خانه گرد

شمار نشریه : 159


گروه معماری و دکوراسیون: در حال حاضر میلیون‌ها مايل مربع سرزمین‌های حاشیه‌ای در دسترس هستند و همه آنچه كه ما بايد انجام دهيم؛ نشان دادن اشتياق براي ساخت جوامع جديد در اين محیط‌هاست. سازه‌ كروي« اي ك نويد» يك حباب است به دور از قاعده‌های مرسوم، ارزان، مقاوم و خوداتکا.

« اي ك نويد»كه از آثار «باك مينستر فولر» معمار تأثیرگذار جهاني، الهام گرفته‌شده، هنوز در مراحل اوليه پيشرفت و تكامل است، اما طرح كلي آن شامل دو طبقه اصلي به همراه فضاي بزرگی در قسمت بالا و پايين كره است. آشپزخانه، سالن،نهار خوري و دفتر كار در طبقه بالا و حمام، سرويس بهداشتي، چاه فاضلاب در پايين تعبيه شده و باكس پله بيرون هر كره در نظر گرفته می‌شود. هيدرونيك هايي براي رشد گياهان و سبزی‌ها و میوه‌ها،پنل هاي خورشيدي و توربین‌های بادي نيز براي توليد نيرو به اين مجموعه الحاق می‌شوند تا اين سازه را يك کره‌ بی‌نیاز سازند.

«هريس» در جنوب غربي انگليس زندگي می‌کند و هنوز هيچ مدل واقعي از اين طرح نساخته است. اين عکس‌ها، مدل ها و رندرهایی از طرح هستند كه او می‌خواهد آنها را با دانشگاه‌ها،شرکت‌ها، دولت‌مردان و همه كساني كه توانايي سرمایه‌گذاری و ساخت اين پرو‍ژه را دارند، به اشتراك بگذارد. او اميدوار است يك جامعه جديد از کیت‌های خود مونتاژ بسازد به نام «شهرهای مرزي».