زلزله اخلاقی!

شمار نشریه : 159

گروه گزارش: در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه، 20، 21 و 22 اردیبهشت‌ماه سال جاری استان هرمزگان چندین بار لرزید. رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف کشورمان نیز بنا به اهمیت موضوع و رسالت حرفه‌ای خود، در انعکاس اخبار و رویدادهای مرتبط با این موضوع، شروع به فعالیت نموده و تمام تلاش خود را به کار بستند. از همین رو عجیب نبود که خبرگزاری فارس نیز روز شنبه 21 اردیبهشت به سراغ حسین قدمی، رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور رفت و متن گفتگو با وی را که حاوی نکات انتقادآمیزی از نحوه نظارت مهندسان ناظر، کیفیت نازل ساخت‌وساز در کشورمان و نیز زلزله در تهران بود را بر روی خروجی خود قرارداد، اما چند ساعت بعد به علل نامعلومی این گفتگو از وب‌سایت خبرگزاری فارس حذف شد!

علت این امر عجیب هر چه باشد، ما فکر می‌کنیم نباید به بهانه‌های واهی نظیر تشویش اذهان عمومی، جان میلیون‌ها ساکن تهران را فدای سوء مدیریت‌ها در اجرا و نظارت بر ساخت و سازها کرد. در ادامه متن حذف‌شده از خبرگزاری فارس را می‌خوانید.

رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور در گفت‌وگو با فارس:

برخی ساختمان‌ها روی کاغذ مقاومت ۸ ریشتری دارند

مهندس ناظر نمی‌داند ساختمانی که امضا کرده کجاست!رئـــــیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور گفت: چون نظارت دقیقی بر ساخت و سازها نداریم، معلوم نیست ساختمان‌هایی که روی کاغذ مقاوم هستند در زلزله جواب دهند.

حسین قدمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس به زلزله اخیر بوشهر اشاره کرد و گفت: این زلزله پس‌لرزه‌های زیادی داشته است.رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور ادامه داد: مؤسسه ژئوفیزیک، تحقیقات زلزله و پژوهشکده زلزله بررسی‌هایی انجام داده‌اند اما تاکنون دلیل خاصی برای تمام این زلزله‌ها ارائه نشده و هیچ پیش‌بینی ای نیز نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه فعلاً باید با این زلزله‌ها مدارا کنیم، گفت: اینکه پیش‌بینی می‌کنند در آینده زلزله می‌آید پایه و اساس علمی ندارد. رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور در پاسخ به این پرسش که امکان وقوع زلزله در تهران چقدر است؟ گفت: چون همه جای کشور روی گسل قرار دارد امکان زلزله وجود دارد اما اینکه در چه زمانی و چگونه رخ می‌دهد، مشخص نیست.

قدمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در صورت وقوع زلزله‌ای بالای 5 ریشتر در تهران چه وضعیتی رخ می‌دهد، گفت: هنوز که زلزله‌ای رخ نداده اما اینکه چقدر ساختمان خراب می‌شود، مشخص نیست.

قدمی ادامه داد: برخی از ساختمان‌های ما روی کاغذ مقاوم هستند و هنوز عملی نشده که ببینیم آیا این ساختمان‌ها مقاومت 8 ریشتر که روی کاغذ دارد را در عمل هم دارند یا خیر.

رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور تأکید کرد که نباید تشویش و نگرانی در بین مردم ایجاد کنیم و نباید بی‌خیال هم باشیم. وی به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: باید این امر رخ دهد.

قدمی ادامه داد: چون نظارت دقیقی نداریم ساختمان‌هایی که روی کاغذ مقاوم هستند،معلوم نیست که در زلزله جواب دهند.وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد ساختمان‌ها در تهران مقاومت 8 ریشتری که روی کاغذ آمده را دارند، گفت: نمی‌دانم این موضوع را باید از شهرداری پیگیری کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور ادامه داد: برخی از مهندسان ناظر ساختمان‌هایی را امضا می‌کنند که نمی‌دانند اصلاً ساختمان کجاست ، در حالی که اگر نظارت کافی باشد، میزان خسارات کمتر است.