برترین پروژه‌های معماری سال

شمار نشریه : 196

گروه معماري و دکوراسيون:هفتمين دوره‏ جشنواره‏ جهاني معماري بهعنوان بزرگترين رويداد در اين حوزه، با حضور 300 اثر برگزيده از کشورهاي مختلف در 30 گروه رقابتي با کاربري‏هاي مختلف، در سنگاپور برگزار شد.

در اين جشنواره که به مدت سه روز ادامه داشت، آثار برگزيده از سراسر جهان در گروههاي متنوع و با کاربري‏هاي مختلف به رقابت پرداختند و در اين ميان، پنج اثر از ايران در اين رويداد حضور داشتند.

ساختمانهاي تجاري، آموزشي، درماني، فرهنگي، خانه، هتل، اداري، تفريحي و مذهبي ازجمله بخش‏هاي اين جشنواره جهاني بودند. در بخش «خانه» اين جشنواره، از ايران «ويلاي شمس‏آباد» کار مشترک «دخي سربندي» و «علي شريعتي» و «خانه شريفيها» با طراحي «عليرضا تغابني» و «خانه آبادان» از دفتر معماري «فرشاد مهدي زاده» شرکت داشتند.

پروژه‏ «باشگاه صخرهنوردي پلور» با طراحي «ليدا الماسيان» و «شاهين حيدري» و «شهر رؤياهاي اصفهان» با طراحي «فرشاد مهدي زاده» و «رها اشرفي» هر دو در بخش طرح‏هاي «آينده» به‏ ترتيب در بخش‏هاي بناهاي تفريحي و ساختمانهاي تجاري چندمنظوره با آثار ديگر رقابت کردند و در نهايت، از ميان پنج اثر ايراني، پروژه « شهر رؤياهاي اصفهان» موفق به کسب عنوان برگزيده در بخش «آينده» ساختمانهاي تجاري چندمنظوره شد.

همه اين آثار رتبه‏هاي برتر جايزه‏ معمار سال 1392 مهمترين مسابقه‏ معماري در داخل ايران را به‏ خود اختصاص داده بودند.

در مرحله‏ نخست جشنواره‏ جهاني معماري 2014، ابتدا در هر گروه از هر 10 اثر، يک اثر برگزيده و پسازآن، در رقابت بين آثار برنده‏ هر بخش، يک بنا به‏عنوان ساختمان جهاني سال معرفي شد.

امسال پروژه تکميلشده «Chapel» از کشور ويتنام موفق شد جايزه اصلي اين جشنواره يعني عنوان «ساختمان جهاني سال» را کسب کند و در بخش پروژههاي آينده که به پروژههاي در حال ساخت اختصاص دارد، جايزه نهايي به طرح معماري گالري  «Greater Victoria» از کشور کانادا رسيد.

ازجمله پروژههاي برگزيده هفتمين جشنواره جهاني معماري ميتوان به «خانه درختها» در بخش «خانه» از ويتنام، در بخش «سکونتگاه» بناي «Curve» از کشور نروژ، در بخش «اداري» «کاخ ليبرتي» از استراليا، در بخش «فضاهاي آموزشي» کتابخانه «دالارنا مديا» از کشور سوئد، در بخش «ورزشي» «مرکز ورزشي» سنگاپور، در بخش «پروژههاي درماني و سلامت» بناي «کريس اوبراين» از کشور استراليا، در بخش «حملونقل» پروژه «ScaleLane Bridge» از کشور انگليس، در بخش «فرهنگ» «موزه دريايي» دانمارک، در بخش «خريد» مجتمع «Yalikaval Marina» از کشور ترکيه، در بخش «مذهب» کليساي«La Ascensión del Señorh» اسپانيا، در بخش «مدرسه» آکادمي «Chobham» از انگليس و در بخش «هتل و مجموعه تفريحي» نيز رستوران «Son LA» از ويتنام اشاره کرد.