هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   197   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چمن مصنوعی

چمن مصنوعي درواقع همان محصول پادري چمن مانندي است که داراي ظاهر و ماهيت خشنتري است اما با تغيير رنگ کاملاً شبيه به چمنهاي طبيعي است که داراي مزاياي زيادي ميباشد. اين چمن متراکمتر، مقاومتر و نيازمند نگهداري بسيار کمتري است و مشکل رشد تخم چمن در زمينهاي غير حاصلخيز را نيز حل نموده است. چمن مصنوعي در مناطقي به کار ميرود که امکانات لازم براي رشد چمنهاي طبيعي فراهم نيست و يا اينکه نگهداري آن به نحو مطلوب، غيرممکن يا مشکل باشد. اين نوع کفپوشها عمدتاً در استاديومهاي ورزشي به کار ميروند.

 در ادامه سلسله گزارشهاي پيام ساختمان تحت عنوان کالاي برتر، اين بار بازار چمن مصنوعي را موردبررسي قرار دادهايم. با ذکر اين نکته که مطالب عنوانشده در اين گزارش نظرات فعالان بخش توليد و عرضه اين کالا بوده و الزاماً نظرات نشريه نيست.

حذف و کاهش بسياري از هزينههاي با چمن مصنوعي

شاهين توکلي،کارشناس مواد و مصالح در مورد مزاياي چمن مصنوعي به پيام ساختمان گفت:  مهمترين ويژگيهايي که باعث گرديده است تا چمن مصنوعي بتواند بهعنوان يک جايگزين جدي بهجاي چمن طبيعي عرضاندام نمايد، عبارتاند از حذف و کاهش بسياري از هزينههاي مربوط به آمادهسازي، کاشت و نگهداري زمين مانند هزينههاي بذر و کاشت، کود، آبياري و سيستم آبرساني، وجين و چمنزني، سم و دفع آفات، ترميم و اصلاح و تجديد کاشت.

وي افزود: طبق بررسيهاي آماري بهعملآمده هزينههاي نگهداري چمن مصنوعي با احتساب دوره عمر مفيد 10 ساله در حدود 10درصد هزينههاي چمن طبيعي ميباشد. اساسيترين مزيت استفاده از چمن مصنوعي در مقايسه با چمن طبيعي قابليت استفاده دائمي و هميشگي از آن است. از کاربردهاي متنوع اين محصول در محوطههاي چمنکاري عمومي مانند ميادين شهرها، حاشيه اتوبانها و بزرگراهها، زمينهاي بازي کودکان، کنار استخرها، چشماندازها و محوطههاي داخلي ساختمانها ميتوان اشاره کرد.

انواع چمن مصنوعي

حميد بشيري، مدير فروش شرکت نيوساد سازان آريک در مورد محصولات اين شرکت به پيام ساختمان گفت:  اين شرکت واردکننده چمن مصنوعي از کشور هلند ،ترکيه و مالزي است و اين شرکت دفتر ثابتي نيز درکشور هاي ترکيه ،افغانستان ،مالزي و عراق دارد .وي افزود:  اين شرکت4 محصول را به بازار عرضه ميکند که عبارتند از: انواع چمنهاي مصنوعي براي زمين فوتبال و زمينهاي مينيفوتبال،انواع چمنهاي مصنوعي مخصوص محوطهسازي و پاکسازي چمنهاي مصنوعي با کاربرد تزييني براي پنت هاوسها و روف گاردن، چمنهاي مصنوعي مخصوص محيطهاي پرتردد و اماکن آموزشي و بلوارها .

بشيري در مورد ويژگيهاي چمن مصنوعي گفت: حذف و كاهش بسياري از هزينههاي مربوط به آمادهسازي ، كاشت ، نگهداري ،مراقبت و رسيدگي به زمين،حذف هزينه آبياري و سيستم آبرساني و چمنزني از مزاياي اين محصول است که طبق نتايج آماري بهعملآمده هزينههاي نگهداري چمن مصنوعي با احتساب دوره عمر مفيد 10 ساله آن در حدود 10الي 15 درصد هزينههاي چمن طبيعي ميباشد . همچنين در مقايسه با چمن طبيعي که در سال قابليت 600 الي 800 ساعت بازي را دارد رکورد اين ميزان ساعت استفاده از چمن مصنوعي شرکت نيوساد تا حدود 4000 ساعت بهبوديافته است .

