هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   192   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساندویچ پانل

گروه ساختوساز: ساندويچ پانل يك ساختار سبك و مركب است كه از دو طرف به دو لايه محدود شده و در وسط آن يکلايه عايق قرار دارد كه اين ماده عايق بايستي بسيار نرم و سبك باشد. ساندويچ پانلها به دو گروه سقفي و ديواري تقسيم ميشوند كه جايگزين بسيار مناسبي براي ديوارها و تيغههاي آجري و سفالي ميباشند. به علت استفاده از مواد سبك در ساخت اين پانلها، وزن پانل بهشدت كاهش مييابد و حتي به 10 كيلوگرم در مترمربع ميرسد. يك ديوار ساندويچي در مقايسه با نمونه مشابه سيماني يا آجري گاه تا 30 برابر سبكتر است و عليرغم سبكي فوقالعاده ساندويچ پانلها، مقاومت بسيار خوبي در برابر انواع فشارها دارند. در اين شماره از نشريه، سراغ فعالان بازار اين محصول رفتهايم تا ببينيم كدام ساندويچ پانل براي شما مناسبتر است. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبهشوندگان الزاماً منطبق بر نظر نشريه نيست و ما صرفاً انعکاسدهنده هستيم.

ورق فولاد مبارکه بهترين است

واحدي، مدير فروش شرکت فولاد غرب در رابطه با محصولات توليد شرکت گفت: ورقي که در هر دو طرف ساندويچ پانلهاي ما وجود دارد، از فولاد مبارکه تأمين ميشود. اين ديوارها نسبت به ديوارهاي سنتي بهمراتب سبکتر هستند و در برابر زلزله بسيار مقاوم هستند. علاوه بر اين اگر زماني بخواهيد ساختمانتان را تخريب کنيد، ورقهاي آهن آن قابل جداسازي و فروش هستند. نکته مهم ديگر اين است که  رطوبت به اين ديوارها نفوذ نميکند.

وي افزود: قيمت هر متر ديوار ساندويچ پانل 42 هزار تومان و قيمت هر متر ساندويچ پانل سقفي توليدي ما حدود 45 تا 46 هزار تومان است. ضخامت ديوارها تا 12 سانتيمتر و ضخامت سقفها تا 15 سانتيمتر قابلافزايش است. وزن ديوارهاي ما هم 20 کيلوگرم در هر متر مربع ميباشد.

مدير فروش شرکت فولاد غرب خاطرنشان کرد: دانسيته ساندويچ پانلهايي که در آنها از پلي استايرن استفاده شده است بايد  حدود 20 کيلوگرم بر مترمربع و دانسيته ساندويچ پانلهايي که با پلي يورتان ساخته ميشوند بايد 40 کيلوگرم بر مترمربع باشد.

واحدي با بيان اينکه ورقها نبايد تغيير رنگ بدهد، گفت: ورقهاي فولاد مبارکه بر خلاف ورقهاي چيني که بعد از مدت کوتاهي تغيير رنگ ميدهند داراي استانداردهاي بسيار بالاست و ما هم از اين ورقها استفاده ميکنيم.

کدام ساندويچ پانل بهتر است؟

وحيد سعيدي، مديريت شرکت ارس پانل نيز به پيام ساختمان گفت: ساندويچ به معناي چندجزيي است که رويهم قرار گرفتهاند. ساندويچ پانل خانوادههاي مختلفي دارد. ساندويچ پانل پلي يورتان، پلي استايرن و پشم سنگ، متداولترين نوع آنها در ايران هستند که بهترين نوع آنها پلي يورتان است و از نظر عايق بودن چندين برابر مواد ديگر است. فوم پلي يورتان به دليل اينکه پس از بسته شدن ورق تزريق ميشود، با توجه به حرارتي که دارد به ورق ميچسبد. اما در پشم سنگ و پلي استايرن ورق توسط چسب به فوم ميچسبد.

وي افزود:. ممکن است ورق ساندويچ پانل گالوانيزه رنگي، آلومينيوم، آلوزينک( ترکيبي از گالوانيزه و آلومينيوم) يا جهت ارزانتر شدن فويل آلومينيومي باشد. مسلماً ورق آلومينيوم از همه بهتر است، در مرحله دوم ورق آلوزينک، در رتبه سوم ورق گالوانيزه و فويل آلومينيومي در مرحله آخر قرار دارد. ساندويچ پانل با فوم پلي يورتان با ورق گالوانيزه رنگي با ضخامت 4 سانتي متري از 58 هزار تا 65 هزار تومان به فروش ميرسد. اگر هر سانتيمتر به آن اضافه شود 5 هزار تومان افزايش قيمت خواهد داشت. ساندويچ پانل با فوم پلي يورتان  و ورق آلومينيوم قطعاً گرانتر است و متري حدود 86 هزار تومان عرضه ميشود و رنگبندي متفاوت دارد.

