ماراتن طلا و مسکن

شمار نشریه : 159

گروه بازار ساختمان: اگر خاطرتان باشد سرخط‌های مهم خبری رسانه‌های اقتصادی در سال 91 اخبار ارز و طلا بود؛ اخباری که با اعلام آن عده‌ای را حتی تا مرز سکته رساند و برای عده‌ای دیگر نوید خوش آینده را می‌داد. در همین سال بود که دولت برای کاهش قیمت طلا و ارز دست به پیش‌فروش سکه زد . اگرچه این کار از نظر بسیاری از کارشناسان نسنجیده بود اما به هر حال این پیش‌فروش‌ها تا اسفند 91 ادامه داشت . از روزهای اول 92 با توجه به اینکه کاهش آنچنانی در قیمت دلار صورت نگرفت اما حداقل رشد نکرد و سکه روند رو به کاهش را در پیش گرفت تا جایی که از اول اردیبهشت 92 این کاهش عیان بود.روند نزولی قیمت جهانی طلا از اول اردیبهشت آغازشده و در روزهای گذشته نیز تداوم یافته است. طی این مدت در مقاطعی بازارهای جهانی صعود را هم تجربه کرده‌اند اما روند کلی بازار به گونه‌ای پیش‌رفته که بهای هر اونس طلا از یک هزار و 570دلار در کمتر از یک ماه به یک هزار و 364 دلار تنزل یافته است. کاهش قیمت طلا و سکه موجب شده تا بسیاری از خریداران سکه‌های پیش فروشی به فکر انصراف بیفتند و پول اولیه خود را پس بگیرند. افزایش قابل‌توجه تقاضای انصراف موجب شده تا بانک مرکزی تصمیم به عرضه پیش از موعد سکه‌های پیش فروشی بگیرد. بانک مرکزی قصد دارد با این روش به جای بازگرداندن پول به مردم و بازگشت نقدینگی به جامعه، سکه‌ها را زودتر از موعد به دست خریداران برساند تا دور دوم پیش‌فروش سکه بیش از این شکست‌خورده جلوه نکند.دور دوم پیش‌فروش سکه که اواخر سال گذشته از سوی بانک مرکزی باهدف جمع‌آوری نقدینگی اسفندماه انجام شد، چندان نتوانست اهداف اولیه را محقق کند، چرا که بعد از اتمام پیش‌فروش هم روند انصراف‌ها آغاز شد. درعین‌حال اکنون مهم‌ترین پرسشی که پیش روی مردم به عنوان پرتعدادترین سرمایه‌گذاران خرد بازار طلا قرار دارد این است که آیا کاهش قیمت طلا ادامه دارد یا این کاهش قیمت به پایان رسیده و دوباره شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود؟وتاثیر آن برمسکن چگونه خواهد بود؟

حداقل تا دو سال آینده بازار نزولی

مرتضی بینا- مدرس دانشگاه برخی دلایل مطرح‌شده برای کاهش قیمت طلا را رد کرده و معتقد است: آنچه موجب کاهش بهای طلا شده، تحول در اقتصاد دنیاست. به گفته وی دوره رونق تجاری آغازشده ، بنابراین طلا زرق‌ و برق گذشته را ندارد. وی با اشاره به شرایط اقتصاد جهانی اظهار کرد: زمانی که قیمت طلا بالا رفت و نوسان‌های تاریخی را ثبت کرد، اقتصاد جهان گرفتار رکود بود وتورم روند صعودی داشت. در این شرایط سرمایه‌گذاران ترجیح دادند بازار طلا را به عنوان پناهگاه انتخاب کنند، اما در شرایطی که اقتصاد به حرکت افتد، سرمایه‌ها ترجیح می‌دهند به سمت بازارهای مولد بروند.او افزود: چون سرمایه‌گذاری در بازار طلا یک سرمایه‌گذاری ساکن یا مرده است، به همین دلیل در شرایطی که اقتصاد به کار می‌افتد سرمایه‌ها به سوی بازارهایی می‌رود که بازگشت سرمایه بهتری داشته باشد. این مدرس دانشگاه با پیش‌بینی اینکه فعلاً روند نزولی بر قیمت طلا حاکم است، افزود: در بازار طلا هم کسانی که دنبال موقعیت هستند به بازار باز‌می‌گردند و قیمت‌ها را نگه خواهند داشت؛ اما در مجموع برداشت من این است که روند کاهشی ادامه خواهد داشت و حداقل تا دو سال آینده روند بازار نزولی است.

طلا در مسیر کاهش قیمت

علی فخر موحدی- مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر با بررسی شرایط ویژه قیمت طلا در بازار طلا اثر کاهشی قیمت‌ها بر بازار ایران را تشریح کرده است. به گفته وی «قیمت طلا در بازارهای منطقه همگام با قیمت‌های جهانی کاهش‌یافته، اما به دلیل ثبات قیمت دلار و نبود نظارت جدی برای کاستن از ارزش آن در بازار، قیمت طلا در داخل گران‌تر است. از این رو جریان خروج طلا از کشور که در ماه‌های گذشته رخ داد، عوض شده است.وی در مورد پیش‌بینی آینده قیمت طلا گفت: «فکر می‌کنم قیمت طلا بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار به قیمت تعادلی برسد و با افزایش حرکت منابع مالی جدید به سمت بخش تولید بیشتر در آمریکا، قیمت طلا در مسیر کاهش بیشتر قرار می‌گیرد.

