هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بخش خصوصی باید در همه حوزه‌ها حضور داشته باشد

گروه گزارش: در کشور ما بخش بسیار بزرگی از ساخت‌وساز را بخش خصوصی انجام می‌دهد. با این حال همیشه تشکل‌هایی نظیر انبوه‌سازان، پیمانکاران، سازمان نظام کاردانی و دیگران از عدم حمایت دولت گلایه دارند؛ گلایه‌ای که به نظر می‌رسد، غیرمنتظره هم نیست زیرا از این همه تشکل و دسته‌بندی، تنها سازمان نظام مهندسی مستهظر به حمایت‌های پیدا و پنهان دولت است و سایر فعالان این حوزه باید بدوند تا به آنها برسند و نتیجه چنین سیاست‌گذاری‌های کلان در بخش صنعت ساختمان کشور؛ گستره وسیع بافت‌های فرسوده و ساختمان‌هایی با یک سوم عمر جهانی و مصالح استاندارد ولی بی‌کیفیت و حجم بالای نارضایتی در بین فعالان این حوزه است. حمیدرضا سیفی، متولد 1351 شهرری است. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را با گرایش مدیریت سیستم و بهره وری از سازمان مدیریت صنعتی اخذ کرده و در حوزه‌های برق و عمرانی سابقه حرفه‌ای زیادی دارد. مهندس سیفی در حال حاضر عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور، رئیس انجمن صنفی پیمانکاران، عضو هیئت‌مدیره کانون سراسری انجمن‌های پیمانکاری کشور و رئیس هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی استان تهران است. می‌خواستیم با مهندس سیفی در خصوص بافت‌های فرسوده گفتگو کنیم ولی دامنه صحبت به نقش بخش خصوصی در صنعت ساختمان کشور کشیده شد.

پیام ساختمان:به نظر شما به عنوان یک متخصص در ساخت‌وساز، مشکل بافت فرسوده‌های فرسوده ما به ویژه در کلان‌شهرها چگونه باید حل شود؟

به نظر من مشکل بافت فرسوده تهران زمانی حل می‌شود که بخش خصوصی و تشکل‌هایی که در این حوزه کارکرده‌اند - الآن 15 تشکل عمرانی بخش خصوصی در تهران وجود دارد - به عنوان صاحب‌نظر، در تعامل با حوزه شهرداری و با مشارکت مردم، وارد عمل شوند. اتفاقاً بافت فرسوده فرصت بسیار خوبی برای ساخت‌وساز است که در آن هم افراد صاحب‌خانه می‌شوند، هم اشتغال به وجود می‌آید و هم در آن تولید ثروت است، ثروتی که تحقق آن احتیاج به ورود دولت ندارد، اما این امر زمانی محقق می‌شود که راهکار آن را بخش خصوصی بدهد، نه اینکه دیگران قوانین و مقرراتی وضع کنند که تا به امروز نتیجه نداشته است. من راهکار اصلی را در مشارکت بخش خصوصی، بالأخص تشکل‌های عمرانی در ساخت‌وساز بافت فرسوده می‌دانم.

ما قبلاً هم پیشنهاد برگزاری جلساتی را داده بودیم که در آن یک طرف املاک کشور، طرف دیگر حوزه پیمانکاری و طرفی هم حوزه شهرداری حضورداشته باشند. این گروه سه جانبه باید بنشینند و باهم بر سر اجرای کار توافق کنند. بعد هم حوزه املاک به میزانی که می‌تواند مشارکت کند سهم خود را از این مشارکت ببرد، پیمانکاران در حوزه ساخت‌وساز فعالیت کنند و شهرداری هم بستر را فراهم کند. اگر این سه گروه کنار هم قرار گیرند ما می‌توانیم بافت فرسوده تهران را ساماندهی و درست کنیم.

پیام ساختمان:جایگزین کردن پایتخت اداری می‌تواند کمکی به حل این مشکل بکند؟

جایگزین یا جابه جا کردن پایتخت می‌تواند چاره درمان بعضی از مشکلات تهران باشد ولی برای بافت فرسوده اینگونه نیست؛ چون وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ادارات ما عموماً در بافت فرسوده نیستند. تغییر پایتخت موضوعی است که در بسیاری از کشورها اجراشده که حوزه اداری را در بیرون از شهر متمرکز کرده و از مشکلاتشان کاسته شده است. ما هم می‌توانیم، به شرطی که همه سازوکار این امر را از قبل تدارک ببینیم نه اینکه هر کسی برای امور اداری‌اش به آن مرکز تردد کند و باز دوباره برگردد به حوزه شهری. اگر مقدمات این امر را جامع و کامل ببینیم می‌تواند یکی از راهکارهای اصلی مشکلات شهر تهران باشد اگرچه بافت فرسوده تهران ارتباطی چندانی با این حوزه ندارد.

پیام ساختمان:مبنای ایجاد بافت فرسوده عمر کوتاه ساختمان‌هاست، چرا ساختمان‌های ما به این سرعت فرسوده می‌شوند؟

قوانین نظام مهندسی ما در ساخت ساز، برای کل کشور است ولی شرایط ساخت‌وساز در کل کشور ما یکی نیست و چون این تفاوت‌ها هست استاندارهایی که ما تعریف می‌کنیم باید متفاوت باشد. به خاطر همین ما اصرار داریم بخش خصوصی باید به این موضوع وارد شود، نه تنها در حوزه اجرا بلکه حتی در حوزه استانداردسازی، چون ما باید قوانین و مقرراتی وضع کنیم که قابل‌اجرا باشد و البته همه هم باید به اجرای آن مقید باشند.مشکل دیگر این است که علیرغم همه کارهای انجام شده، هنوز حوزه ساخت‌وساز در کشور ما ساماندهی نشده است. ما الآن پیمانکاران و انبوه‌سازان و تشکل‌هایی داریم که می‌توانند در این حوزه به خوبی فعالیت کنند ولی متأسفانه هنوز بخش زیادی از ساخت و سازهای ما توسط معماران فاقد تحصیلات به شکل سنتی انجام می‌شود. این موضوع باعث می‌شود استانداردهای لازم رعایت نشود و ساختمان‌های ما مهندسی ساز نباشند. الآن فضا برای فعالیت این افراد وجود دارد و همچنان دارند کار می‌کنند.

پیام ساختمان:چرا موکدا خواستار حضور بخش خصوصی هستید؟

حتی در موضوعی مثل استاندارد مورد نیاز مصالح ساختمانی که موضوعی علمی است، باید کسانی از بخش خصوصی که تجربه اجرا دارند دخالت داشته باشند. اگر بخش خصوصی دارای تجربه دخالت نداشته باشد حتی ممکن است استانداردها به خطا برود. الآن تعیین استانداردها و حتی آموزش فنی کارگران را هم نگاهی کاملاً علمی اداره می‌کند که اگر نگاهی به اجرا نداشته باشد ما خروجی مطلوبی نخواهیم داشت، همانگونه که الآن نداریم.

من اعتقاددارم ؛ وقتی می‌خواهیم از فضای ساخت‌وساز، کارآفرینی و تولید صحبت کنیم باید افراد و فعالان این بخش یعنی کارآفرینان اظهارنظرکنند و بیایند وسط میدان کار. نمی‌توان بدون درک درست از امری، در آن حوزه خوب و درست تصمیم‌گیری و عمل کرد. کارآفرینان به درکی از کار تخصصی حوزه خودشان رسیده‌اند که در استانداردسازی و اجرا می‌توانند نگاه درستی داشته باشند. البته این موضوعی جهانی است.