انقلابی در صنايع روشنايي با لامپ هاي ال‌ای‌دی(L E D)

شمار نشریه : 196

لامپ الايدي( LED) نوعي از لامپهاي حالت جامد است که از تکنولوژي ديود نورافشان استفاده ميکند و به عنوان منبع روشنايي به کار ميرود. اين لامپها که درابتدا بيشتر به عنوان يک چراغ قرمزرنگ دردرون دستگاههاي الکترونيکي کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به ساير لامپها، عمر بسيار بالا و فناوري جديد ساخت به رنگهاي ديگر توانستهاند جاي خود را در صنعت روشنايي در دنيا باز کنند.

اين نوع محصولات به سبب بالا بودن عمر مفيد و مصرف پايين جاي خوبي در صنايع روشنايي جهان باز کرده اند به طوري كه از آن به عنوان يک انقلاب در اين صنعت ياد مي کنند. بايد توجه داشت که  الايدي ها نمي سوزند، فقط در صورتي که مدار آنها دچار مشکل شود، خاموش مي شوند. يا در گذشت زمان شدت نورشان کاهش مي يابد که اين امر به کيفيت، چگونگي نصب چيپ ها و سيستم تخليه حرارت بستگي دارد.

چيپ ها عناصر توليد كننده نور در( LED) ها هستند.  اين عناصر پس از توليد، به 80 طبقه كيفي تقسيم مي شوند. بنابراين مشتري با طيف وسيعي از انواع چيپ هاي الايدي مو اجه مي شود كه انتخاب را براي وي سخت مي کند.

 الايدي مخفف کلمات Light emitting diode است و به معناي ديود ساطع کننده نور است. ديودهاي ساطع کننده نور در واقع جزو خانواده ديودها هستند و ديودها نيز زير گروه نيمه هاديها به شمار ميآيند. خاصيتي که الايدي ها را از ساير نيمههادي ها متمايز ميکند اين است که با گذر جريان از آنها مقداري انرژي به صورت نور ازآنها ساتع ميشود.

لامپهاي معمولي يا همان لامپهاي رشتهاي يکي از مهم ترين دلايل افزايش مصرف انرژي و در نتيجه افزايش حجم توليد گازهاي گلخانهاي در جهان ميباشند؛ بنابراين بسياري از کشورها، برنامه چند سالهاي را براي جايگزيني مدلهاي ديگر لامپ به جاي لامپ هاي رشتهاي تدوين کردهاند تا شايد بتوانند در دراز مدت استفاده از لامپ هاي رشته اي و به تبع آن حرارت زمين را کاهش داده و کره زمين و ساکنانش را نجات دهند. به همين دليل استفاده از لامپ هاي کم مصرف، فلورسنت و... مرسوم شد و برخي کشورها مردم را ملزم به استفاده از اين لامپها کردهاند.

 الايدي ها که از دهههاي گذشته در الکترونيک مورد استفاده قرار ميگرفتند، عموماً براي نمايش خاموش يا روشن بودن نمايشگرها در لوازم مولتي مديا و نشاندهنده لوازم الکتريکي و ماشين آلات مورد استفاده قرار گرفتند، اما در حال حاضر الايدي ها به گونه اي ساخته ميشوند که نور را در جهت خاصي متمرکز ميکنند و به صورت چيپهاي کوچکي هستند که معمولاً داخل يک شيشه گنبدي شکل قرار ميگيرند و داراي سايز چوب کبريت هستند و بهسختي ميشکنند.

بزرگترين مشکل لامپهاي الايدي رنگ آنها بود. اما اکنون به آساني با تغيير در ساختار فيزيکي و مواد تشکيلدهنده الايدي ، نور در رنگها و شدتهاي مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص توليد ميشود. به همين دليل الايدي ها فاقد پرتوهاي مادون قرمز و فرابنفشي هستند که ساير صنايع روشنايي ايجاد ميکنند و به سلامت چشم و محيط آسيب نميرسانند.

الايدي هاي سفيد قابليت توليد همه رنگ ها را داشته و علاوه بر آن از انرژي بسيار کمي در مقايسه با ساير لامپها و الايدي هاي قديمي، براي توليد روشنايي استفاده ميکنند، به همين دليل روز به روز استفاده از آنها بيشتر شدهاست .

با توجه به مزاياي استفاده از لامپهاي الايدي پپشبيني ميشود در آينده نزديك شاهد تحولات عمدهاي در عرصه محصولات روشنايي و حتي تصويري باشيم. لامپهاي الايدي ابتدا به عنوان لامپ هاي نشانگر و با نور کم، در وسايل الکتريکي به کار ميرفتند، بعدها استفاده از آنها به بخش روشنايي گسترش يافت و با نور سفيد آن با روشنايي مطلوب و مصرف کم توليد شدند. قدم بعدي توليد تلويزيونها و مانيتورهاي نور الايدي در پشت بود که همان تکنولوژي السيدي ميباشد که تنها نور پشت آن به جاي فلورسنت با الايدي توليد ميشود.

با توجه به اهميت روزافزون لامپ هاي الايدي در دنيا و همينطور در ايران كه با كمبود انرژي و از جمله برق مواجه است و مسئولين به طور مرتب مردم و ارگان ها را به صرفه جويي در اين زمينه توصيه مي كنند، در كشور ما هم استقبال خوبي از اين نوع محصول به عمل آمده است. به همين خاطر،  در حال حاضر ارگان ها  و موسسات براي پروژه هاي كلان نورپردازي  خود به سراغ لامپ هاي  الايدي مي آيند. از اين رو كاربرد اين نوع لامپ ها بيشتر مصرف شهري دارد اما مصارف خانگي و ساختماني اين نوع لامپ ها هم رو به گسترش است.

ارائه دهنده مقاله:

شرکت بازل