هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   193   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه سنگ ومعدن محلات

صنعت سنگ در ناحيه محلات در حدود يک قرن پيش با استفاده از سنگهاي لاشه که به صورت سنتي و دستي استخراج ميشدند شکل گرفت. با سفر شخصي به نام قنبر رحيمي (ارباب قنبر) به منطقه محلات، ذخاير متنوع سنگ تراورتن و مرمرکشف شد. محلات و نيم ور داراي 70 معدن سنگ همچون معدن عباس آباد، حاجي آباد، آتشکوه، دره بخاري و... است که از جمله غنيترين معادن سنگ تراورتن خاورميانه به شمار مي رود. منطقه محلات و نيم ور داراي 200 کارخانه فرآوري سنگ است که در حال فعاليت و حدود 100 کارخانه در حال احداث ميباشند. اولين نمايشگاه بين المللي سنگ معدن و صنايع وابسته محلات نيم ور در سال 1387 با حضور جمعي کثيري از صنعتگران داخلي و خارجي برگزار و هرساله برگزار ميشود. نمايشگاه سنگ محلات نيم ور توانسته در تبادل اطلاعات فني، بازرگاني و آشنايي صاحبان صنايع و پژوهشگران و دست اندرکاران با آخرين دستاوردهاي صنعتي و فن آوري روز جهان وهمچنين به منظور معرفي توان توليد و صادرات نقش ارزنده ومهمي را در کشور ايفا نمايد.

 هفتمين نمايشگاه بين المللي سنگ ، معدن و صنايع وابسته محلات نيم ور  که در تاريخ  19 الي  22 مهر ماه در محل موقت نمايشگاه سنگ محلات در نيم ور با همکاري استانداري استان مرکزي ، اتاق بازرگاني اراک ، سازمان صنعت و معدن تجارت استان مرکزي و شرکت شهرکهاي صنعتي استان مرکزي  با گواهينامه استاندارد برگزاري نمايشگاه UFI برگزار مي شود . با آقاي حلاجيان مجري برگزارکننده نمايشگاه در اين باره گفتگويي انجام داده ايم که در ادامه مي خوانيد.

 پيام ساختمان : هدف شما از برگزاري نمايشگاه چيست؟

با توجه به نقش ارزنده و مهم نمايشگاههاي بين المللي در تبادل اطلاعات فني بازرگاني، آشنائي صاحبان صنايع و پژوهشگران و دست اندرکاران با آخرين دستاوردهاي صنعتي و فن آوري روز جهان، معرفي توان توليد و صادرات کشور و ايجاد فرصت  مناسب جهت برقراري ارتباط مستقيم بين خريداران و فروشندگان کالا و خدمات، ارائه توان و ظرفيت  توليد و صادرات کشورمان  و ارائه نوآوري و تازههاي بازار در ايران به تجار و بازرگانان خارجي در جهت ارتقاي سطح مبادلات تجاري کشور و توسعه صادرات غيرنفتي کشور و همچنين ارائه توان و ظرفيت  توليد و صادرات کشور و نوآوريها و تازههاي بازار در ايران به تجار و بازرگانان خارجي در جهت ارتقاي سطح مبادلات تجاري کشور در جهت توسعه صادرات غيرنفتي کشور از جمله اهداف ما در برگزاري اين نمايشگاه است.

پيام ساختمان : چه فضايي را به نمايشگاه اختصاص داده ايد؟

در نمايشگاه امسال با  رشد 100 درصدي مواجه هستيم. فضاي نمايشگاه داراي مساحت 18 هزار متر مربع است که 7 هزار متر سرپوشيده و11 هزارمترمربع فضاي باز است. گسترش فضاي سر پوشيده با احداث 3 هزار متر مربع سالن با ارتفاع 7 متر و عرض 20 متر مي باشد .

پيام ساختمان :چه تعداد شرکت داخلي و خارجي در اين نمايشگاه شرکت کرده اند؟

بيش از 150 شرکت داخلي وخارجي در اين نمايشگاه شرکت کرده اند که بيش از 30 در صد از شرکت کنندگان خارجي و مابقي داخلي مي باشند.

پيام ساختمان: چه سطحي از فضاي نمايشگاه را به سنگ خام اختصاص دادهايد و چه تعداد شرکت کننده وجود دارد؟

فضايي به  مساحت 8 هزار متر مربع با ظرفيت 5 هزار تن سنگ خام به اين نوع سنگ اختصاص داده شده است. بيش از 50 شرکت معدني از اين منطقه و شهرهاي مشهد، آذربايجان، يزد، شيراز، زنجان، زاهدان،  کرمان و... با حضور100 بازرگان متخصص از کشورهاي آلمان، چين، هند، ترکيه، ايتاليا، اسپانيا، نروژ، دانمارک، لبنان، عراق، امارات متحده عربي و... در اين سالن حضور پيدا کرده اند.

پيام ساختمان :آيا کار گاه هاي آموزشي و جنبي براي نمايشگاه در نظر گرفته ايد؟

 برنامه بازديد اعضاي انجمن سنگ تهران، قم، اصفهان، لرستان،يزد و کرمان را براي نمايشگاه در نظر گرفته ايم. همچنين جلسه کميسيون صنعت و معدن توسط اتاق بازرگاني در روز دوم نمايشگاه و برگزاري  workshop آموزشي و علمي توسط  اساتيددانشگاه علمي کاربردي شهر نيم ور و خوشه سنگ محلات  با اساتيد مجرب جزو برنامه هاي اين دوره نمايشگاه است .

پيام ساختمان: چه اقداماتي براي افزايش بازديد مخاطبان تخصصي از نمايشگاه انجام داده ايد؟

اطلاع رساني گسترده براي حضور انبوه سازان، تعاوني هاي مسکن و گروه هاي خريدار از طريق ENews ، ارسال دعوت نامه،تبليغات در مجلات و روزنامه هاي  تخصصي، ارسال پيام کوتاه به  کليه شرکت هاي استخراج و فراوري سنگ و صنايع وابسته، اطلاع رساني در نمايشگاه سنگ استانبول، نمايشگاه سنگ اصفهان و تهران، نصب بيلبورد در اتوبان قم تهران، شمس آباد تهران، جاده مخصوص، اتوبان چمران،حکيم و صدر  شهرک صنعتي محمود آباد از جمله اقدامات  قابل ذکر است.