نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه تخصصی مخاطب متخصص می‌خواهد

گروه گزارش: از ششم تا دهم خردادماه سال جاری، ظرف چهار روز، سه نمایشگاه: «یازدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و خدمات فنی و مهندسی؛ یازدهمین نمایشگاه تخصصی تاسیسات، سیستم های سرمایشی و گرمایشی؛ چهارمین نمایشگاه تخصصی نوآوری های صنعت ساختمان» در استان گلستان بر پا می‌شود. وقتی چنین اتفاقات مهمی به شکل همزمان در حوزه صنعت ساختمان در استانی اتفاق می‌افتد، توقع و انتظار این است که سازمان نظام مهندسی آن استان حتی اگر یک پای قضیه نیست حداقل از این موضوع مطلع و جزو مدعووین آن باشد. اما تجربه نشان داده که متأسفانه چنین نیست و در این مورد اخیر هم رئیس سازمان نظام مهندسی استان گلستان با انجام گفتگویی که در ادامه می‌خوانید از موضوع برگزاری این نمایشگاه‌ها مطلع شد! همین قضیه باعث شد تا گفتگوی ما با مهندس حسین ویزواری ادامه پیدا کند :

پیام ساختمان:چرا روسای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها از برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها در سطح استان مطلع نمی‌شوند؟ اشکال کار در کجاست؟

قاعدتاً برگزارکننده باید ما را در جریان قرار دهد. یعنی چون مرکز برگزاری نمایشگاه‌ها معمولاً زیر نظر سازمان توسعه تجارت است و آنها خودشان دارای تشکیلات و سیستم و متولی این کارها هستند، قاعدتاً باید با سازمان نظام مهندسی هم هماهنگی داشته باشند ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

پیام ساختمان:از برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط با صنعت ساختمان در سطح استان رضایت دارید؟

این نمایشگاه‌ها مسلماً تأثیر مثبت دارند. ما کلی هزینه می‌کنیم تا مهندسان عضو سازمان با فناوری‌های روز و دستاوردهای جدید صنعت ساختمان آشنا شوند؛ امری که می‌تواند در این نمایشگاه‌ها هم اتفاق بیفتد ولی اگر نمایشگاه تخصصی است قاعدتاً باید مخاطبان متخصص هم داشته باشد. وقتی با سازمان نظام مهندسی به عنوان متولی امر صنعت ساختمان هماهنگی انجام نمی‌دهند، فکر می‌کنم آن انتظاراتی که از اینگونه نمایشگاه‌ها می رود به خوبی برآورده نشود. صرفا برگزاری نمایشگاه مهم نیست و آمار و ارقام بدهیم که ما در سال این تعداد نمایشگاه برگزار کردیم، بلکه باید بهره‌ای داشته باشد و در این امر حتماً تعداد و نوع بازدیدکنندگان مهم است.

از این موضوع که بگذریم، من معمولاً در تمام نمایشگاه‌های سطح استان شرکت می‌کنم و می‌توانم به جرات بگویم که نمایشگاه‌های ما حرکت رو به پیشرفتی دارد و هر دوره از دوره قبل تعداد شرکت‌ها و کیفیت نمایشگاه بهتر می‌شود و سعی می‌کنند کاربردی تر شوند. این موضوع با توجه به نیازهای استان و شرایط اقلیمی و منطقه‌ای ما که با بسیاری از استان‌ها تفاوت دارد، مهم است. مخصوصاً در بخش تأسیسات ساختمان ، زیرا الزاماتی که در قسمت‌های کویری یا کوهستانی هست در منطقه ما نیست و موضوعاتی مانند رطوبت هوا، عامل تعیین‌کننده و تأثیرگذاری در ساختمان است.

پیام ساختمان:سازمان نظام مهندسی استان تا به حال متولی برگزاری نمایشگاهی بوده است؟

نمایشگاه‌هایی با گستردگی زیاد خیر ولی ما معمولاً در کنار همایش‌هایی که برگزار می‌کنیم نمایشگاه‌هایی هم داریم. مثلاً در سازمان نظام مهندسی کشور مبحثی تحت عنوان «بومی سازی مقررات ملی ساختمان» وجود دارد که دبیرخانه دائمی آن در سازمان استان گلستان است و هر دو سال یک بار هم همایش آن برگزار می‌شود. اولین همایش بومی‌سازی مقررات ملی در اردیبهشت سال 91 برگزار شد و ما در کنار آن همایش، نمایشگاهی برپا کردیم که خیلی خوب و گسترده بود. الآن هم در حال آمادگی برای برگزاری دومین دوره این همایش و نمایشگاه آن هستیم که سال آینده خواهد بود. نمایشگاه سال آینده بسیار بزرگ است و ما سعی می‌کنیم در خصوص آن اطلاع‌رسانی گسترده داشته باشیم تا از حضور شرکت‌ها و خدمات شان استفاده کنیم.

