هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   197   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تحریم ها برداشته شود،اقتصاد رونق می گیرد

دکتر علی دینی ترکمانی که در روز آخر برگزاری نمایشگاه  برای بازدید از بیستمین نمایشگاه مطبوعات آمده بود در غرفه نشریه پیام ساختمان حضور پیدا کرد و به سؤالات خبرنگار نشریه پاسخ گفت.
وی  درباره تأثیر توافقات هسته‌ای بر بخش مسکن  گفت:تجربیات این چندساله از سال 1388 تا 1391 نشان می‌دهد که تحریم‌ها می‌تواند سیستم اقتصادی را قفل کند و تا حد زیادی هم اینگونه شد.
این استاد دانشگاه ادامه داد:تأثیر تحریم‌ها را در تورم سال 90 و91 دیدیم اما در صورت حصول توافق نهایی، اقتصاد از تحریم‌ها رهایی می‌یابد و گشایش‌هایی در اقتصاد به وجود خواهد آمد که اگر این اتفاق بیفتد و صادرات نفتی به شرایط پیش از سال 88 برگردد و تحریم‌های شبکه بانکی از بین رود  در این صورت اقتصاد رونق پیدا می‌کند و تلاطم بازار ارز و طلا و سایر بازارها از بین خواهد رفت.
این کارشناس اقتصادی درباره  نرخ تورم گفت: نرخ تورم بالای 40 درصد در سال 91 به 30 درصد در سال 92 و در نهایت به 25 درصد در سال 93 رسیده است و کاهش تورم به زیر 20 درصد تا پایان سال 93 هم آنچنان دور از ذهن نیست و انتظاری معقول است.
وی تصریح کرد: اما آنچه مردم باید مدنظر داشته باشند این است که کاهش تورم به معنای آن نیست که قیمت‌ها دیگر افزایش نخواهند داشت. بلکه می‌توان گفت که تنها سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش‌یافته و کنترل‌شده است. ضمن اینکه حتی اگر تورم تا پایان امسال به 20 درصد هم برسد، باز هم قیمت کالاها در کشور رشد خواهند داشت و تنها سرعت تغییر قیمت‌ها نسبت به گذشته کاهش‌یافته است.