هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شروط اولویت واگذاری مسکن مهر

گروه گزارش: زمانی که طرح مسکن مهر اجرایی شد، نیاز به دستگاهی تخصصی حس می شد که بتواند کارهای اجرای این طرح بزرگ و ملی را از ابتدا تا انتها انجام دهد؛ امری که از حیطه مجموعه وزارت راه و شهرسازی و ادارت کل مسکن و شهرسازی وقت خارج بود. از سوی دیگر یک بخش بزرگ و مهم مسکن مهر، تسهیلات دولتی آن بود که از طریق بانک مسکن واگذار می شد و مجموعه ای که نیاز آن حس می شد باید ارتباط تنگاتنگی با مسکن مهر می داشت. خوشبختانه در آن مرحله از کار، دولت مجبور نشد مجموعه جدیدی راه اندازی کند، چرا که قبلا تعدادی از کارکنان بازنشسته بانک مسکن، با جذب و به کارگیری فرزندان پرسنل این بانک، شرکتی را تاسیس کرده بودند! این بود که «شرکت اندیشه گستر فردا» با تائید دولت، کارگزار مسکن مهر شد و همه امور اجرایی این طرح بزرگ و ملی را بر عهده گرفت. این شرکت حدود هفت سال پیش تشکیل شد و در حال حاضر حدود 900 نفر پرسنل در سراسر کشور دارد. از زمانی که طرح مسکن مهر اجرایی شد کل قراردادهای فروش اقساطی مسکن مهر در کل کشور به این شرکت واگذار شده و از صفر تا 100 مراحل کار، از ثبت نام تا آخرین مرحله به عهده این شرکت گذاشته شد.سید یحیی موسوی، مسئول سابق کارگزاری مسکن مهر پردیس است و مجموعه او در این شهر جدید – همان کارکنان بازنشسته بانک و فرزندان آنان - مراحل مختلف مسکن مهر، از ثبت نام تا مرحله امضای قرارداد و واگذاری واحدها را در پردیس انجام می‌دهند.گفتگوی ما با آقای موسوی را در ادامه می‌خوانید:

پیام ساختمان: چرا کارهای مسکن مهر به کارگزاری واگذار شده است؟

با توجه به منع استخدام و ضرورت کوچک کردن دولت، در مواردی که منع قانونی ندارد کارهای دولتی به شرکت های تخصصی واگذار می شود. با توجه به اینکه بانک مسکن هم از ابتدا در رابطه با مسکن فعالیت کرده و در این زمینه سابقه 50 ساله تخصصی دارد و با توجه به تخصص و تبحر کارکنان آن، از طریق وزارتخانه مصوب شد که کارهای مسکن مهر از طریق شرکت اندیشه گستر فردا انجام شود.

در مسکن مهر شهر جدید پردیس هم – که در خدمت تان هستیم - ثبت نام ابتدا از طریق اداره پست انجام می شد ولی با توجه به نواقصی که پرونده ها داشتند، مدیریت محترم مسکن مهر پردیس تصمیم گرفتند این کار از طریق پست انجام نشود و تشکیل پرونده توسط کارگزاران در همین جا انجام گیرد و متقاضیان حضور یافته و پس از پر کردن فرم ها و برگه های تقاضای مسکن مهر، مدارک را تحویل دهند. پس از آن پرونده تشکیل شده برای گردش کارها و ثبت در سامانه و سایر مسائل اداری تا مرحله تحویل واحدها و حتی تا زمان صدور سند توسط این کارگزاری انجام می شود. حتی تشکیل هیئت مدیره های مجتمع ها با ماست! یعنی هیئت مدیره کلیه بلوک ها و مجتمع ها تحت نظارت همین شرکت تشکیل می شوند و پس از تعیین هیئت مدیره، کار تحویل آنها می شود و ادامه کار را خودشان انجام می دهند.

پیام ساختمان: مگر به ساکنان مسکن مهر سند داده می شود؟

بله، بعد از تحویل مسکن مهر، مراحل گرفتن پایانکار و صورتمجلس تفکیکی انجام می شود و بعد برای تک تک واحدها سند شش دانگ صادر می شود. البته اگر واحد ملکی باشد سند برای عرصه و اعیان خواهد بود و اگر اجاره 99 ساله باشد سند شش دانگ در قالب اعیانی صادر می شود.

