هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   195   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هاگیرواگیر وسط بکِــش بکِــش

باز باران با ترانه، مي زند بر شيشه تحريريه ، از جلوي پنجره  مي پريم پشت رايانه ، مي گيريم سخت خبر عينهو ژاپنيه،  اما نه براي چشم هاي باداميه که به عشق  نشاندن لبخنده بر لبان بشکفته هموطنان ايرانيه تا سر موقع نشريه را بفرستيم به چاپخانه بلکه به خوبي توزيع بشه صبح شنبهه و در سلسله انتشارات يازده ساله پيش نيايد هيچ وقفهه. راستي، سلام!  

بباليم يا نباليم؟

خدا اين کشورهاي بحران زده، جنگ زده، فقر زده، خشکي زده و ... ! همسايه را از ما نگيرد که معلوم نيست اگر اينها نبودند مي خواستيم خود را با کجاي دنيا مقايسه کنيم. نمونه اش همين آقاي وزير راه و شهرسازي که اخيرا اعلام کرده: وضعيت امکانات و تاسيسات زيربنايي کشور ما نسبت به کشورهاي همسايه برتري دارد. آقاي وزير به همين هم اکتفا نکرده و لابد نظر به سطح علمي فارغ التحصيلان دانشکده هاي مهندسي ما، ادامه داده: در مقايسه با بسياري از کشورهاي همسايه، ايران در زمينه مهندسي بسيار زود شروع کرد و مدارس مهندسي ايران و دانشکده هاي مهندسي در اين زمينه سربلند هستند. وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه در بازديد از سازه هاي کشورهاي همسايه مي توان به مهندسان ايراني باليد، گفت: ميانگين ما از امکانات و تاسيسات زيربنايي نسبت به کشورهاي همسايه بالاتر است. جالب اين که بعد از توصيه به باليدن به مهندسان، جناب وزير از «نياز به تدابير فرامهندسي براي خروج از رکود» صحبت کرده و الان دقيقا مشخص نيست اگر قرار بر باليدن باشد، چرا ما به فرامهندساني که انشالله کشور را از رکود خارج خواهند کرد نباليم؟ باليدن ما که همين طور الکي نيست که!

کي از همه زيباتره؟

باز هم جعبه جادو سرنوشت مسکن کشور را پيش بيني کرد! عليرغم اين که حدود يک ماه پيش صدا و سيما از فردي به عنوان کارشناس بازار مسکن استفاده کرده بود که مورد انتقاد شديد سازندگان و انبوه سازان قرار گرفته بود، باز هم فرد مذکور طي تماسي تلفني با برنامه پايش، همه کاسه کوزه ها را به هم ريخت و اعلام کرد: «وام 50 ميليوني، مسکن را از رکود خارج نميکند». وي اعلام کرد اگر در حوزه تورم و دلار تحولي پيش نيايد تا دو سال آينده مسکن در بخش تقاضا با رکود مواجه است و تقاضا نسبت به تورم رشد کمتري خواهد داشت. اين کارشناس نامنبرده! در پاسخ به اين سوال که وقتي قيمت نفت کاهش يافته، درآمدهاي ارزي کم شده و قيمت دلار افزايش پيدا کند آن وقت مسکن گران ميشود يا خير؟ گفت: يک مقدار گران ميشود ولي باز هم از تورم عقب ميماند!

آبادان آب ، اهواز هوا ندارد !

در حالي که هنوز زخم هايي بسياري از جنگ تحميلي بر تن خانه ها و ساختمان هاي استان خوزستان وجود دارد و بخش هاي زيادي از مناطق مسکوني در اين استان اعم از شهرها و روستاها، جزو بافت فرسوده محسوب مي شود و در حالي ساکنان اين استان از کمبود آب آشاميدني سالم و نيز ريزگردهاي مهاجر و مزاحم و هواي آلوده در رنجند، به نحوي که به گفته خودمان، «آبادان آب ندارد، اهواز هوا»! اعضاي هيئت رئيسه سازمان نظام مهندسي ساختمان اين استان افتاده اند به جان هم و بر سر رياست آن چنان بکِش بکِشي راه انداخته اند که بيا  و ببين! در همين هاگير واگير، رئيس جديد اين سازمان روز 20 مهر در نشستي خبري اعلام کرده: «در خوزستان سالانه 5 هزار ميليارد تومان صرف ساختمانسازي مسکوني ميشود و ما خانههايي ميسازيم که شناسنامه و هويت ندارند ... علاوه بر طراح و ناظر، سازنده ذيصلاح نيز بايد در ساختمانسازيها حضور داشته باشند که در حال حاضر اين اتفاق نيافتاده است ... هنوز در بخش اجرا و استفاده از مجريان ذيصلاح کار ما شروع نشده است.»!

 همانگونه که ملاحظه مي فرماييد همه چيز در امن و امان است و لذا از اين دوستان تقاضا داريم که دعوا بر سر صندلي رياست را ادامه دهند!