هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   197   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیام سـاختمان از نمایشگاه مطبوعات

گروه گزارش: بيستمين نمايشگاه مطبوعات، خبرگزاريها و پايگاههاي اطلاعرساني از 17 تا 23 آبان ماه سال جاري در مصلاي تهران برگزار شد.

به گزارش پيام ساختمان، اگر چه نمايشگاه بيستم با يک سال وقفه برپا شد اما همانند دوره هاي پيشين با استقبال اهالي قلم و اصحاب رسانه روبرو شد و بسياري از شخصيت ها و مقامات نيز در هفته سوم آبان ماه با حضور در مصلاي تهران از غرفه هاي مطبوعات، خبرگزاري ها و پايگاه هاي خبري ديدن و با خبرنگاران و گزارشگران ديدار کردند و بعضا با آنان به گفتگو نشستند.

در نمايشگاه امسال نيز نشريه پيام ساختمان همانند دوره هاي پيشين نمايشگاه مطبوعات، خبرگزاريها و پايگاههاي اطلاعرساني، داراي غرفه اي بود که به محل حضور و ديدار بازديدکنندگان نمايشگاه و البته بيشتر بازديدکنندگان مرتبط و متخصص صنعت ساختمان بود.

در اينجا مروي کوتاه داريم بر وقايع روزانه نمايشگاه و نيز حضور بازديدکنندگان در غرفه پيام ساختمان.

افتتاحيه 

شعار امسال نمايشگاه مطبوعات «آزادي مسئولانه» انتخاب شده بود كه انتخاب اين شعار مورد تقدير رئيس مجلس و وزير ارشاد قرار گرفت و آن را شعاري مبني بر وظيفه اصلي مطبوعات دانستند و علي جنتي انتخاب اين شعار را حركتي هوشمندانه دانست.

حسين انتظامي معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه نمايشگاه با اشاره به ورود صنوف به طراحي و سياستگذاري در برگزاري نمايشگاه گفت: اميدوارم اين تغيير رويكردي مقدمهاي باشد تا نمايشگاه و جشنواره مطبوعات اساساً به شوراي صنفي واگذار شود تا دولت از دخالت در حيطههاي غيرضروري و غيرحاكميتي فاصله بگيرد و هم خود را در حوزههاي سياستگذاري صرف كند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در سخنان خود تصريح کرد: رسانهها نيازمند يك ميثاق اجتماعي هستند تا ساز و كار ارزيابي آنها آسانتر شود و بتوانند از درون خود را پالايش كنند.

علي جنتي با بيان اين كه دولت بايد از رسانهداري اجتناب كند، از تصويب قانون دسترسي آزاد به مطبوعات خبر داد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به قوانين حمايتي از رسانهها همچون قانون مطبوعات، نظام صنفي و لايحه رسانه اظهار اميدواري كرد كه مشكلات صنفي مطبوعاتيها مرتفع شود و بخشي از امور مانند نظارت و رسيدگي را به خود رسانهها واگذار كرد.

علي لاريجاني به نگرانيهاي رسانه‌‌ايها مبني بر نبود ثبات در كار مطبوعاتي و استمرار فعاليت رسانهها اشاره کرد و افزود: از دولت ميخواهيم لايحه ساماندهي وضعيت معيشتي خبرنگاران را به مجلس ارائه کند تا انشاءالله آن را به ثمر برسانيم تا نگراني و اضطراب از خانواده مطبوعات مرتفع شود.

هيچ ساخت و سازي در ارتفاعات نداريم

استاندار تهران از جمله اولين مسئولاني بود که در اولين روز آغاز به کار بيستمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها از آن بازديد کرد.

سيد حسين هاشمي در جمع خبرنگاران حاضر در نمايشگاه با اعلام اين که در يک سال گذشته هيچ ساخت و سازي در ارتفاعات بالاي 1800 متر در استان نداشته ايم گفت: در استان به شدت با ساختوسازهاي غيرمجاز برخورد ميشود و تا کنون نيز 2400 حکم تخريب تصرف اراضي ملي در استان تهران اجرايي شده است.

راهکار نوسازي بافت هاي فرسوده

رئيس اسبق سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور نيز در اولين ساعات آغاز به کار نمايشگاه، ضمن بازديد از غرفه هاي مختلف، در غرفه پيام ساختمان حضور يافت.

