هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

روش هــــــاي صرفه‌جويي در برق

گروه تاسيسات: امروزه به صرفهجويي به عنوان يكي از اصول بنيادين مديريت انرژي نگريسته ميشود. سيستمهاي اداري، مجموعههاي تجاري، ساختمانهاي مسكوني و مجتمعهاي صنعتي با رعايت اصول صرفهجويي در كنار بهينهسازي تجهيزات ساختماني و تاسيساتي خود ميتوانند سالانه ميليونها دلار درآمد داشته باشند كه تا پيش از آن به راحتي هدر ميرفت. در اين بين شهرها جايگاه ويژهاي دارند، چراكه بيشترين فعاليتهاي انرژي بر در اين مجموعههاي پيچيده اقتصادي، اجتماعي، صنعتي صورت ميگيرد و مضاف صرفهجويي  در شهرها آزموني واقعي است براي امتحان درجه موفقيت سياستهاي و تبليغات مديريت انرژي. در اين راستا برق به عنوان  فرآوردهاي استراتژيك كه در اين روزها به خاطر مصرف زياد و مشكلات سازمان توانير در توليد و به روزرساني تاسيسات زيربنايي و توزيعي آن دچار بجران شدهاند. يكي از راههاي اساسي مديريت مصرف خانگي است كه پيشنهادهايي را در اين مسير ارائه ميدهيم.

به برچسبهای مصرف انرژی اهمیت بدهید. تفاوت رده D و B میتواند تأثیر به سزایی در صورتحساب برق مصرفی شما داشته باشد. این امر را به ویژه در ماشین لباسشویی و یخچال در نظر داشته باشید. لازم به ذکر است بيشتر  ماشین آلات میتوانند برچسب انرژی داشته باشند.

در تهران و شهرهای خشک کشور از کولر آبی استفاده کنید. در چنین شرایطی، استفاده از کولر گازی علاوه بر عوارض جانبی (به علت خشکی بیش از حد هوا) دور ریختن پول است چه قیمت اولیه آن چه قیمت برق مصرفیِ آن.

کولرهای آبی و گازی حتماً باید در سایه باشند. باید در صورتی که در سایه قرار ندارند برای آنها به صورتی سایهبان بسازید. سایهبان باید از بالای کولر مرتفعتر باشد. نگهداری کولرهای آبی در عمر کولر، مصرف برق آن و تمیزی هوایی که تنفس میکنید بسیار مهم است. یاتاقانها باید تمیز و روان باشند تا مجبور نباشید از دور تند استفاده کنید. به بر چسب انرژی کولرهای آبی توجه کنید. کولر آبی میتواند آن قدر بهینه باشد که حتی با برق فتوولتایک هم کار کند.

جارو برقیها بسیار مهم هستند در جارو برقیها بر خلاف آنچه که تبلیغات می شود مهم نیست که توان نامی که همان توان مصرفی است چه قدر باشد، بلکه عملکرد آن بر اساس میزان صدای تولیدی و سهولت استفاده باید مورد توجه باشد. می توان جارو برقی با توان پائینتر را انتخاب کرد و بهره بیشتری برد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد.

غذا ها را وقتی هنوز گرم هستند در یخچال نگذارید و سعی کنید درب یخچال مدت کوتاه تری باز بماند. سعی کنید غذاها را به موقع مصرف کنید هم غذاها را تازه تر بخورید و هم مصرف برق کمتری داشته باشید.

در رایانههای رومیزی و قابل حمل تنظیمات مصرف انرژی را جدی گرفته و آن ها را به نحو مناسبی سامان دهید. اینکه رایانه شما پس از 15 دقیقه به جای 60 دقیقه hibernate شود یعنی 0.45 kWh صرفهجویی و اگر در ماه 30 بار این اتفاق بیفتد، 13.5 کیلووات ساعت! اگر شما در ماه مصرف برقی معادل 100 کیلووات ساعت داشته باشید بی دردسر حدود 13 درصد صرفه جویی کردهاید. علاوه بر آن همواره توجه داشته باشید که تمام انرژی در لوازم صوتی تصویری و رایانه در نهایت به گرما تبدیل میشود و باید توان خنک کاری (یعنی انرژی مورد نیاز برای بیرون بردن این گرما از منزل) را نیز خودتان تأمین کنید.

مانیتورها و تلویزیونهای جدید ال.ای.دی از مانیتور های ال.سی.دی مصرف کمتری دارند.

از لامپهای کم مصرف استاندارد استفاده کنید. لامپهای غیر استاندارد نور ماورای بنفش ساطع میکنند که برای سلامتی انسان مضّر است. لامپهای کم مصرف را باید جوری نصب کنید که قائم باشند (یعنی در لوسترها و در سرپیچ هایی که به دیوار هستند از لامپ کم مصرف استفاده نکنید) بدین صورت عمر بیشتری خواهند داشت. در ضمن، در ایران اکنون لامپهای کم مصرف با گارانتی نیز فروخته میشوند سعی کنید لامپهای کم مصرف استاندارد و گارانتی دار پیدا کنید. لامپهای رشتهای را در مکانهای مرطوب و جاهایی که زیاد روشن و خاموش میشوند استفاده نمائید. بیشتر از نور طبیعی استفاده کنید. لامپ های ال.ای.دی که به زودی تجاری سازی میشوند از لامپهای کم مصرف رایج بهتر هستند و انرژی کمتری مصرف میکنند.

موسیقی را با صدای کمتری گوش کنید سعی کنید باند های بزرگ را در صورتی که به آنها نیاز ندارید از مدار پخش خارج نمائید.

دو شاخه دستگاههای الکترونیکی را در صورتی که مدت طولانی از آنها استفاده نمیکنید از برق بکشید و اگر از سهراهیهای دکمه دار استفاده میکنید در هنگام شب دکمه آن را خاموش کنید. اکنون سه راهیهای هوشمندی در بازار هست که برای مثال با خاموش کردن تلویزیون دستگاه به صورت هوشمند برق چند دستگاه دیگر را هم قطع میکند. شارژرهای موبایل و لپ تاپ و اصولاً همه آداپتورها در حالی که به برق وصل باشند و در حال شارژ چیزی نباشند نیز برق مصرف میکنند در صورت عدم نیاز دوشاخه آنها را از پریز بکشید.

اگر از پمپ برای پمپاژ آب مصرفی استفاده میکنید. انتخاب پمپهای با بازدهی بالا و دور متغیّر میتواند کمک کننده باشد. توجه داشته باشید استفاده از پمپ میتواند مصرف آب و برق شما را بالا ببرد.

اگر بنا دارید از سامانههای دریافت کننده دیجیتال استفاده کنید به احتمال بسیار، نیازی نیست که از آنتن های دارای تقویت کننده استفاده نمائید. اگر هم پیش از این از آنها استفاده میکردها‌‌ید میتوانید از آنتنهای معمولی به جای آنها استفاده نمائید آنها مصرف کننده برق هستند.

خاموش کردن لامپهای اضافه، استفاده از پنجرههای دوجداره و سه جداره، استفاده از لوازم خانگی با استاندارد ملی ایران و برچسب مصرف انرژی رده های A ، B و C، استفاده از لوازم الکترونیکی با استاندارد Energy Star یقیناً مصرف برق شما را کاهش میدهند.