هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نامزد جایزه جهانی معماری

طراحان با استفاده از قطعات رنگارنگ سنگ‌های بازیافتی و دورریختنی، موفق به ساخت یک مجتمع مسکونی زیبا شدند.

شهرستان محلات، بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهک متخلخل در ایران محسوب می‌شود و تعداد زیادی کارگاه و کارخانه‌ برش و فرآوری سنگ‌های ساختمانی در این منطقه وجود دارند اما در فرآیند برش سنگ‌ها حجم زیادی سنگ دورریز تولید می‌شود.

گروه معماری AbCT تهران در طراحی نمای داخلی و خارجی یک آپارتمان مسکونی از قطعات سنگ‌های رنگارنگ دورریختنی و بازیافتی استفاده کرده‌اند.

در طراحی نمای داخلی و خارجی «آپارتمان شماره یک» تنها از تکه سنگ‌های غیرقابل استفاده معادن مختلف منطقه استفاده شده است؛ ترکیب سنگ‌ها با رنگ‌های مختلف باعث خلق یک الگوی ارگانیک و زیبا در نمای ساختمان شده است.

این ساختمان پنج طبقه دارای چهار طبقه مسکونی است و در هر طبقه دو آپارتمان سه خوابه طراحی شده است؛ سنگ‌هایی که در نمای خارجی ساختمان استفاده شده است، برای تزئین بخش داخلی خانه‌ها نیز به‌کاررفته اند. نمای سنگی مانند عایق طبیعی از ورود گرما به داخل منزل جلوگیری می‌کند. همچنین با استفاده از سایه بان های متحرکی که روی پنجره‌ها نصب‌شده‌اند، امکان کنترل نور و گرما در طول روز فراهم می‌شود. باز بودن سایه بان پنجره‌ها در فصل زمستان به دریافت گرما و نور بیشتر خورشید کمک می‌کند و بسته بودن آنها در طول تابستان از ورود گرمای بیش از حد به منزل جلوگیری می‌کند.