سيد محمد غرضي گفت: تا زماني که نوسازي و ساخت و ساز با کيفيت براي صاحبان ملک در مناطق و بافت هاي فرسوده منفعت و صرفه اقتصادي نداشته باشد اوضاع اين بافت ها بر همين منوال خواهد ماند.

ايمن سازي بهتر از جابجايي پايتخت

ابراهيم آقامحمدي، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از ديگر افرادي بود که در غرفه پيام ساختمان حضور يافت.

دکتر آقامحمدي گفت: تهران به گفته کارشناسان داراي چندين گسل خطرناک است و ما در بستري که امکان زلزله در آن فراهم است قرار گرفته ايم و طبيعي است که بايد اقدامات لازم را براي جلوگيري از تلفات ممکنه به عمل بياوريم و اقدامات پيشگيرانه انجام دهيم.

وي آقامحمدي با تاکيد بر اين که در مقام مقايسه، هزينه هاي ايمن سازي ساختمان ها به مراتب کمتر از جابجايي پايتخت است، افزود: نظام مهندسي و دستگاه هاي ذي ربط بايد حتما پيش بيني هاي لازم را بکنند و از دانش علمي روز استفاده و نظارت درست بر ساخت و سازها صورت گيرد و بايد حتما بافت هاي فرسوده طي برنامه هاي زمان بندي شده بازسازي شوند تا به يک وضعيت مطمئن برسيم.

برگشت به خانه اول مذاکرات!

از جمله افرادي که از نمايشگاه مطبوعات بازديد کرده و در غرفه پيام ساختمان حضور يافتند، ابراهيم کارخانه اي، نماينده مجلس و عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي بود.

وي طي گفتگويي با پيام ساختمان در خصوص ضرورت افزايش کيفيت ساخت و ساز و جلوگيري از هدرروي انرژي در ساختمان ها و همچنين ميزان تعرفه خدمات فني و مهندسي به گفتگو پرداخت

بي مهري به مسکن مهر

علي عليلو، نماينده مجلس شوراي اسلامي و عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي نيز ضمن بازديد از نمايشگاه مطبوعات در غرفه پيام ساختمان حضور يافت و به گفتگو با خبرنگاران پرداخت.

مهندس علي لو ضمن انتقاد از سياست هاي دولت يازدهم در بخش مسکن به ويژه مسکن مهر، بر ضرورت تکميل و تحويل هر چه سريعتر واحدهاي نيمه تمام و باقي مانده مسکن مهر تاکيد کرد.

 هدرروي انرژي در ساختمان

علي مروي نماينده مجلس شوراي اسلامي و رئيس کميسيون انرژي مجلس ضمن بازديد از نمايشگاه مطبوعات در غرفه پيام ساختمان حضور يافت و در خصوص هدرروي انرژي در ساختمان ها، کيفيت ساخت و ساز و صرفه جويي انرژي به گفتگو با خبرنگاران نشست. 

هشدار پيامک هاي زمين لرزه اي براي نمايندگان

محمد حسن آصفري، دبير اول کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با حضور در غرفه پيام ساختمان، در خصوص احتمال بروز خطر زمين لرزه در تهران گفت: امروز که ما در وضعيت عادي هستيم بايد هزينه کنيم تا در زمان بحران کمتر خسارت ببنيم و جان افراد گرفته نشود.

آصفري افزود: هر روز براي نمايندگان پيامک هايي در خصوص وقوع زمين لرزه هاي ضعيف و خفيف در نقاط مختلف کشور ارسال مي شود که اينها هشدارهايي است که نبايد به سادگي از آنها عبور کرد.

خدا قوت، خسته نباشيد!

از جمله مديران و مسئولان صنعت ساختمان که از نمايشگاه مطبوعات امسال و نيز غرفه پيام ساختمان بازديد کرد دکتر پيروز حناچي، معاون وزير راه و شهرسازي بود. دکتر حناچي که ظاهرا فقط براي بازديد از نمايشگاه به مصلاي بزرگ تهران آمده بود و قصد گفتگو با هيچ رسانه اي را نداشت فقط به بيان «خدا قوت و خسته نباشيد» اکتفا کرد و در پاسخ به درخواست مصاحبه با خنده گفت: من با خبرنگاران پيام ساختمان مدام در تماس هستم، انشالله دفعه بعد!  

