حذف آلاینده‌های آلی از پساب صنایع

شمار نشریه : 196

محققان پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ، نانوکاتالیستی آنزیمی طراحی کرده‌اند که قادر به حذف آلاینده‌های آلی از پساب صنایع مختلف است. این نانوکاتالیست زیست سازگار، به دلیل خاصیت مغناطیسی به‌راحتی قابل جداسازی و استفاده‌ مجدد در فرایندهای تصفیه است.
در این طرح پژوهشی، محققان اقدام به ساخت کاتالیست‌های آنزیمی کرده‌اند که بر روی سطح نانو ذرات تثبیت‌شده باشند. بر اساس داده‌های موردبررسی در این تحقیق، نتایج حاکی از آن است که کاتالیست مورد نظر، دوستدار محیط‌زیست و دارای قابلیت رنگبری بالایی است و می‌تواند پیشنهادی مناسب جهت حذف رنگزاها از پساب‌های رنگی باشد.
دکتر نیازمحمد محمودی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ و محقق طرح دراین‌باره اظهار کرد: عوامل مختلفی از جمله شدت آلایندگی پساب و محصولات جانبی، بر روی کاهش پایداری و توانایی کاتالیستی آنزیم‌های آزاد تأثیرگذارند؛ بنابراین یافتن راه‌حل مناسب برای غلبه بر این مشکل، اهمیت فراوانی دارد.
وی افزود: استفاده از آنزیم تثبیت‌شده می‌تواند برخی از محدودیت‌های موجود را رفع کرده و کاتالیست‌هایی پایدار با عمر مفید طولانی را تولید کند. در این تحقیق، آنزیم لاکاز بر روی نانوذرات مغناطیسی فریت منگنز تثبیت شد و توانایی آن برای رنگبری از سیستم‌های تک جزیی و دو جزیی و همچنین تأثیر متغیرهای مؤثر بر فرایند موردمطالعه قرار گرفت.
عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ تصریح کرد: نتایج این طرح در صنایع مختلف مانند رنگ، نساجی، دارویی و به‌طورکلی صنایعی که پساب آنها حاوی مواد آلی باشند، قابل‌استفاده است.
محقق طرح خاطرنشان کرد: در روند این تحقیقات آنزیم لاکاز بر روی نانوذرات مغناطیسی فریت منگنز به کمک روش شیمیایی تثبیت شد. خصوصیات سطحی آنزیم تثبیت‌شده بر روی نانو ذرات مغناطیسی با استفاده از تبدیل فوریه مادون‌قرمز (FTIR) و میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) ارزیابی شده است. در ادامه با کاربرد این کاتالیست در فرایند جداسازی پساب‌های رنگی مختلف به‌عنوان مدل‌های موردمطالعه، قابلیت رنگبری آن با استفاده از روش LSSVM مدل‌سازی شده است.
نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر نیازمحمد محمودی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ، مهندس میلاد عربلو و مهندس جعفر عبدی است، در مجله‌ Water Research منتشرشده است.