سعيدي ادامه داد: ساندويچ پانل داراي دو نوع سقفي و ديواري است. سقفيها داراي عاج  و مقطع ذوزنقه هستند اما ديواريها مقطع صاف دارند. وزن هر مترمربع ساندويچ پانل 4 سانتيمتري ديواري که ورق گالوانيزه باشد تا حدودي بستگي به جنس ورق( فولاد مبارکه، ترکيهاي، چيني و ...) هم دارد اما بهطورکلي با ورق فولاد مبارکه گالوانيزه وزن هر متر آن 10 کيلو و 640 گرم است که يک، سيام ديوارهاي سنتي ميباشد.

وي اضافه کرد:وزن پانل سقفي 4 سانتيمتري گالوانيزه که ورق آن از  فولاد مبارکه خريداريشده باشد، 11 کيلو و 128 گرم ميباشد و اين اضافهوزن به دليل گامهايي است که سقف نسبت به ديوار دارد و معمولاً قيمت هر مترمربع ساندويچ پانل سقفي حدود 1000 تومان گران تر از ديواري است.

مزاياي ساندويچ پانل

رضا اکبريان، مجري ذيصلاح ساختمان در رابطه با ساندويچ پانل گفت: ساندويچ پانل از جهت عايق بودن به دليل دارا بودن استانداردهاي روز دنيا  و کاربريهاي متنوع از کليه عايقها برخوردار بوده و ميتوان اين محصول را مطابق با قوانين  ملي مبحث 19 ساختمان به شمار آورد .  بهعنوانمثال عايق صوت در ساندويچ پانل به دليل داشتن فوم پلي يورتان در پشت ساندويچ پانل باعث شده اين نما تا 60 دسي بل صوت را با ارائه گواهينامه بينالمللي از خود عبور نداده و همچنين به علت وجود اين فوم از خاصيت عايق حرارتي نيز برخوردار مي باشد و هدر رفت انرژي نسبت به ديگر نماهاي نوين تا حد زيادي کاهش مييابد. همچنين به دليل وجود متعلقات و اتصالات در زاويهها که هيچيک از نماها دارا نميباشند توانسته با دليل و منطق تمامي عايقها را رعايت نمايد.

وي افزود: نماي ساندويچ پانل با دارا بودن محاسن بسيار و بهرهگيري از برترين محصولات موجود که باعث برتري کيفيت آن نسبت به ديگر رقباي خود گرديده، داراي قيمت تمامشده نسبتاً بالايي ميباشد اما بايد در نظر داشت  برگشت صرفه اقتصادي آن در بهينهسازي الگوي مصرف  باعث صرفه اقتصادي آن  در درازمدت ميشود و اين محصول به مقدار زيادي از هدر رفت انرژي جلوگيري مي کنند. همچنين به دليل بالا بودن سرعت اجراي آن و اينکه ساليان سال ميتوان از اين نما با توجه به رنگ و طرح انحصاري آن سود برد و بدون پرداخت هزينه جهت شستشوي نما و بازآوري طرح و رنگ اوليه صرفه اقتصادي خوبي به همراه دارد.

اکبريان ادامه داد: نماي ساندويچ پانل از دوام و مقاومت بالايي برخوردار بوده که اين حسن نشئت گرفته از وجود روي و گالوانيزه مي باشدکه فلز روي براي انعطافپذيري و فلز گالوانيزه براي مقاومت بيشتر به کار برده شدهاند.ازاينجهت اين نما را ميتوان از جمله نماهاي نوين با استقامت و مقاوم در برابر ضربه برشمرد. نماي ساندويچ پانل با بهرهگيري از جديدترين دانش روز دنيا و تحقيقات گسترده در اين زمينه توانسته اين ضعف عمده که دامنگير همه محصولات نما ميباشد را از بين ببرد . همچنين با بهکارگيري فوم پلي اورتان که  از رزين پلي اورتان ( باير آلمان) مي باشد از اشتعال جلوگيري مينمايد.اين فوم به دليل برخورداري از درصد کربنات بالا از گسترش اشتعال جلوگيري کرده و مانع از سرايت آتش به محلهاي ديگر ميگردد. اين محصول علاوه بر نصب سريع و آسان، استحکام، سبکي، زيبايي در تنوع رنگ، عايق صدا،گرما، قيمت بسيار مناسب  و حتي ارزانتر از ساير پوششهاي سنتي و قديمي به بازار عرضه ميگردد.