هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   159   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نامه ای به رئیس جمهور آینده(3)


محضر مبارک کاندیدای اصلح خودم!

در وسط این گیر و دار احراز صلاحیت‌ها و سفرهای استانی و تبلیغات انتخاباتی، مزاحم شدم تا از موضوع بی‌ربط «ضرورت احداث بناها به شکل صنعتی به جای روش ساخت سنتی» بگویم! چرا؟ چون یکی از بخش‌های مهمی که مستقیماً نقش اساسی در زندگی مردم دارد مسئله مسکن و کمبود آن در مقایسه با انتظارات و نیازهای مردم است. این نکته‌ای است که قطعاً شما و سایر کاندیداهای احراز صلاحیت شده بر آن وقوف کامل داشته و از آن آگاه هستید.

من اصلاً می‌دانم که شما همه چیز را می‌دانید! می‌دانم که به مراتب بیشتر از من تحصیلات و دانش دارید، ولی متأسفانه علم و دانش و تحصیلات شما نمی‌تواند مثلاً از گستره وسیع بافت‌های فرسوده ما در هنگام بروز زلزله محافظت کند! اصولاً علم و تحصیلات تا وقتی کاربردی نشود و به کاری نیاید، اصلاً به چه کاری می‌آید؟! از این روست که به خودم جسارت دادم تا در این اوقات به شدت ضیق شما، پا پی بشوم تا کمی هم به موضوعی فکر کنید که شاید به شکل مستقیم برای شما رأی نیاورد، ولی با جان میلیون‌ها نفر ایرانی هم‌خون شما ارتباط دارد.

جناب آقای احراز صلاحیت شده!

مستحضر هستید که نرخ بالای رشد جمعیت در دهه اول انقلاب و فقدان برنامه‌های مناسب برای تأمین مسکن دهک‌های کم درآمد جامعه منجر به عدم توان پاسخگویی به تقاضای مورد نیاز گردیده است. طی دهه‌های گذشته برای حل این مشکل راه‌حل‌های مختلفی پیشنهادشده ولی از آنجا که این راه‌حل‌ها مبتنی بر نگاه سنتی به مقوله مسکن است، جوابگوی حل مشکلات این عرصه نبوده است. از این رو به نظر این بنده نگارنده، مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در خصوص رفع مشکل مسکن به آن پرداخت، مسئله تغییر دیدگاه نسبت به موضوع و حل آن از منظری دیگر است. نگاه به صنعتی سازی ساختمان و مسکن به عنوان یک ضرورت ملی همان تغییری است که باید ابتدا در تفکرات برنامه‌ریزی به وجود بیاوریم تا با اتکای به آن، به شیوه‌های جدید که مبتنی بر فناوری‌های نوین است روی آوریم. در صورت حرکت به سمت صنعتی سازی ساختمان نه تنها توانایی پاسخگویی به تقاضای فعلی جامعه وجود خواهد داشت، بلکه در سرعت ساخت، کیفیت و قیمت تمام‌شده ساختمان نیز تأثیرات مثبت جدی خواهد گذاشت. اما صنعتی سازی چیست؟

آقای رئیس‌جمهور بعد از این!

اگر چه جسارت است اما آیا شما می‌دانید در روش ساخت صنعتی، قطعات و اجزای ساختمان به صورت کارخانه‌ای، انبوه و بر اساس استانداردها و با رعایت موازین توسعه پایدار تولید می‌شوند؟ می‌دانستید؟ جدا؟ چه جالب! پس لابد این را هم می‌دانید که در روش صنعتی سازی مسکن، نقشه‌های صنعتی تهیه و تیپ سازی شده و مصالح به صورت انبوه در کارگاه‌های صنعتی تولید می‌شوند و مدیریت و شیوه کار در روش صنعتی سازی ساختمان از ابتدای تهیه نقشه تا تولید مصالح ساختمانی، به صورت صنعتی است.

آقای 20 روز مانده تا رئیس‌جمهور شدن!

اگر از مزایای صنعتی سازی خواسته باشید باید بگویم پیاده‌سازی الگوهاي علمي در ساخت‌وساز، ارتقای كيفيت مصالح و روش‌های ساخت‌وساز، توجه به ارزش روزافزون منابع و بهینه‌سازی و استفاده درست از آنها، کاهش زمان اجرای پروژه‌ها و تسريع فرایندهای انبوه‌سازی، افزایش عمر مفید سازه‌ها و كاهش هزینه‌های ساخت‌وساز، سبک سازی، مقاوم‌سازی، صرفه‌جویی در مصالح، مصرف بهینه انرژی، کاهش دوره ساخت و در نتیجه کاهش هزینه ساخت و افزایش عمر مفید از جمله برخی از این مزایا در مقایسه با سنتی سازی به شمار می‎رود. از این رو اگر می‌خواهید تقاضای روزافزون مسکن در کشور به ویژه در نسل جوان را پاسخ داده و بین عرضه و تقاضای مسکن در کشور تعادل برقرار کنید، همین طور اگر می‌خواهید سرعت احداث ساختمان و مسکن را زیاد و قیمت تمام‌شده آن کم شود، صنعتی سازی را جدی بگیرید. این موضوع نه تنها باید باور شما و وزیر راه و شهرسازی و سایر مجموعه‌های دولتی مرتبط با صنعت ساختمان کشور باشد، بلکه باید در رأس برنامه‌های اجرایی و کاری دولت قرار گیرد و برای آن برنامه‌ریزی و صرف بودجه شود.

بیش از این وقتتان را نمی‌گیرم، فقط محض یادآوری عرض می‌کنم که در این شماره چند سؤال از شما و سایر رقبایتان پرسیده‌ایم؛ اینکه چه برنامه‌هایی برای موضوعات مرتبط با صنعت ساختمان کشور دارید؟ اگر جامعه بزرگ مهندسان، انبوه‌سازان، پیمانکاران، کارگران، تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح و کالاهای ساختمانی و بقیه گروه‌های فعال در صنعت ساختمان کشور در سبد انتخاباتی شما جایگاهی دارند، به مشاوران تان بفرمایید با دقت و وسواس به این سوا لات پاسخ بدهند. فعلاً هم بروید که از تبلیغات جا نمانید. عزت زیاد.