آینده بازار طلا

محمود گنابادی-فارغ‌التحصیل دانشکده اوراق بهادار کانادا در مورد آینده سرمایه‌گذاری در حوزه طلا گفت: چون دلار واقعی نیست و بر اساس عرضه و تقاضای واقعی تعیین نمی‌شود، نمی‌توان به قیمت‌ها اعتماد کرد و انتظاری کاهشی بیش از این از بازار طلا داشت. حال برخی اعتقاد دارند باید بانک مرکزی وارد عمل شود و قیمت را کاهش دهد، اما فراموش نکنیم که این اتفاق قبلاً افتاده و شاید در کوتاه مدت جوابگوی بازار باشد، اما در بلندمدت توانایی کنترل قیمت را ندارد.

سیر نزولی طلا ادامه خواهد داشت

محمد کشتی آرای- رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر دراین‌باره گفت: قیمت طلا در بازارهای جهانی با افت قیمت مواجه شده است، به طوری که در هفته‌های اول اردیبهشت شاهد کاهش 24 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی بودیم. بنابراین این پدیده در بازار داخل هم تأثیرگذار خواهد بود. کشتی آرای افزود: تحولات بازار مالی جهان نشان داد قیمت طلا سیر نزولی دارد و این سیر نزولی ادامه خواهد داشت. در بازار داخل هم دستخوش تحولات خواهیم شد و فکر می‌کنم قیمت این فلز گران‌بها در داخل کاهش پیدا کند.

افزایش قیمت‌های پیشین طلا بیشتر حباب بوده

محمدعلی نوری، کارشناس بازار سکه و طلا با اشاره به کاهش اخیر قیمت طلا و سکه در بازار، اظهار داشت: این کاهش متأثر از سه علت است که نوسانات جهانی قیمت طلا مهم‌ترین این عوامل است.وی افزود: از آنجا که نرخ هر اونس طلا در ایران بر اساس ضریبی از قیمت دلار تعیین می‌شود، کاهش قیمت دلار نیز در تغییر قیمت طلا بی تأثیر نیست.این عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه طلا و سکه کرمانشاه با تاکید بر اینکه افزایش قیمت‌های پیشین طلا بیشتر حباب بوده است، از آنجا که قیمت جهانی هر اونس طلا قابل پیش‌بینی نیست، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی هم از بازار طلا در ایران داشت و ممکن است این روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند و یا متوقف شود.به گفته وی فاکتورهای زیادی بر نرخ طلا و سکه در ایران موثر است که انتخابات پیش رو از جمله این عوامل است.

رشد بازار مسکن

کاهش نرخ ارز و طلا در یک ماه گذشته ممکن است، باعث شده باشد در ذهن برخی از متقاضیان در بازار مسکن یا سرمایه‌گذاران در بازار ارز و طلا جرقه‌هایی روشن شده باشد. آن دسته از مالکانی که در بازار اجاره مسکن واحدهای خود را به تازگی عرضه کرده‌اند، احتمال دارد با دریافت اجاره‎بها از سوی مستأجر خود (به شرط آنکه نیاز مالی نداشته باشند تا با اجاره‎بهای دریافتی، خلأ را جبران کنند) قصد داشته باشند با نزول ارزش طلا و ارز به این بازار وارد شوند و با پول حاصل از اجاره، سرمایه‌گذاری جدیدی را آغاز کنند. این مسئله موجب می‌شود تا فقط سرمایه‌ها با وجود ارزان شدن طلا و ارز به بازار مسکن وارد نشود، بلکه زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری دوباره در بازار ارز و طلا فراهم شود. زیرا عده‌ای که تا به امروز در بازار ارز و طلا سرمایه‌گذاری کرده بودند در حال حاضر شاید در این تصور باشند که به بازار مسکن وارد شوند و این بار این بخش از بازار را برای سوددهی انتخاب کنند. البته گمان می‌رود با ورود متقاضیان به بازار خرید مسکن طبق تجربیات این‌چنینی، قیمت‌های پیشنهادی دچار نوسان شوند. از این بابت مصرف‌کننده‌های واقعی انتظار دارند تا مسئولان کنترل و نظارت بر بخش مسکن با پیش‌بینی چنین احتمالاتی برای مانع‌شدن از نوسان قیمتی در بازار مسکن چاره و تدبیری به موقع بیندیشید نه اینکه تنها وعده دهند. برخي كارشناسان مسكن انتظار دارند در خرداد (ماه پيشواز) حجم معاملات شيب بيشتري نسبت به آنچه در ارديبهشت‌ماه اتفاق افتاد، به خود بگيرد اما درعین‌حال گروهي ديگر از كارشناسان، شكل كامل رونق مسكن را براي دوران بعد از انتخابات (تيرماه-)پيش‌بيني مي‌كنند.

هر کاهش قیمت نوید خبر خوش

محسن تاج‌بخش – کارشناس مسکن- در مورد آینده مسکن با کاهش قیمت طلا به خبرنگار ما گفت: هر کاهش قیمتی نوید خبر خوش است و کاهش قیمت طلا باعث می‌شود بسیاری از فروشندگان، مسکن خود را با قیمت مناسب عرضه کنند تا بتوانند از هیجانات احتمالی در بازار مسکن هم جلوگیری کنند. شواهد در بنگاه‌هاي املاك حاكي است: مالكان واحدهاي مسكوني نوساز تصميم دارند واحدهايشان را از يكي دو هفته آينده فايل كنند. همچنين تقاضاي قطعي براي خريد نيز اخیراً در بنگاه‌ها به نسبت حجم عرضه، افزايش پيدا كرده است.مشاوران املاک اميدوارند؛ بازگشت خريدار و فروشنده به بازار در در خردادماه نيز بدون اثرپذيري از انتخابات، پايدار بماند تا بلكه کسب‌وکار آنها در اين ايام جبران هزينه‌هاي ركود ابتداي سال را بكند.