هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   196   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هود

همه خانمهاي خانهدار هود را ميشناسند. هود در آشپزخانه کاربردهاي زيادي دارد. مهمترين کار آن خارج کردن بو، دود و بخاري است که در هنگام آشپزي بلند ميشود. بهعبارتديگر هود، گاز، رطوبت و چربي معلق در هوا را به بيرون از منزل هدايت ميکند و ميزان رطوبت را در حد مناسبي ثابت نگاه ميدارد. درعينحال، چربي و رطوبت روي سقف و ديوارها نمينشيند و آشپزخانه شما براي مدتزمان بيشتري تميز ميماند. اگر هود يا دستگاه هواکش در آشپزخانه نصب نباشد، افزايش رطوبت شرايط را براي رشد ميکروبها، قارچها و کپکها فراهم ميکند و سلامت اعضاي خانواده را به خطر مياندازد.

هود از دو بخش داخلي و بيروني تشكيل ميشود. بخش بيروني شامل قطعات فلزي، شيشهاي و پلاستيكي ازجمله كليدهاي مربوط به لامپ، موتور و دور موتور، تايمر به همراه قاب و خرطومي هواكش بوده و بخش داخلي نيز شامل قطعاتي ازجمله موتور و فيلتر هواست. تمامي قطعات ذکرشده در بازار موجود بوده و قابل تعويض است.

مطابق روال گذشته و در ادامه سلسله مطالب پيام ساختمان با عنوان کدام کالا براي شما مناسبتر است،اين بار بازار هودهاي آشپزخانه را بررسي کردهايم؛البته با ذکر اين نکته که مطالب عنوانشده اظهارات توليد کنندگان و فعالان اين بازار بوده و ما از چاپ نظرات مخالف و موافق استقبال ميکنيم:

انواع هود

مهندس خداياري، توزيعکننده هودهاي آشپزخانه درباره اين محصول به خبرنگار ما گفت: بهطورکلي در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است. هودهاي تصفيهکننده و هودهاي داراي خروجي هوا. هودهاي تصفيهکننده، گردوغبار و بو را به داخل خود ميکشد و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا ميگيرد و دوباره هواي تصفيهشده را به آشپزخانه باز ميگرداند.

وي افزود: هود داراي خروجي هوا به يک کانال متصل شده که گردوغبار، چربي و بوي نامطبوع از طريق آن به بيرون فرستاده ميشود. اين هودها به دو شکل هودهاي معمولي و شومينهاي در بازار موجود است. هودهاي معمولي که نسل قديمي هودها به حساب ميآيد، بالاي اجاقگاز نصب ميشود و کمي کوچکتر از ابعاد اجاقگاز است.اين نوع هودها به ديوار وصل ميشود، و بهوسيله يک دريچه و کانال که در داخل ديوار تعبيهشده است، دود را به خارج هدايت ميکند. عيب اين نوع هودها اين است که بهمرورزمان روي رنگ سقف تأثير ميگذارد.

خداياري ادامه داد:  هودهاي شومينهاي بلندتر، بزرگتر و به شکل قيف برعکس است. جنس اين هودها از مس، فلزهاي اکسيد نشدني يا ديگر فلزاتي است که در مقابل گرما بادوام هستند و بهراحتي تميز ميشود. هواکش اين هودها گاهي به ديوار و گاهي به سقف وصل ميشود که نوع سقفي آن به هودهاي جزيرهاي معروف است و اطراف آن شيشهاي است.

وي در خصوص انواع برندهاي موجود در بازار گفت: در حال حاضر در بازار انواع هود ايراني، ايتاليايي، آمريكايي و چيني موجود است و تفاوتهاي ميان انواع هود، به نوع و قدرت صداي آنها مربوط ميشود. بهطورکلي هودهاي دوموتوره صداي بيشتري نسبت به يك موتوره داشته و صداي موتور هودهاي با مارك متفرقه و چيني نيز بيشتر از نمونههاي ايراني و ايتاليايي است. همچنين، موتورهاي ايتاليايي كمصداتر از نمونههاي ايراني و موتورهاي ايراني نيز كمصداتر از نمونههاي چيني و بازار مشترك هستند. بر اين اساس قيمت موتورهاي ايتاليايي گرانتر بوده و دو برابر موتورهاي ايراني است.