پیام ساختمان: در حال حاضر واگذاری در چه مرحله ای است؟

الان در دره بهشت، فاز 11 و کوزو با توجه به اولویت بندی که شده و مراحل پرداخت، برای متقاضیان دعوت نامه صادر می کنیم و روزانه تعداد زیادی برای انتخاب واحد مراجعه می کنند.

پیام ساختمان: در واگذاری ها، اولویت با کیست؟

اولویت با کسانی است که هم زودتر ثبت نام کرده باشند و هم حداقل 70 درصد مبلغ اولیه را واریز کرده باشند. کسانی که حائز این دو شرط باشند برایشان دعوت نامه صادر می شود. برای انتخاب واحد واریز حداقل 70 درصد مبلغ الزامی است ولی پرداخت ها طبق شرایطی که به متقاضیان اعلام شده، هر سه ماه یک بار است. یعنی اقساط در چهار مرحله با فواصل زمانی سه ماهه است و قسط پنجم هم در مرحله تحویل واحد است.

پیام ساختمان: چرا بعضی واحدها مشمول افزایش قیمت شدند؟

مسکن مهر فقط یک مرحله افزایش قیمت داشت و آن هم با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر چیزها بود که سازندگان با شرایط قبلی قادر به ادامه کار نبودند. لذا مدیریت مسکن مهر هم مجبور به ارائه قیمت های جدید شدند که درصدی افزایش یافت که باز هم این افزایش قیمت ها به نسبت افزایش قیمت های دیگر در سطح جامعه، خیلی کمتر است ولی به هر حال باید برای سازنده هم شرایط ساخت را ایجاد کرد تا بتواند کار را ادامه دهد. این موضوع ناگزیر بود هر چند بر خلاف میل مسئولان و مدیران تصمیم گیر بود.

پیام ساختمان: واکنش متقاضیان به افزایش قیمت ها چه بود؟

به نظرم متقاضیان هم شرایط را درک می کنند و وقتی خودشان شرایط اقتصادی و افزایش قیمت ها را در همه کالاها و اقلام می بینند، متوجه می شوند که سازنده هم مجبور است مواد و مصالح را با قیمت بالایی تهیه کند. الحمدالله مردم درک کرده و مبالغ اضافه را واریز می کنند و مشکلی نداریم.

پیام ساختمان: بعضا مطرح شده واحدهای تحویل شده متراژ کمتری از میزان اعلام شده داشته اند، مشکل چه بوده است؟

روز اول متقاضی فرمی را پر می کند که بر مبنای آن نظرش را به ما اعلام می کند. مسکن مهر ضوابط و متراژ مشخصی دارد که وزارت راه و شهرسازی تصویب کرده است. سازنده بر اساس همان متراژ مشخص شده و نقشه های تایید شده می سازد و کارها هم مرتبا نظارت می شود. پس چنین چیزی اصلا امکان ندارد که به متقاضی متراژی گفته شود و بعد در مرحله تحویل متراژها کمتر باشد! متراژ همانی است که متقاضی در اول دیده و با شرایط خودش وفق داده و انتخاب کرده و تقاضا داده است.

پیام ساختمان: متقاضیانی که سردرگم هستند و نمی دانند در چه مرحله ای هستند، باید چه کار کنند؟

متقاضی که ثبت نام کرده باید در مرحله اول به سامانه مراجعه و وضعیتش را در آنجا بررسی کند. اگر موارد مرتبط با او تایید شده باشد که مشکلی ندارد و باید مبالغ واریزی اش را طبق جدول اقساط پرداخت کند تا به 70 درصد کل مبلغ برسد. بعد از آن پیامکی دریافت خواهد کرد که باید به اینجا بیاید و کارهایش را پیگیری کند. اگر هم موارد مرتبط با متقاضی در سامانه تایید نشده باشد یعنی از نظر پرونده مشکلی دارد. اقتضا می کند چنین فردی به اینجا مراجعه کند تا توسط همکاران ما پرونده بررسی و نقص آن اعلام شود. بعد از آن متقاضی باید مدارک مورد نیاز را تهیه کند تا بقیه مراحل انجام شود.