وام 50 ميليوني بافت فرسوده براي سال 94

رئيس سازمان نوسازي شهرداري تهران از ديگر مهمانان غرفه پيام ساختمان در بيستمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها بود.

عبادالله فتح الهي طي سخناني با بيان اين که در عرصه نوسازي بافت هاي فرسوده ما يک غايب بزرگ داشتيم که دولت بود، گفت: خوشبختانه رويکرد دولت عوضشده و سند ملي راهبردي نوسازي به تصويب رسيد.  نکته مهم ديگر تصويب وام 50 ميليوني بافت فرسوده بود که البته تا جايي که بنده اطلاع دارم، اين وام براي سال 94 خواهد بود. اميدواريم اين وام امسال به دست متقاضيان برسد چون با توجه به اينکه ساختوساز در حال رکود است، تزريق يک وام ارزانقيمت ميتواند جهشي را در نوسازي بافت ايجاد کند و از طرفي باعث رونق توليدات ساختماني ميشود.

نظام مهندسي دخالت مي کند

رئيس سازمان نظام کارداني ساختمان در بيستمين نمايشگاه مطبوعات از جمله مهمانان غرفه پيام ساختمان بود و به سؤالات خبرنگار ما پاسخ داد.

مهدي مؤذن گفت: ما هنوز موفق به زيارت جناب وزير نشدهايم. البته معاون ايشان آقاي دکتر مظاهريان و دکتر شيباني مثبت فکر ميکنند و آماده رفع مشکلات ما هستند اما متأسفانه با دخالت نظاممهندسي مواجه شدهايم.

پيام ساختمان از قوي ترين هاست!

ابوالقاسم خسروي سهل آبادي عضو کميسيون آموزش و تحقيقات از غرفه پيام ساختمان در بيستمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها بازديد کرد. وي از تلاش بي شائبه پيام ساختمان در ارتقاي کمي و کيفي ساخت و ساز تشکر کرد و گفت: پيام ساختمان يکي از قوي ترين نشريات در عرصه صنعت مسکن است.

مطبوعات نياز اجتماع است

رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با حضور در غرفه پيام ساختمان در بيستمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها اظهار کرد: حضور رسانه هاي تخصصي در امر ساخت و ساز مي تواند در بهبود اوضاع ساخت و ساز کشور موثر باشد.

اکبر ترکان گفت : شايد زماني  هزينه هاي فرهنگي جزو و غيره ها بود اما در سال هاي کنوني  نقش آن در توليد ناخالص داخلي و  کسب و کار گسترده است و اگر به حوزه رسانه به عنوان کسب و کار نگاه کنيم و تنها مطبوعات را نبينيم که شامل  پايگاه هاي مجازي تا رسانه هاي صوتي و تصويري و رسانه هاي مکتوب  است، در برگيرنده يک اشتغال بزرگ است.

مهندس ترکان تصريح کرد: مطبوعات نياز اجتماع است و اين نياز و اشتغال دست ساز و ساختگي نيست و بدون ترديد برايش تقاضا وجود دارد.

خروج از رکود اولويت مهم اقتصادي

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در غرفه پيام ساختمان با بيان اين که تأمين منابع مالي صنعتگران و رفع انحصار در قيمت گذاري ها از اولويت مهم براي رونق اقتصادي و خروج از رکود است؛  گفت: اصلاح قوانين دست و پاگير و نحوه تخصيص درآمدهاي ناشي از هدفمندي به بخش توليد از عوامل مؤثر در خروج از رکود اقتصادي است.

رحيم زاده ادامه داد: خروج از رکود يکي از اولويت هاي مهم اقتصادي است و لازمه آن تقويت بخش توليد و صنعت کشور در عمل است.

شهر جديد انديشه 80 درصد پيشرفت دارد

مديرعامل شرکت عمران شهر جديد انديشه با حضور در غرفه پيام ساختمان در نمايشگاه مطبوعات، ضمن رد انتقاد عدم پيشرفت فيزيکي شهرهاي جديد، از پيشرفت 80 درصدي عمليات ساخت در اين شهر خبر داد.

