هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان های هنری جهان

تئاتر تاليا، ليسبون، پرتغال

تئاتر تاليا که در سال 1840 ساخته‌شده، تقریباً تبديل به يک خرابه شده بود ولي اين پروژه، ساختمان را تبديل به يک فضاي چندمنظوره براي کنفرانس ها، نمایشگاه‌ها و رويدادها کرده است. براي باقي نگه‌داشتن ديوارهاي قديمي، بخش بيروني با بتن پوشانده شده است. درحالی‌که بخش داخلي همچنان به حالت اصلي خود باقي مانده است. طراحی‌شده توسط Gonçalo Byrne Arquitectos و Barbas Lopes Arquitectos.

پارک چهار آزادي، نيويورک، آمريکا

در اواخر دهه 1960(طي دوره تجديد حيات شهرنشيني ملي) جان ليندساي شهردار نيويورک پيشنهاد کرد؛ جزيره روزولت (که پس از آن جزيره آسايش نام گرفت) را بازسازي کرده و به يک منطقه مسکوني پويا و پر جنب و جوش تبديل کنند. در 29 مارس 2010، تقریباً 38 سال پس از اعلام اين برنامه، ساخت «پارک يادبود فرانکلين دي. روزولت چهار آزادي» آغاز شد. طراحي آن توسط لويس کوهن صورت گرفته است.

 

La Tour Bois-Le-Prêtre، پاريس، فرانسه

يک دگرگوني و تغيير چشمگير از برجي در حال فروپاشي در شمال پاريس که به عنوان يک ديدگاه آلترناتيو به توسعه دوباره فيزيکي و اجتماعي شهرنشيني پس از جنگ ساخته شد که توسط دروت، لاکاتون و واسال طراحی گردیده است.

موزه بی‌گناهی، استانبول، ترکيه

موزه بی‌گناهی (برائت) نام کتابي نوشته اورهان پاموک است که داستان مرد جواني با نام کمال را در دهه 1950 و 1960 استانبول روايت مي کند. پس از آن پاموک «موزه بي گناهي» واقعي را تأسیس کرد. اين موزه بر پايه موزه شرح داده‌شده در کتاب ساخته شده است و زندگي روزمره و فرهنگ مردم استانبول را طي دوره تاريخي رمان به تصوير می‌کشد.

کوه کتاب، اسپايکنيسا، هلند

این بنا که توسط MVRDV طراحی‌شده،کوهي از قفسه‌های کتاب است که توسط دیواره‌های شیشه‌ای محصورشده و سقف هرمي شکلي آن را در بر گرفته است. مساحت کل اين مجموعه تقریباً 9300 مترمربع است. حداکثر طول در اتاق

مرکز هنري کوکجي، سئول، کره جنوبي

اين ساختمان که طراح آن SO –IL می باشد، يک طبقه با لباسي مشبک از فولاد ضد زنگ پوشانده شده که کاملاً برازنده قامت آن است. با چنين لباسي اين ساختمان به شکل جالبي با منطقه شهري تاريخي اطراف خود ادغام‌شده و حياط کوچک آن در کنار شبکه متراکم راهروهاي ميان خانه‌های باريک، بافت جالبي را به وجود آورده است. مطالعه به 480 متر می‌رسد و کافه‌تریا با سقف شفاف چشم‌انداز وسيعي دارد.