امسال همچنین «همایش پدافند غیرعامل و شریان های حیاتی در صنعت ساختمان» را داشتیم که با حضور 500 میهمان از سراسر کشور و چند پروفسور و متخصص خارجی به خوبی و با رضایت بالای شرکت‌کنندگان برگزار شد که در کنار این همایش هم نمایشگاهی برگزار کردیم. در کل ما معمولاً در کنار همایش‌هایی که برگزار می‌کنیم نمایشگاه‌های تخصصی هم داریم ولی ترجیح می‌دهیم به کار تخصصی دیگران که برپایی نمایشگاه‌های مستقل است، وارد نشویم.

پیام ساختمان:در سال جاری چه برنامه‌ هایی دارید؟

امسال تصمیم داریم بعد از اتمام انتخابات شورای شهر و مستقر شدن شوراهای جدید، همایشی را به همراه یک کارگاه آموزشی برای تمام شهرداران و اعضای شورای شهر استان برگزارکنیم. این موضوع را با معاونت عمرانی استانداری هماهنگ کرده‌ایم و اگر موفق بشویم تأثیر به سزایی خواهد داشت. لازم به توضیح است که همایش و کارگاه آموزشی آن در راستای ترویج مقررات ملی ساختمان و آشنایی مسئولان اجرایی شهرها با بحث مقررات ملی ساختمان و اهداف و اهمیت آن است.

پیام ساختمان:به نظر شما چه ضرورتی برای برگزاری چنین همایشی وجود دارد؟

چون مقررات ملی ساخت‌وساز باید برای تصمیم سازان شهری باید ملموس باشد و نباید فکر کنند این موضوع امری تزئینی و تشریفاتی است. مقررات ملی ساخت‌وساز امری کاربردی است و سازمان ما واقعاً به این موضوع اعتقاد دارد که هر چه در آن هزینه کنیم خوب است چون این هزینه‌ها به ثروت ملی همه ما تبدیل می‌شود. در حال حاضر ما در شهرهای کوچک استان از این نظر واقعاً مشکل‌داریم و با توجه به مسائلی نظیر قوانین دست و پا گیر، بروکراسی اداری و هزینه‌هایی که هر روز بالاتر می رود، بعضاً مالکان و سازنده‌ها، سازمان نظام مهندسی را دور می زنند چون احساس می‌کنند هزینه‌ای که برای خدمات مهندسی، طراحی ساختمان و نظارت و اجرا پرداخت می‌شود، هزینه‌های بیهوده‌ای است، درحالی‌که این‌طور نیست و ما شاهد هستیم که در شهرهای استان ما روند مراجعه به کمیسیون ماده 100 شهرداری هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. یعنی با انجام تخلف قانون را دور می‌زنند و می‌گویند؛ در نهایت به کمیسیون ماده 100 می‌رویم! متأسفانه شاهد بوده‌ایم که در برخی موارد حتی خود اعضای شورای شهر این موضوع را ترویج می‌کنندو به سازندگان می‌گویند؛ چرا می‌خواهی این قدر هزینه کنی؟ کار خودت را انجام بده و در نهایت به کمیسیون ماده 100 می روی!

خدا نکند ما روزی را شاهد باشیم که حادثه‌ای مثل زلزله یا سیل در استان به وقوع بپیوندد، آن وقت است که خانه‌های نامطمئن و ناایمن برای هم استانی‌ها و همشهریان ما حادثه‌ساز خواهند بود.

پیام ساختمان:با توجه به اینکه گلستان استان مرزی محسوب می‌شود چه برنامه‌هایی برای صدور خدمات فنی و مهندسی دارید؟

با توجه به مشکلاتی که برای اشتغال در کشور وجود دارد و همین طور سیاست دولت در عدم اتکاء به درآمدهای نفتی، صدور خدمات فنی از موضوعات مهمی است که اگر به آن بها داده شود از این همه متخصص کشور می‌توان استفاده کرد که می‌تواند برای کشور ارز آور باشد. ما هم به این موضوع اعتقاد داریم ولی من فکر می‌کنم نه در استان ما بلکه در کشور به حد کافی به این موضوع پرداخته نشده است. حرکت‌های خوبی از سوی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور آغاز شده و از حدود سه سال پیش که مهندس هاشمی زمام امور مهندسی کشور را به عهده گرفته‌اند، در این راستا حرکت کرده و کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی را فعال کرده‌اند و ارتباطات خوبی هم با بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه برقرار شده است.

در این راستا استان گلستان هم مقدمات امر را فراهم کرده ولی باید قبول کرد موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی امری نیست که به یک ارگان و نهاد وابسته باشد. مسلماً باید دستگاه‌های مختلفی در این قضیه وارد عمل شوند و کمک کنند. باید سازمان توسعه تجارت، استانداری، شهرداری‌ها، وزارت امور خارجه و سایر ارگان ها و دستگاه‌ها، مجموعه‌های مرتبط را حمایت و تشویق کنند. حرکت‌های خوبی تا به حال انجام‌شده و ما هم دنبال قضیه هستیم، مخصوصاً در کشور ترکمنستان تا بتوانیم از بازار کار آن برای نیروهای جوان و با آینده در این زمینه استفاده کنیم ولی باید اذعان کرد که هنوز در اول راه هستیم.