نقشه راه بازار محصولات بهداشتي ساختمان

شمار نشریه : 159


گروه بازار ساختمان: چنانکه مي دانيد هر از چندي در يكي از شهرهاي جهان نمايشگاهي براي معرفي كالاهاي بهداشتي ساختمان برگزار مي شود و در راس همه اين نمايشگاه ها نيز نمايشگاه خردادماه تهران است. تفاوتي كه اين نمايشگاه در راستاي غناي هر چه بيشتر صنعت توليد و تقويت بازار محصولات بهداشتي ساختمان با ساير آوردگاه هايي كه به اين منظور برگزار مي شود، دارد خود از نكاتي است كه در عرصه رسانه بايد به آن پرداخته شود. اين مهم از آن جهت ضروري است كه حيطه هاي رشد و بالندگي را براي فعالان اين صنعت و چه در بخش توليد و چه در تجارت داخلي و نيز خارجي ترسيم مي نمايد.

بر اين اساس در اين شماره نيز به بررسي اين رويداد مهم صنعت كاشي ، سراميك و چيني بهداشتي با محوريت اهميت نمايشگاه تهران که از 28 تا 31 خرداد 92 در محل دائمی نمایشگاه های بين المللي تهران برگزار می‌شود، با ساير نمايشگاه هايي كه ممكن است چنين كالاهايي به صورت اتفاقي در آن وجود داشته باشند، به بررسي نشسته و آن را از زواياي مختلف نظاره كنيم. مهندس بهنام عزیز زاده؛ مدیر عامل شرکت پویانگار سرام پارسیان به عنوان مجري بیست و یکمین دوره نمایشگاه کاشی ، سرامیک و چینی بهداشتی تهران پاسخگوي سوالات پيام ساختمان درباره اين تفاوت ها و اهميت هاست.

پیام ساختمان: چنانکه مي دانيد نمایشگاه‌هایي پيرامون کاشی و سرامیک در شهرستان‌ها نيز برگزار می‌شود آيا اين نمايشگاه ها نيز تحت ساماندهی شرکت شما قرار دارند؟

بر اساس شرح وظایف؛ امکان برگزاری نمایشگاه کاشی و سرامیک در استان‌ها برای شرکت پویا نگار سرام پارسیان وجود دارد و برنامه‌هایی نیز برای ساماندهی وضعیت برگزاری این نمایشگاه‌ها داريم . در مواردی نیز به این مهم اقدام کرده‌ایم اما این کار با چالش‌هایی نیز همراه است. به عنوان مثال در فصل بهار، سه تا چهار نمايشگاه در مراكز استان ها هم زمان برگزار مي شود كه موجب هم پوشانی خواهد شد. از نظر منطقی نیز دلیلی وجود ندارد هر ماه یک نمایشگاه آن هم با کیفیتی نامطلوب در سطح شهرستان برگزار شود و به نظر ما حداکثر دو تا سه نمایشگاه در طول سال كفايت مي كند.

سیاست‌ انجمن هم این است که تولیدکنندگان برای حضور پر رنگ در نمایشگاه تخصصی کاشی و سرامیک تهران دعوت شوند و از مشارکت در نمایشگاه های کم رنگ، پراکنده و فاقد خروجی مناسب که در راستای اعتلای این صنعت نیست، خودداري کنند.

پیام ساختمان :نمایشگاه کاشی و سرامیک، بخش وسیعی از فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص می‌دهد. همچنين اين دو نمايشگاه از نظر زماني بسيار به هم نزديك اند ، با این همه شاهدیم شرکت‌هایی نیز در نمایشگاه صنعت ساختمان تهران مشارکت می‌کنند. به نظر شما چه تفاوتی میان این دو نمایشگاه وجود دارد؟

شرکت‌ها مختارند در هر دو نمایشگاه حضور داشته باشند و جسته وگریخته نیز برخی شرکت‌ها در نمایشگاه صنعت ساختمان تهران مشارکت می‌کنند اما از آنجا که نمایشگاه کاشی و سرامیک تهران تخصصی است و همه شرکت‌های تولید کننده کاشی و سرامیک و حتی شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه این صنعت نیز مشارکت دارند، خود شرکت‌ها علاقه‌مند هستند حضور پر رنگی در این نمایشگاه داشته باشند.

پیام ساختمان: شرکت پویانگارسرام پارسیان برنامه ای برای حضور قوی در نمایشگاه های خارجی در خاورمیانه یا اروپا دارد؟

تاکنون به عنوان مجری در خارج نمایشگاهی برگزار نکرده ایم. در سنوات گذشته برای این امر برنامه ریزی‌هایی انجام شده بود و حتی در موردی تلاش شد تا برگزاری نمایشگاهی را در خارج به عهده بگیریم اما تاكنون این اتفاق رخ نداده است. این كار يكي از اهداف ماست و علاقه منديم که این امر روی دهد. با این همه در برخی نمایشگاه‌ها مانند نمایشگاه های الجزایر، عربستان و اربیل حضور داشتیم. همچنین برخی شرکت‌های تولید کننده نیز بر حسب سیاست‌های تجاری خود در برخی از این نمایشگاه‌ها حضور داشته‌اند.

پیام ساختمان:حضور قوی‌ترین شرکت‌ها مثلا در قالب کنسرسیومی در نمایشگاه های رقیب مانند استانبول یا گوانگجو می‌تواند قدرت شرکت‌های ایرانی را در کنار رقبا برای بازدیدکنندگان بازارهای هدف نشان دهد. در این زمینه چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

تاکنون اقدام جدي و عملياتي در اين خصوص صورت نگرفته ولي اميدواريم با تاسيس شرکت بازرگاني و نمايشگاهي پویا نگار سرام پارسیان بتوانيم با اقدامي موثر در جهت ايجاد يك کنسرسیوم، به صورتي فعال در نمايشگاه هاي خارجي حضور داشته باشيم.