محمد آييني درباره آخرين وضعيت تحويل واحدها در اين شهر، اظهار کرد: واحدهاي مسکوني انديشه و خدمات زيربنايي و روبنايي اين واحدها در حال تکميل است و تا پايان امسال تمام واحدهاي مسکن مهر غير از يک پروژه تحويل مردم مي شود.

ثبت اسناد نمي خواهد شفاف باشد!

دبيرکل اتحاديه املاک کشور نيز از بازديدکنندگان نمايشگاه مطبوعات بود که در غرفه پيام ساختمان حضور يافت و به گفتگو با خبرنگار ما پرداخت.

مصطفي قلي خسروي  با بيان اينکه ثبت اسناد و املاك كشور تنها سازماني است که هيچگاه تمايل نداشته شفاف باشد، گفت: اين سازمان علاوه بر اينکه حاضر به همکاري نيست بلکه دائما سعي در ايجاد اختلال در کار اتحاديه و بنگاه هاي املاک دارد، در صورتي که طبق قانون 10 مدني هر قراردادي که به هر دليل تنظيم شود لازم الاجراست و دليلي بر نپذيرفتن آن نيست.

رونق اقتصاد با حذف تحريم ها

دکتر علي ديني ترکماني در نيز نشريه پيام ساختمان حضور پيدا کرد و به سؤالات خبرنگار ما پاسخ گفت.

اين استاد دانشگاه درباره تأثير توافقات هستهاي بر اقتصاد کشور گفت: در صورت حصول توافق نهايي، اقتصاد از تحريمها رهايي مييابد و گشايشهايي در اقتصاد به وجود خواهد آمد که اگر اين اتفاق بيفتد و صادرات نفتي به شرايط پيش از سال 88 برگردد و تحريمهاي شبکه بانکي از بين رود اقتصاد رونق پيدا ميکند و تلاطم بازار ارز و طلا و ساير بازارها از بين خواهد رفت.

جايگاه نشريات تخصصي خوب نبود

دکتر محمدرضا فلاح، اقتصاددان و عضو هيئتعلمي دانشگاه، در بازديد از نمايشگاه مطبوعات در غرفه پيام ساختمان حضور يافت.

وي وضعيت برگزاري بيستمين نمايشگاه مطبوعات را خوب ارزيابي کرد و گفت: جايگاه غرفههاي نشريات تخصصي چندان مناسب نبود و نسبت به غرفههاي ديگر بسيار کوچک بوده و در حاشيه قرارگرفته بودند.

معماران جوان در پيام ساختمان

امير حسين نيکدل، رئيس کانون معماران و شهرسازان جوان که به همراه رئيس بنياد علمي- پژوهشي معماري و شهرسازي ايران براي بازديد از بيستمين نمايشگاه مطبوعات آمده بودند، در غرفه نشريه پيام ساختمان حضور پيدا کردند و به بحث و تبادلنظر درباره معماري پرداختند.

شوراي شهر زير سؤال ميرود!

دکتر مهدي چمران رئيس شوراي شهر تهران با حضور در غرفه پيام ساختمان در خصوص مصوبه مجلس مبني بر انتخاب شهردار توسط کميته حل اختلاف، به خبرنگار ما گفت: شورا  نماد مردمسالاري است و سلب اختيار از شوراي شهر در خصوص تعيين  شهردار هويت اين نهاد مردمي را بهطورکلي زير سؤال ميبرد و همانگونه که در پيام ساختمان نيز اشاره شده بهنوعي انحلال محترمانه شوراي شهري است.

هيچ برداشتي صورت نگرفته است

 دکتر اقبال شاکري، رئيس کميسيون عمران شوراي شهر تهران نيز با حضور در غرفه  پيام ساختمان در خصوص موضوع برداشت  ميلياردي از حساب شوراي شهر توسط يکي از اعضا گفت: برداشت از حساب شوراها با امضاي دو نفر صورت ميگيرد و استعلامي که از بانک گرفتهايم نشان ميدهد هيچگونه برداشتي توسط اعضاي شوراي شهر صورت نگرفته است.

