هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   197   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش قیمت مصالح در نیمه دوم آبان 93

گروه بازار ساختمان : بدون ترديد در دوران رکود بازار مسکن، قيمت مصالح ساختماني از اهميت بالايي برخوردار است زيرا کاهش يا افزايش قيمت اين محصولات بر قيمت نهايي مسکن در ماههاي آينده تأثير ميگذارد .در حال حاضر رصد دوهفتهاي بازار مصالح ساختماني نشاندهنده کاهش قيمتها به علت کاهش ساختوساز و تقاضا در بازار است. اگرچه به عقيده بسياري از کارشناسان کاهش قيمتها بيشازحد به ضرر توليدکنندگان است اما اين کاهش ميتواند در  هزينه ساختوساز تأثيرگذار باشد. در حال حاضر بيشترين کاهش قيمت مربوط به مصالحي مانند شن ، ماسه ، سيمان و گروه فلزات است . گزارش زير بازار مصالح ساختماني در نيمه دوم آبان را مورد بررسي قرار داده و قيمتها نيز توسط توليدکنندگان و عرضهکنندگان مصالح اعلام گرديده است:

سيمان و گچ

قيمت سيمان و گچ در نيمه دوم آبان ماه با اندکي کاهش روبهرو بوده است. به عقيده کارشناسان اين کاهش تقاضا در بازار است. در حال حاضر يک کيسه 50کيلويي سيمان تهران حدود 7 هزار و 150تومان عرضه ميشود که قيمت همين محصول در نيمه اول آبان ماه 7 هزار و 200تومان بود..کاهش 50توماني قيمت هر کيسه سيمان در طول دو هفته ميتواند نشاندهنده کاهش بيشتر قيمتها باشد. اگرچه اين کاهش قيمت باعث نارضايتي توليدکنندگان بوده و خسارتهاي جبرانناپذيري بر صنعت سيمان و گچ وارد کرده است .

شن و ماسه

در بين محصولات مصالح ساختماني، گروه شن و ماسه در بازار باقابليت چانهزني بيشتر روبهروست. اين محصولات جزو گروههايي است که بيشترين صدمه را از رکود بازار مسکن پذيرفته است زيرا توليد اين محصولات بهشدت کاهشيافته و بيشتر محصولات در انبار کارخانهها ذخيرهسازي شده است.به عقيده کارشناسان حوزه مسکن اگر تا پايان سال ساختوساز رونق نداشته باشد بسياري از کارگاههاي کوچک توليدي تعطيل خواهند شد.

آجر

آجر به لحاظ ساختار سنتي در کشورهاي توسعهيافته کمتر کاربرد دارد اما اين محصول از بازار خوبي در ايران برخوردار است .

در حال حاضر به علت کاهش ساختوساز و تقاضا در بازار، بيشتر کارگاههاي توليد آجر و بلوک از نصف ظرفيت توليد خود استفاده ميکنند.قيمت انواع آجر فشاري و بهمني از ابتداي پاييز 93 با مقداري کاهش روبهرو بوده و انتظار ميرود اين کاهش قيمت همچنان ادامه داشته باشد.

البته بايد اين موضوع را مدنظر داشته باشيم که هر کاهش قيمتي به سود اقتصاد کشور نيست.

آهک

آهک به دليل کاهش تقاضا قيمت نسبتاً ثابتي  نسبت به سال 92 دارد. در حال حاضر هر تن آهک فرآوري نشده کلوخ 70هزار تومان و هر تن آهک هيدراته (صنعتي) 85 هزار تومان معامله ميشود.هر کيسه آهک فرآوري نشده پودري با قيمت 2هزار و 200تومان معامله ميشود که نسبت به ابتداي پاييز 93 با کاهش 50 توماني روبهرو بوده است. اگرچه آهک در بازار طرفداران اندکي دارد اما اين محصول در فولادسازي کاربرد زيادي دارد.

پودر سنگ

اين محصول نسبت به سال گذشته  ثبات قيمت داشته و تاکنون به علت عدم افزايش تقاضا، افزايش قيمت نداشته است. در حال حاضر هر کيسه پودر سنگ ساوه (40 کيلويي ) در بازار هزار و 450تومان قيمت دارد که به نسبت کارآيي آن رقم قابلتوجهي به نظر  نميرسد . همچنين پودر سنگ ساوه (30 کيلويي ) هزار و 260تومان، پودر سنگ ساوه فلهاي هر تن 17 هزار و 500تومان عرضه ميشود. از ابتداي پاييز هر کيسه پودر سنگ با  50تومان کاهش و هر تن اين محصول با کاهش 100تا 150توماني روبهرو بوده است .

