هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تحویل هر ماه 000/10مسکن

گروه گزارش: با اینکه کمتر از یک ماه به پایان عمر دولت دهم مانده، اما پرکارترین وزیر دولت، همچنان به پروژه‌های مختلف تحت نظارتش سر می زند تا در جریان میزان پیشرفت پروژه‌ها باشد و اگر کار در مرحله‌ای دچار مشکل شد آن را رفع و سرعت کار را بیشتر کند. این موضوع را ظاهراً مردم هم فهمیده‌اند که یکی از مهم‌ترین تخصص‌های مهندس نیکزاد رفع گیر و راه انداختن کارهاست و بی‌خود نیست هر جا که وزیر پا می‌گذارد مردم هجوم می‌آورند و کاغذ به دست، خواهان گرفتن امضا از وی برای حل مشکلات شان هستند.

در یکی از آخرین دیدارهای وزیر راه و شهرسازی از پروژه‌های مسکن مهر پرند، با اینکه تیم همراهان و محافظان سعی می‌کردند با استفاده از تمامی روش‌ها – و حتی راه ندادن خبرنگاران و تهدید به ضبط دوربین و ... بازدید وزیر را با کمترین حاشیه و سر و صدایی برگزار کنند، اما باز هم نهایتاً کار به برگزاری نشست با مردم در نمازخانه شرکت عمران پرند کشید و تا حرف زدن با متقاضیان و مردم تا دم در خروجی و امضا کردن برگه‌ها روی سقف ماشین پیش‌رفت!

پس از رفتن وزیر و خلوت تر شدن شرکت عمران پرند، فرصتی دست داد تا با مدیرعامل این شرکت گفتگو کنیم. مهندس چاغروندی، همانند نیکزاد خوش‌برخورد است و می‌توان صمیمیت و صداقت را در صحبت‌هایش دید و حس کرد.

پیام ساختمان: چرا تعداد متقاضیان دیدار و گفتگو با آقای مهندس نیکزاد زیاد است؟

ما در طول هر روز به همین تعداد مراجعه کننده داریم و این کار روزانه ماست! نه اینکه مشکلی نداشته باشیم ولی مشکل حادی نیست. همان طور که امروز خودتان هم دیدید مراجعان، بیشتر زمین تجاری می‌خواهند و یا متقاضی ثبت‌نام جدید هستند که هیچ‌کدام در حوزه اختیار ما نیست. شخص وزیر هم می‌گفت که زمین تجاری به هیچ کس واگذار نمی‌کنیم و ثبت‌نام جدید هم نداریم! تعدادی از متقاضیان هم درخواست جابه جایی واحد دارند یا مثلاً می‌گویند نمی‌توانند افزایش قیمت‌ها را بپردازند. این موضوعات وجود دارد و عموماً هم از دست ما کاری ساخته نیست که بخواهیم رفع مشکل کنیم. ولی اگر درخواست متقاضیان در محدوده قانون و اختیارات ما باشد برایشان انجام می‌دهیم.

پیام ساختمان: مگر قرار است زمینی برای کارهای تجاری واگذار شود؟

به هیچ‌وجه. ما زمینی نداریم ولی مردم می‌گویند به ما زمین تجاری بدهید! علت آن هم این است که با توجه به ساخت و سازهای مسکن مهر، قیمت زمین‌های اطراف بالا می رود و مردم هم به شکل طبیعی به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، ولی به هر حال ما زمینی نداریم که به کسی واگذار کنیم یا بفروشیم!

پیام ساختمان: پس نیازهای تجاری ساکنان پرند چگونه باید حل شود؟

برای این منظور واحدهای تجاری به تعداد فراوان در سطح شهر پرند ساخته می‌شود و از این نظر هیچ مشکلی وجود ندارد. الآن ده‌ها و صدها واحد در حال ساخت است و مالکیت این واحدها هم به مردم داده می‌شود، یعنی بعداً در قالب مزایده اینها را به ساکنان می‌فروشیم.

پیام ساختمان: آخرین آمار از تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر پرند چیست؟

بر اساس برنامه زمان‌بندی ما و توافق با دستگاه‌های خدمات رسان آب، برق، فاضلاب و گاز؛ به یاری خداوند ، هر ماه 10 هزار واحد تکمیل می‌کنیم و به متقاضیان تحویل می‌دهیم. به عبارت دیگر پیش‌بینی ما این است که تا پایان تابستان بیش از 60 تا 70 درصد مسکن مهر را تحویل خواهیم داد. این موضوع الآن شروع‌شده و 10 هزار واحد فروردین و 10 هزار واحد اردیبهشت آماده تحویل و افتتاح هستند و این فرایند تا شهریور ادامه خواهد داشت. از قبل هم حدود 10 هزار واحد واگذار شده بود که جمعاً 70 هزار واحد می‌شود. تلاش می‌کنیم از مجموع 90 هزار واحد مسکن مهر پرند بین 60 تا 70 هزار واحد را تا پایان تابستان تکمیل و تحویل کنیم و باقی‌مانده آن هم تا پایان سال واگذارگردیده و پرونده مسکن مهر تا آخر سال 92 بسته می‌شود. ولی این در صورتی است که مجدداً پروژه جدید در پرند تعریف نشود.

پیام ساختمان: در صورتی که دولت بعدی به فکر تداوم ساخت مسکن مهر باشد، آیا پرند ظرفیت دارد؟

پرند تا دو برابر وضعیت فعلی و افق جمعیتی آن ظرفیت دارد و از نظر اجرا هم ما اصلاً مشکل و محدودیتی برای این موضوع نداریم. ظرفیت و توانمندی‌های این شهر زیاد است و امکان دسترسی بسیار خوبی دارد. همچنین متروی آن در حال راه‌اندازی است، آزادراه‌های آن کاملاً مهیای این کار هستند، زمین و زمینه و بستر این کار کاملاً مهیا هستند و بستگی به دولت بعدی دارد که تا چه حد مسکن مهر را جدی بگیرد و در این موضوع سرمایه‌گذاری کند.

ما حتماً مسکن مهر پرند را تا پایان این دولت به سامان مشخصی می‌رسانیم. به عبارت دیگر 70 تا 80 درصد کار تمام و جمع خواهد شد و باید منتظر ماند و دید دولت بعدی چه تصمیمی خواهد گرفت ولی اگر تصمیم گرفته شود که پروژه‌های جدید ایجاد شود، ما آماده‌ایم.

پیام ساختمان: ساکنان پرند بالأخره پایتخت‌نشین می‌شوند؟

این روزها موضوعات انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر داغ است و صحبت‌ها کمتر به حوزه عمرانی کشیده می‌شود ولی کماکان کسانی که نگران وضعیت پایتخت و شلوغی و آلودگی‌های آن و پراکندگی وزارتخانه‌ها و ... هستند دغدغه جابه جایی پایتخت را دارند و همان طور که همه می‌دانند پرند گزینه اول برای این کار است. الآن حتی مجلس هم به این نتیجه رسیده و دارند روی این طرح در بخش‌های مختلف کار می‌کنند. ما هم کماکان اعلام می‌کنیم سایتی که برای این موضوع در نظر گرفته‌شده آماده است و اگر مجلس و دولت تصمیم بگیرند، ما به سرعت کارهای مربوط به خودمان را انجام می‌دهیم.