هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   192   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دولت حامی بخش خصوصی باشد

محمد دامادي در گفت وگو با خبرنگار پيام ساختمان  با اشاره به اينکه خيلي ساده مي توان با مراجعه به بازار و بنگاه هاي مشاوره املاک رکود حاکم بر بازار مسکن را درک کرد، افزود: وضعيت سياست گذاري ها در حوزه مسکن مشخص نيست و سازندگان بلاتکليف هستند.

نماينده مردم ساري در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: برخي سياست ها و برنامه هايي که از سوي دولت به صورت مقطعي اعلام مي شود همان روند گذشته است و مبناي دقيق و راهگشايي ندارد.

عضو کميسيون عمران مجلس گفت: بحث مسکن، بحث وام نيست که وام خريد را افزايش دهيم بلکه مشکل اين است که مردم قدرت خريد مسکن ندارند و درآمدها با قيمت ها و تورمي که به شکل سرسام آور در حال افزايش است، برابري نمي کند.

دامادي تاکيد کرد: بهترين راه براي برون رفت از اين مشکلات و ايجاد تعادل بين عرضه و تقاضاي مسکن تقويت بخش خصوصي است و دولت نمي تواند به صورت مقطعي و با افزايش وام کمک حال باشد بلکه با اين کار مردمي که مسکن ندارند،بدهکار هم مي شوند.اين نماينده مردم در مجلس نهم تصريح کرد: دولت بايد موانع و مشکلات سر راه سازندگان مسکن که بخش کوچکي از آن بحث تسهيلات است را شناسايي و برطرف کند ، اما بايد دقت داشت ارائه تسهيلات اگر کارشناسي شده نباشد تورم را دوباره افزايش خواهد داد.

عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي ياداور شد: دولت بايد به تعهداتي که در حوزه مسکن از جمله طرح مسکن مهر دارد، به موقع و به صورت کامل عمل کند تا کمک حالي براي مردم باشد.

وي افزود :هر جا که دولت با بخش خصوصي حضور داشته است به علت توانمندي بالاي بخش دولتي بخش خصوصي فلج شده است . دولت بايد حامي قاطع بخش خصوصي باشد نه اينکه بال پرواز را قيچي کند .

نماينده مردم ساري مهمترين عامل در کاهش نسبي قيمت مسکن را به نتيجه رسيدن بخش مقدماتي مذاکرات و همچنين آرام شدن فضاي اقتصادي کشور اعلام کرد.و افزود: اقداماتي نظير تلاش دولت براي کاهش نرخ تورم و کاهش و تثبيت نرخ دلار و ارز و همچنين اقداماتي براي آرام کردن ديگر بازارهاي فعال در کشور در کنترل و کاهش يا حداقل عدم افزايش دوباره قيمت مسکن موثر بود.و با حمايت گسترده دولت از بخش خصوصي مي توان زمينه حضور فعالان اين بخش را گسترده تر کرد.