هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امروزكاهش تقاضا ، فردا توفان قيمت


گروه بازار: با توجه به اینکه در فصل ساخت‌وساز قرار داريم و وضعیت جوی کشور نیز همراهي خوبي براي فعالیت‌های عمراني دارد، اما ظاهراً بازار روي خوشي به فولاد؛ اين محصول راهبردي صنعت ساختمان نشان نمی‌دهد. همواره با پایان یافتن تعطيلات نوروزي بازار فولاد کشور به تدريج با افزايش قیمت‌ها مواجه می‌شد اما با وجود گذشت دو ماه از سال جديد همچنان بازار فولاد با ركود سنگيني دست و پنجه نرم می‌کند. اين عوامل بهانه‌ای شد تا در گفتگو با سيد رسول خليفه سلطاني، دبير انجمن تولیدکنندگان فولاد، نظرات بخش توليد داخلي فولاد را جويا شويم.

 پیام ساختمان : در حال حاضر وضعيت بازار فولاد را چگونه ارزيابي می‌کنید؟

با وجود پايين بودن قيمت فولاد خام و فولاد نهايي، وضعيت بازار به گونه ای است كه تقاضاي اندكي مطرح می‌شود. اين در حالی است كه به ميزان كافي فولاد توسط تولیدکنندگان كشور عرضه می‌شود. اين كاهش قيمت محصولات نهايي موجب شده تا توليدكنندگان اين كالا نيز با ظرفيت كامل به توليد اقدام نکنند و متعاقب آن تقاضا براي خريد مواد اوليه نيز كاهش ‌یابد که اين امر به كاهش نياز و پايين آمدن قيمت مواد اوليه صنعت فولاد منجر شده است.

پیام ساختمان : دليل اين كاهش تقاضا به مشكلات بین فروشندگان محصولات فولادي در بازار با سازمان امور مالياتي مرتبط نيست؟

خير، آنچه شما به آن اشاره كرديد چندان اهميتی ندارد كه بتواند بازار بزرگي مانند فولاد را با چنين ركودي در سطح كشور روبه رو سازد. مهم‌ترین دليل؛ عدم نياز بازار و كاهش تقاضا براي فولاد نهايي،عدم تصويب بودجه عمراني سال 1392 است كه موجب می‌شود اشخاص نتواند برنامه‌ریزی دقيقي براي آينده خود داشته باشند. نزديكي به انتخابات و نيز ركود ساخت‌وساز از ديگر دلايل اين كاهش تقاضا هستند و برخي نيز در زماني كه با كاهش قيمت مواجه هستيم، به امید کاهش بیشتر قيمت از خريد فولاد خودداري می‌کنند. اين از ویژگی‌های بازار فولاد است. همچنان كه در زمان افزايش قيمت فولاد خريداران از ترس افزايش بيشتر قیمت‌ها، اقدام به طرح تقاضاي بسيار می‌کنند.

پیام ساختمان : آيا اين كاهش تقاضاي فولاد (در صورتي كه در بلندمدت تداوم يابد) نمی‌تواند بر سهام شرکت‌های تولیدکننده و در نهايت آينده توليد اين محصول در كشورتاثير بگذارد؟

چنين شرايطي به ندرت در صنعت و بازار فولاد ايران رخ داده است اما به احتمال بسيار زياد شرايط بازار در آينده تغيير كرده و با دگرگوني در عواملي كه موجب ركود بازار فولاد شده‌اند، به تدريج، تقاضا رشد می‌کند و در آن زمان به احتمال زياد با چالش ديگري مواجه خواهيم بود كه می‌تواند بر بازار تاثیرگذار باشد.

 پیام ساختمان : منظور شما اين است كه اين كاهش قيمت و ركود بازار، آرامش قبل از توفان درچند ماه آینده است؟

بايد توجه داشت كه صنعت فولاد به واردات فولاد خام نيازمند است، بنابراین زماني كه تقاضا براي محصولات نهايي افزايش يابد، از يك طرف ميزان توليد کارخانه‌های فولادي افزایش‌یافته و نياز به مواد اوليه نيز كه وابسته به واردات است، بالا مي رود. از طرف ديگر به دليل اينكه اكنون اين واردات انجام‌نشده، ممكن است با كمبود مواد اوليه روبه رو شويم كه پيامد آن می‌تواند رشد افسارگسیخته قیمت‌ها باشد.

پیام ساختمان : چرا در حال حاضر واردات مواد اوليه توليد فولاد انجام نمی‌شود آيا تعرفه‌های سنگين دارد يا واردكنندگان با مشكل ارز مواجهند؟

شرايط براي واردات فولاد خام به عنوان ماده اوليه توليد ورق و مقاطع فولادي فراهم نيست چرا كه قيمت بازار داخلي ايران پايين تر از قیمت‌های جهاني است و در اين شرايط كمتر كسي چنين مبادله‌ای را قبول می‌کند.

پیام ساختمان : به نظر شما رئيس جمهور آینده بهتر است چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند به بخش توليد كشور كمك كند؟

رئیس‌جمهور بايد در چارچوب يك نظام ارزشي واقع‌گرا باشد. بر اين اساس كه منابع و مصارف كشور را خوب بشناسد و از سرمایه‌های اجتماعي به نحو بهینه‌ای استفاده كند نيروي انساني باهوش كشور كه در جهان سرآمد است، بايد به خوبي مورد استفاده قرار گيرد. در حقيقت رئیس‌جمهور بايد بتواند زمینه‌های اقتصادي بخش توليد را به نحو بهینه‌ای مديريت كند. بنابراين اگر اين شخص داراي سابقه خوبي در امور اقتصادي باشد، می‌تواند زمینه‌های درست اين كار را فراهم كند و در این صورت كشور می‌تواند در آستانه تحول شگرف اقتصادي قرار گيرد. به عنوان مثال صنايعي مانند فولاد اگر شکوفا شوند، می‌توانند علاوه بر تامین نیاز بازار داخلي به بازارهاي خارجي نيز فولاد صادر کنند.