ديوار و عايق  سبز

در کشورهاي پيشرفته در راستاي صنعتي سازي، استفاده از محصولات (XPS(Extruded PolyStyrene ، عايقکاري كامل ساختمانها كه عايقکاري كف، عايقکاري سقف و ديوارها را شامل ميشود،رشد چشمگيري داشته است.

 با توجه به نياز مبرم فعالان ساختمان و الزامي بودن رعايت مبحث 19 مقررات ملي ساختمان اين محصولات توانسته بازار خوبي در ساختوسازهاي کشور داشته باشد. البته اين محصولات نسبت به عايقهاي ديگر از قيمت بالايي برخوردار است. در حال حاضر هر مترمربع ديوار سبز ساختماني به ضخامت 5 سانتيمتر حدود 38 هزار و 500تومان و هر مترمربع ديوار سبز به ضخامت 7 سانتيمتر،حدود 48  هزار و 500تومان قيمت دارد. البته عايق سبز با ضخامت متغير 3تا 10 سانت از 8هزار و 800تومان تا39هزار و 600تومان عرضه ميشود.

چسبهاي ساختماني

ايران را ميتوان يکي از برترين توليدکنندگان چسب دانست و انواع چسبهاي ساختماني را ميتوان با برند ايراني و قيمت بسيار خوب در بازار يافت. در حال حاضر چسب سنگ گرانيت  و مرمر 25 کيلويي با قيمت 21 هزار تومان و چسب کاشي و سراميک (25کيلويي) نيز 17 هزار تومان در بازار عرضه ميشود. هر کيلو ملات بندکشي سفيد و رنگي که نوعي چسب ساختماني محسوب ميشود 20هزار تومان و هر بسته 25 کيلويي چسب انواع سنگ در ابتداي پاييز 93 حدود 22 هزار تومان عرضه ميشد که اين رقم در نيمه دوم آبان به 21 هزار تومان رسيده است .

پلي دراپه

قيمت پلي دراپه از ابتداي سال تاکنون همچنان بدون تغيير مانده است. اين کالا که بهنوعي محصول لوکس محسوب ميشود در طي سالهاي اخير توانسته جايگاه خوبي در بين محصولات ساختماني باز کند. هماکنون پلي دراپه 5/1مترمربعي  يک رو 43هزار تومان و دو روي آن 55هزار تومان عرضه ميشود. پلياشيد( فقط پارچه)  حدود 29هزار تومان قيمت دارد که اين قيمت نسبت به ابتداي پاييز با کاهش هزارتوماني همراه بوده است .البته در زمان رکود اين محصولات بيشتر دچار زيان ميشوند زيرا در دوران بد اقتصادي بيشترين هزينهها براي مصالح پايه صرف ميشود نه براي متريال هاي لوکس و اعياني .

آيفون تصويري ، دوربين مداربسته ، کرکره

زندگي امروزي بهاجبار نيازمند فنآوريهاي مدرن است تا آسايش شهروندان را فراهم کند. يکي از اين ابزارها آيفون است. قيمت آيفون در حال حاضر بسته به نوع تکنولوژي آن متغير است .در حال حاضر يک آيفون کرهاي 300هزار تومان قيمت دارد، هرچند در بازار ميتوان آيفونهايي يافت که قيمت آن کمتر از  200 هزارتومان است اما تکنولوژي کمتري نيز دارد. در حال حاضر آيفون چيني 260 و آيفون تابا 280هزار تومان عرضه ميشود که به نسبت کيفيت آن قيمت مناسبي دارد.دوربين مداربسته سقفي نيز 115هزار تومان در بازار عرضه ميشود که به نسبت سال گذشته 15 هزار تومان افزايش قيمت داشته است .کرکرههاي برقي نيز که در سالهاي اخير رونق فراواني پيدا کرده است نسبت به کيفيت آن قيمتهاي متفاوتي در بازار دارند اما بهطورکلي افزايش قيمت محسوسي در بازار اين محصولات مشاهده نميشود:

پارتيشن

پارتيشنها نيز بسته به تنوع و کيفيت قيمتهاي متنوعي دارند. در حال حاضر قيمت يک پارتيشن دوجداره تمام" ام دي اف" با کرکره 250هزار تومان  و پارتيشن دوجداره سازه پنهان با کلاف آلومينيوم 250هزار تومان براي هر مترمربع ميباشد .

پارتيشن دوجداره کلاف آلومينيوم نيز هر مترمربع 200هزار تومان معامله ميشود.ارزانترين پارتيشن موجود در بازار، پارتيشن تک جداره تمام" ام دي اف"16ميل لترون / ملامينه است که هر متر آن 95 هزار تومان قيمت دارد و از کيفيت بالايي برخوردار است .