هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   194   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دومين نمايشگاه بين المللي تخصصي سازه ها ، نماهاي ساختماني و صنايع وابسته

نظر به  تخصصي شدن هرچه بيشتر نمايشگاه ها دركشورهاي پيشرفته و صاحب صنعت نمايشگاهي، برگزاري نمايشگاه هاي عمومي کمرنگ تر شده و امروزه نمايشگاه هاي تخصصي بيشتر مورد توجه كارشناسان، متخصصين و بازديدكنندگان قراردارد، چراكه نمايشگاه هاي عمومي به دليل وسعت موضوعي و تعدد شركت كنندگان و گروه هاي كالايي، پاسخگوي نياز مخاطبين و بازديدكنندگان نيست. بديهي است با توجه به تغييرات شگرفي كه پيشرفت علم و تكنولوژي در روند رشد صنايع و توليدات ايجادنموده، هرروز شاهد نوآوري در توليد و بهبود كيفي كالاها هستيم. مسلماً حوزه هاي مرتبط با صنعت سازه ها و نماهاي ساختماني نيز از اين پيشرفت و نوآوري بي بهره نمانده اند، به طوري كه ديگر نمي توان تمامي اين نوآوري ها را در قالب يك نمايشگاه عمومي تحت عنوان كلي ساختمان به مخاطبين عرضه نمود.

خوشبختانه ورود تكنولوژي صنعت سازه ها و نماهاي ساختماني به كشور موجب شده كه روند بهبود كيفي توليدات داخلي نيز شتاب بيشتري بگيرد واز قابليت رقابت با محصولات خارجي در سطح بسيار خوبي برخوردار باشد . درواقع زمينه و شرايط حضور اينگونه توليدات در كنار نمونه هاي خارجي در يك مكان و تحت عنوان يك نمايشگاه كاملاً تخصصي فراهم شده است . هم اينك با توجه به گستردگي حوزه توليد سازه ها و نماهاي ساختماني در دنيا، در بيشتر كشورها شاهد برپايي نمايشگاه هاي تخصصي براي اين محصولات هستيم.اين نمايشگاه قرار است 17 تا 20آبان ماه 93 در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار شود.براي كسب اطلاعات بيشتر به سراغ جليل كياني مجري اين نمايشگاه رفتيم .

 مهمترين اهداف شما از برگزاري  نمايشگاه چيست و در دورههاي گذشته، نمايشگاه تا چه اندازه انتظارات شما را برآورده كرده است؟

اولين نمايشگاه بين المللي تخصصي سازه ها، نماهاي ساختماني و صنايع وابسته در سال 1391 با هدف ايجاد بستر مناسب براي فعالان صنعت ساختمان در گرايش تخصصي معماري، سازه و نما ايجاد گرديد و برگزاري دومين نمايشگاه اين حوزه در سال 1392 به دلايل مختلفي به تأخير افتاد و درآبان ماه سال جاري با شرايط جديد برگزار خواهد شد . انتظار مي رود با توجه به رونق بخش اقتصادي  و تخصصي شدن نمايشگاهها، استقبال مشارکت کنندگان اين نمايشگاه افزايش يابد.

برگزاري نمايشگاههاي اينچنيني چه تاثيري بر كيفيت  و رونق صنعت ساختمان ميگذارد؟

طبيعي است با توجه به محدوديت سالن هاي سر پوشيده و فضاي باز نمايشگاه از يک طرف و استقبال بي سابقه فعالان صنعت ساختمان که در چهاردهمين نمايشگاه صنعت ساختمان حضور داشتند، ، زمينه و بستر گرايش مشارکت کنندگان به نمايشگاه هاي تخصصي افزايش يابد. نمايشگاه سازه و نما نيز با هدف تخصصي شدن، بستر معرفي نوآوري گروه هايي همچون سازه هاي ساختماني ،نماهاي مدرن مانند کامپوزيت، نماهاي سنتي و ...  را مهيا مي نمايد.

با توجه به شمار سازمان ها و نهادهايي که زيباسازي شهرها ، استحکام و ايمني را در دستور کار خود دارند ، صنعت سازه ها و نماي ساختمان بستر مناسبي براي معرفي روش ها، ابزارها و طراحي هاي جديد مهيا نموده است. همچنين استحکام بناها در مقابل بلاياي طبيعي نيز انگيزه خوبي براي حضور فعالان سازه هاي ساختماني مهيا خواهد نمود. بديهي است با حمايت سازمان ها، نهادها و حوزه هاي خدمات شهري در عرصه  ساختمان، اين نمايشگاه در جهت سياست کلان شهرسازي پيش خواهد رفت.

مشكلات عمده  در عرصه نما، سازه و صنايع وابسته چيست ؟

بزرگترين مانع در عرصه نما، سازه و صنايع وابسته ضعف ارتباط چرخه صنايع و سازمان هاي مرتبط  که امکان هم افزايي را در بهبود اين صنعت، مهيا مي سازد و همچنين نداشتن الگوي مدون در حوزه نما و سازه در ساخت و سازهاي شهري مي باشد  . نمايشگاه حاضر نيز با هدف ايجاد ارتباط صنايع مرتبط در صدد رفع اين موانع مي باشد.

در مورد محصولات و مساحت نمايشگاه توضيح مختصري بيان کنيد؟

در حال حاضر اين نمايشگاه در سالن هاي 8 و 9 که فضايي بالغ بر 4000 مترمربع است برگزار مي شود . با توجه به زمان باقي مانده بيش از 80% فضاي ثبت نام شده و پيش بيني مي شود بيش از يکصد و پنحاه شرکت در اين نمايشگاه حضور يابند. انشاءالله در حين برگزاري آمار دقيق در اختيار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

حضور دانش جويان ،مسئولان و فعالان اين عرصه را چگونه مي بينيد؟

تلاش ما و دست اندرکاران نمايشگاه سازه و نما مبتني بر ايجاد همگرايي صنعت و دانشگاه است و در تلاش هستيم با استفاده از اعضاي هيئت هاي علمي دانشگاه و رشته هاي دانشگاهي مرتبط با اين صنعت  و دعوت از مديران مرتبط درحوزه شهرسازي توان و سطح علمي اين نمايشگاه را افزايش دهيم.

براي تبليغات و حضور گسترده احاد مردم از اين نمايشگاه تاكنون چه كاري انجام داده ايد؟

در حال حاضر با  بازاريابي و حضورشرکت ها و برندهاي مطرح و مرتبط و همچنين جذب بازديدکنندگان با استفاده از تيم هاي تبليغاتي ، مطبوعات و رسانه ملي در صدا و سيما برنامه هايي براي مخاطبين عام و تخصصي پيش بيني شده است.

سخن آخر ؟

در پايان ضمن تشکر، اميد داريم که کليه فعالان اين حوزه با حضور مؤثر خود ، بستر بهره مندي مشارکت کنندگان ومتخصصين اين حوزه را فراهم نمايند.