هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   196   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تولید نانو اسپری رنگ ضد سایش

محققان يک شرکت دانشبنيان در کشور موفق شدند با استفاده از فناوري نانو، اسپري رنگ آنتي استاتيک با قابليت دفع سريع الکتريسيته ساکن توليد کنند. از مشخصههاي عمده اين محصول، ميتوان به دفع سريع الکتريسيته ساکن، پايداري و مقاومت حرارتي بالا و نيز مقاومت در برابر سايش و خراش و مقاوم در برابر نور آفتاب اشاره کرد.

حسين ديبايي، محقق طرح اسپري رنگ آنتي استاتيک با بيان اينکه نانو رنگ آنتي استاتيک لوتوس بهعنوان نسل جديدي از رنگهاي نيمهرسانا، مبتني بر فناوري نانو و با کارآيي بسيار بالا توليد ميشود، گفت: اين رنگ در سطوحي که نياز به ايجاد محيط آنتي استاتيک و يا خاصيت رسانايي الکتريکي هست استفاده ميشود.

وي با بيان اينکه اين اسپري قابليت استفاده در سطوح مختلف را داراست، اظهار کرد: انتقال سريع الکتريسيته ساکن، چسبندگي عالي به سطوح فلزي، بتني و چوبي، مقاومت عالي در برابر سايش و ضد گردوغبار از مزاياي اين اسپري است.ديبايي به کاربردهاي اين طرح اشاره کرد و گفت: رنگ اسپري لوتوس داراي خاصيت آنتي استاتيک و خواص مکانيکي و مقاومت شيميايي عالي است که در صنايع نفت و گاز، صنايع شيميايي، صنايع الکترونيک، جايگاههاي سوخت و CNG، ، بيمارستانها و دکوراسيون شهري (جهت جلوگيري از تجمع گردوخاک روي سطوح) مورداستفاده قرار ميگيرد. بهعنوان نمونه در برخي شرکتها همچون شرکت مخابرات تجمع الکتريسيته منجر به خرابي دستگاهها و يا گاه جرقه ميشود و با استفاده از اسپري رنگ آنتي استاتيک ميتوان از اين اتفاقات جلوگيري کرد.