هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

برنامه‌های درسی جدید معماری

مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از نهایی شدن برنامه‌های درسی جدید رشته معماری خبر داد و گفت: این برنامه‌ها از اول مهرماه 92 برای دانشگاه‌های کشور لازم‌الاجرا است.

سعید قدیمی افزود: حدود 20 برنامه درسی جدید معماری در شورای عالی برنامه‌ریزی آموزش عالی تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. وی در مورد وضعیت بازنگری برنامه‌های کارگروه هنر نیز گفت: بخش زیادی از برنامه‌های درسی در اختیار کارگروه هنر است که متأسفانه به دلیل حجم زیاد برنامه‌ها و همچنین دشواری تلفیق آنها، روند کار آن‌چنان که انتظار داشتیم پیشرفت نداشته است.

قدیمی ابراز امیدواری کرد تعداد چهار، پنج برنامه‌ای که در دستور کار کمیته بازنگری هنر قرار دارد به زودی برای تصویب نهایی در اختیار شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی قرار گیرد. وی با بیان اینکه حدود شش درصد جمعیت دانشجویی کشور در گروه هنر و معماری تحصیل می‌کنند، اظهار داشت: نزدیک به 250 هزار نفر به عنوان دانشجویان رشته‌های هنر و معماری در دانشگاه‌های کشور درس می‌خوانند که نیمی از آنها در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند.

به گفته مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی، حدود 110 برنامه درسی در کل دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری گروه هنر و معماری زیر نظام‌های مختلف آموزش عالی کشور وجود دارد که اکثریت مطلق آنها بیش از 20 سال است که بازنگری نشده‌اند. وی ادامه داد: با توجه به قدیمی بودن برنامه‌های درسی گروه هنر و معماری و تکلیف برنامه پنجم توسعه در خصوص بازنگری سرفصل‌ها و برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها، از ابتدای سال 90 مأموریت اصلی بازنگری برنامه‌های گروه هنر و معماری به پنج دانشگاه مهم و فعال کشور در این حوزه شامل دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت واگذار شد و سپس دانشگاه شهید بهشتی هم در جمع این مراکز قرار گرفت.

قدیمی حجم اقدامات انجام‌گرفته در زمینه بازنگری برنامه‌های درسی هنر و معماری را در یکی دو سال اخیر بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: در بازنگری‌ها سعی کردیم از ظرفیت تمام اعضای هیئت‌علمی کشور و صاحب‌نظران مطرح در عرصه‌های هنری و معماری استفاده کنیم و در همین راستا کمیته ویژه‌ای با دو کارگروه «هنر» و «معماری» در شورای تحول علوم انسانی شکل گرفت تا تمام فعالیت‌های مربوط به بازنگری برنامه‌های این رشته‌ها در این کمیته دنبال شود.

وی بیان داشت: در کمیته بازنگری برنامه‌های هنر و معماری مقرر شد که تعدادی از برنامه‌ها به دلیل به‌روز نبودن، تغییریافته و برنامه‌های جدیدی جایگزین آنها شود و تعدادی از برنامه‌های موجود نیز با یکدیگر تلفیق شوند.

قدیمی با بیان اینکه اقدامات انجام‌گرفته، یک شروع برای تحول بنیادی در حوزه هنر و معماری محسوب می‌شود، ابراز امیدواری کرد تمام برنامه‌های درسی این حوزه در سال جاری مورد بازنگری قرار گیرد.

وی تصریح کرد که در صورت اتمام بازنگری برنامه‌های هنر و معماری در سال 92، تهیه منابع درسی و کتاب‌های مورد نیاز این سرفصل‌ها بلافاصله در دستور کار قرار می‌گیرد تا در دو سال باقیمانده از برنامه پنجم توسعه، منابع درسی هنر و معماری با شاخص‌های مصوب تهیه و به دانشگاه‌ها ارائه شود.