بررسي وضعيت امروز معماري

از جمله استاداني که از نمايشگاه مطبوعات امسال بازيد کردند دکتر حيدر جهانبخش، عضو سازمان نظاممهندسي تهران و رئيس بخش علمي، هنر و معماري دانشگاه پيام نور بود. وي ضمن بازديد از غرفه پيام ساختمان با خبرنگاران ما در خصوص معماري ساختمانها و نماي شهرهاي ما، آشفتگي بصري، معماران تحصيلکرده و ... به گفتگو نشست.

اختتاميه

سرانجام روز جمعه 23 آبان ماه نمايشگاه بيستم مطبوعات به ايستگاه آخر رسيد. آيين اختتاميه اين دوره از نمايشگاه مطبوعات ساعت 15 در محل مصلاي بزرگ تهران و با حضور سرافراز رئيس جديد سازمان صدا و سيما، غلامعلي حدادعادل نماينده مجلس و رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي، حسين انتظامي معاونت مطبوعاتي ارشاد و همچنين جمعي از اهالي و خانواده رسانه و مطبوعات برگزار شد.

قدرت نرم رسانه ها

رييس جديد صداوسيما در مراسم اختتاميه بيستمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها با اشاره به اهميت عصر ارتباطات و حساس بودن آن گفت: در شرايطي به سر ميبريم که عصر ارتباطات است. اما به نظر من مهمتر از آن، ما وارد اصل پردازش اطلاعات شدهايم؛ پردازش اطلاعاتي که از آن به عنوان قدرت نرم ياد کرده اند.

محمد سرافراز با اعتقاد بر اينکه هم رسانه ملي و هم رسانههاي مکتوب بايد جايگاه و شأن خود را بفهمند، با اشاره به تفاوت چشمگير فضاي مجازي و مطبوعات اظهار کرد: آنچه در حال حاضر وجود دارد، مراحل شکل گيري يک روزنامه و انتقال آن به مخاطب است و اين در مقايسه با فضاي مجازي که اين امکان را فراهم کرده است که هر اطلاعاتي به راحتي توليد و در اختيار مخاطب قرار گيرد، کاملا متفاوت است.

وي تاکيد کرد: کارکرد روزنامهها بايد بازتعريف شود. شايد کارکرد روزنامه ديگر اين نيست که آخرين خبر مهم را تبليغ کند. روزنامهها اگر بخواهند به حيات خود ادامه دهند بايد بدانند چه نوع مطالبي توليد کنند تا جايگاه خود را حفظ کنند. به نوعي رويکردهاي مطبوعات ما با شرايط امروز تطبيق پيدا کند. مردم ايران و دنيا از رسانه استفاده ميکنند اما نوع استفاده آنها بسيار فرق کرده است؛ به نوعي که در خود جامعه آمريکا در سال 2014 بيش از 11ساعت مردم آن از مجموعه رسانهها استفاده ميکنند که اين آمار نسبت به سايرکشورها بسيار بالاست، در نتيجه رسانههاي مکتوب، صوتي و تصويري نيز بايد بفهمند به چه طريق از اين فضا استفاده کنند.

بدون آزادي مسئوليت وجود ندارد

مشاور رسانهاي رييس جمهور در مراسم اختتاميه نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها در خصوص شعار انتخاب شده براي نمايشگاه امسال گفت: تقابل ميان رويکرد مسئوليت طلبانه و آزادي خواهانه يک تقابل طولاني و بيپايان بوده است، اين شعار بخشي از رويکرد دولت تدبير و اميد به سياست رسانهاي در کشور ما است و معناي کوتاه اين تعبير اين است که بدون آزادي امکان مسئوليت خواستن از رسانهها وجود ندارد و رسانهها نيز نميتوانند بدون داشتن مسئوليت آزادي بخواهند. توازن ميان آزادي و مسئوليت منجر به رويکرد خود کنترلي در سامانه رسانههاي کشور شده است.

حسام الدين آشنا افزود: اگر امکانات فراهم شود که صنف رسانههاي کشور دور هم جمع شوند، بسياري از نگرانيهايي که در حوزه مطبوعات و رسانهها وجود دارد ميتواند برطرف شود. صنف رسانه ما در کشور به اين بلوغ رسيده که امروز به دور از تندرويهاي دولت اصلاحات و خموشيهاي دولت قبل بتواند به جمعبندي برسد.