بشيري ادامه داد:يكنواختي سطح زمين چمن مصنوعي در تمامي ابعاد و سطوح،مقاومت زياد چمن مصنوعي در مقابل عوامل جوي و همچنين تنشهاي ناشي از حركات فيزيكي بازيكنان ،قابليت نصب آسان چمن مصنوعي، ثبات رنگ بالا، عدم فرسايش، قابلاستفاده در همه نقاط و فضاهاي مختلف، قابليت نصب آسان ، ترميم عيوب و کندن چمن مصنوعي و در جاي ديگري استفاده کردن،ثبات رنگ بالا و عدم زرد شدن در اثرخيس شدن و آب باران، عدم فرسايش، طول عمر و دوام بالا از ديگر مزاياي چمن مصنوعي است. وي در مورد رنج قيمت اين محصولات گفت: اين محصولات از متري 20هزار تومان (تک بافت) تا 85هزار تومان( 3 بافت )ميباشد . لازم به ذکر است؛تمام چمنهاي مصنوعي داراي عرض 2 متر و ارتفاع چمنهاي آن از 1تا 5/3 سانتيمتر ميباشد.

قيمت مناسب و اجراي صحيح

محمد وثوقي ، مدير فروش شرکت رهپويان سبز در مور محصولات اين شرکت گفت: مواد اوليه اين شرکت از هلند وارد گرديده و در ايران مونتاژ ميشود. وي افزود: بزرگترين مزيت شرکت ما ارائه باکيفيتترين فرشهاي چمن با قيمت مناسب و اجراي صحيح  ميباشد . قيمت هر مترمربع محصولات ما از 28 هزار تومان تا 80هزار تومان بسته به کيفيت آن متفاوت است . البته اين محصولات نسبت به نمونههاي ترکيه و ديگر کشورهاي اروپايي از قيمت مناسبي برخوردار است .

اولين توليدکننده چمن مصنوعي در ايران

بابک شاپوري ، عرضهکننده چمن مصنوعي در اين زمينه به خبرنگار ما گفت:  شرکت کرمان موکت ( آسيا چمن ) اولين توليدکننده چمن مصنوعي در ايران با تکنولوژي برتر هلند بوده و توليدکننده انواع چمن مصنوعي ژئوتکنيک ، ژئوتکستايل و ژئوممبران است. وي افزود: فنآوري توليد و مقاومسازي الياف استفادهشده در سيستمهاي چمن در مقابل اشعه مضر UV و مواجهه با محيطهاي قليايي و بارانهاي اسيدي و همچنين در برابر عوامل فيزيكي و تنشهاي مكانيكي از قبيل پاخوردگي و تكل هاي شديد و سايش، است .

شاپوري با اشاره به اينکه شركت تيولون هلند(Thiolon Grass) بزرگترين و بهترين توليدکننده فلت چمن مصنوعي در جهان محسوب ميگردد ، ادامه داد: اين شركت زيرمجموعه شركت Royal Ten Cate هلند ميباشد كه شركت مذكور در حال حاضر بزرگترين و معتبرترين توليدکننده مواد اوليه چمن مصنوعي در جهان است .

وي تصريح کرد: در ايران مجموعه متنوعي انواع چمنهاي ورزشي، فضاي سبز و تزئيني با نام "آسياچمن" توليد و عرضه ميشود که چمنهاي آسيا چمن در رنگهاي زرد، نيلي و سبز براي زيباسازي نيز استفاده ميشود. شاپوري ، قيمت اين محصولات را بدون نصب متري 28 تا 60 هزار تومان و همراه با نصب از 35 تا 90هزار تومان عنوان کرد.