نكات كليدي براي خريد

مهمترين نكته درخريد يك هود، اندازه هود است كه بايد متناسب با اندازه گاز انتخاب شود. همچنين براي آشپزخانههاي 9 متري و كوچكتر نيازي به هودهاي دوموتوره نيست و متقاضيان چنانچه آشپزخانه كوچكي داشته باشند با خريد يك هود دوموتوره درواقع بهجاي كارايي بيشتر، سروصداي بيشتر را انتخاب كردهاند. قيمت يك هود هم براساس اندازه و تعداد موتور آن تعيين ميشود. بهطورکلي هر چه اندازه يك هود بزرگتر باشد يا تعداد موتورهاي آن بيشتر باشد گرانتر است. از طرف ديگر، قيمت هود با توجه به جنس قاب آن نيز تغيير ميكند. در حال حاضر هودهايي كه قاب فلزي و استيل دارند، گرانتر از نمونههاي شيشهاي و نمونههاي شيشهاي نيز گرانتر از هودهايي با قاب پلاستيكي هستند.

روش پاک کردن هود

براي اين کار ابتدا بايد از تجهيزات و وسايل تشکيل دهنده هود شروع کنيم:

فيلترها :

تمامي هودها فيلتري دارد که مقدار زيادي از چربي و گرد و غباري را که گاهي وارد کانال هواکش مي شود جذب مي کند. اگر به هر دليلي امکان نصب هواکش براي شما مقدور نيست، از فيلترهاي زغالي استفاده کنيد. اين نوع فيلترها گرد و غبار و چربي را بهتر به خود جذب مي کند و اگر چه به اندازه هودهاي داراي هواکش موثر نيست اما به هر حال موجب پاک تر شدن هواي آشپزخانه مي شود.

لامپ :

تقريبا تمامي هودها مجهز به لامپي هالوژني است که به شما کمک مي کند اجاق گاز و غذايتان را بهتر ببينيد.

حسگر :

برخي از هودها به حسگرهايي مجهز است که قدرت مکش هود را بر اساس مقدار آلودگي موجود در هوا تنظيم مي کند.

کليد تنظيم کننده دور موتور :

هودها داراي سه سرعت است که ميزان قدرت دور موتور را برحسب ميزان آلودگي هوا تنظيم مي کند. براي آنکه قدرت مکش يک هود را آزمايش کنيد، کافي است يک برگ کاغذ يا تکه اي نخ را زير آن قرار دهيد.

محبي تعميرکننده اين نوع کالا در خصوص روش تميز کردن هود گفت: هود  بايد حداقل ماهي يکبار، بهويژه اگر از گريل استفاده ميکنيد، از داخل و خارج تميز شود. بنابراين رعايت موارد زير ضروري است:

- ابتدا هود را خاموشکنيد

- مراقب باشيد به لامپ و پريز برق هود آسيبي وارد نشود،. سپس با آب ولرم و صابون هود را بشوييد.

- پنجره فلزي را که چربي به خود ميگيرد در آب ولرم حاوي مواد از بين برنده چربي خيس کنيد تا چربيها پاک شود يا اينکه با کمک برس هر دو طرف آن را بشوييد و قبل از اتصال مجدد کاملاً خشک کنيد.همچنين با يک دستمال آغشته به نفت هم بهسادگي ميتوان هرگونه چربي را از بين برد.

- فيلترهاي فعال زغالي که قابل شستوشو نيست بايد عوض شود.زغال با کثيف شدن اثر خود را از دست ميدهد بنابراين هر سال و اگر زياد پختوپز ميکنيد، هرچند ماه اين فيلترها را تعويض کنيد. فيلترهاي متاليک را ميتوانيد به آساني در ماشين ظرفشويي بشوييد.

- براي تميز کردن هودهايي از جنس فلزهاي اکسيدنشدني هم مي توانيد از موم عسل استفاده کنيد.

- چربيهايي را که روي پرههاي فن جمع شده است، با مواد شوينده تميز کنيد.

 

ويژگيهاي يك هود خوب

موتور چندسرعته و كمصدا با مصرف انرژي A و +A ، فيلتر سلولزي قابل تعويض و شستوشو با آب گرم، داشتن زير شبكه پهن براي مكش بهتر هوا همراه با نور، رنگ لعاب يا استيل ضدزنگ و قابليت جداسازي و شستوشوي تمام قطعات غيرمكانيكي و الكتريكي از جمله ويژگيهاي يك هود خوب به شمار ميروند.