هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بلوک سیمانی

براي ساخت ديوار از مصالحي مانند آجر، سفال و... مي توان استفاده كرد. يكي از این مصالح نيز بلوك سبك است كه داراي دو روش توليد مي باشد. سبك سازي و كاستن از وزن ساختمان در عين حال تسريع در ساخت و ساز و همچنین كاهش قميت، از مهمترين مولفههاي روز صنعت ساختمان است كه در اين راستا شركتهاي بسياري مي كوشند تا بهترين محصول را براي استفاده عرضه کنند. بلوکهای سبک همگام با صنعتی سازی ساختمان خیلی زود جایگاه خودشان را پیدا کردند و در حال حاضر شرکتهای بسیاری در این زمینه فعالیت میکنند. واقعیت این است ؛ به همان اندازه که بتن در ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد شرکتهای فعال در این زمینه هم در بازار تولید حضور دارند. این رقابت باعث شده تا فناوری تولید بلوکهای سبک بتنی هر روز پیشرفت کند و حرفهای بسیاری برای گفتن داشته باشد. در ادامه سلسله مطالب پیام ساختمان با عنوان "کدام کالا برای شما مناسب تر است" به سراغ تولیدکنندگان بلوکهای سیمانی رفتهایم تا از خصوصیات و ویژگیهای محصولات آنها آگاه شویم. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً نظرات نشریه نیست و ما فقط منعکسکننده هستیم.

بالاترین مقاومت فشاری و ضریب انبساط حرارت

میثاق اجدادی، مدیربازرگانی شرکت پرشیا بلوک در این رابطه به خبرنگار ما گفت: حدود سه سال است که شرکت ما در این زمینه در داخل کشور فعالیت میکند. خط تولیدی ما تمام اتوماتیک است و در ساخت بلوک به طور کامل از مواد معدنی استفاده میشود.وی افزود: وزن بلوک ما بسیار مطلوب است و در عین حال بالاترین مقاومت فشاری و ضریب انبساط حرارت را دارد. ضمن اینکه بلوکهای ما پرت بسیار کمی دارد و سرعت اجرای آن بسیار بالاست. وزن هر مترمربع تیغه های 10 سانتیمتری ما حدود 45 کیلوگرم می باشد که نسبت به محصولات مشابه حدود 10 کیلوگرم سبکتر است. وی ادامه داد: به دلیل اینکه شهرک ما شهرک صنعتی نبود و اخیراً به عنوان شهرک صنعتی ثبت شده است، تاکنون موفق نشدهایم گواهی استاندارد بگیریم اما با تغییر وضعیت و ثبت شرکت در حال اخذ این گواهی هستیم. وی در پاسخ به این سؤال که آیا محصولات شما ضمانت دارند، گفت: تا به حال شرکتی ندیدهام که بلوک سبک بتنی را ضمانت کند اما زمانی که محصول را تحویل میدهیم خودمان را ملزم کردهایم که پرت مصالح نداشته باشیم و بلوکها سالم به دست مصرفکنندگان برسد. وی در نهایت افزود: این شرکت اولین تولیدکننده بلوک سبک با ارتفاع 30 در خاورمیانه است

اولین بلوک سقفی  شمال کشور 

مجید احمد زاده عرضه کننده بلوک سبک درمورد برند متبوعش می گوید: اطلس بتن را می توان یکی از  بهترین تولید کننده  انواع بلوک دانست این شرکت تولید کنننده بلوک های 10 - 15 - 20 سانت (سه سوراخه و شش سوراخه ) ، بلوک های سقفی با طول 42 و 45 سانت و برای اولین بار در شمال کشور بلوک سقفی با طول 55 سانت وجدول بتنی 30×30 و 30×50  می باشد. وی در مورد  قیمت محصولات این برند گفت: در حال حاضر بلوک 10 سانت : 520 تومان،بلوک 15 سانت : 710 تومان،بلوک 20 سانت : 860 تومان ،بلوک سقفی طول 42 : 910 تومان،بلوک سقفی طول 55 : 1180تومان؛جدول بتنی عرض 30 و ارتفاع 50 : 3200 تومان در بازار عرضه می شود .

بلوکهای عایق سرما و گرما

حمزه درزی، مدیرعامل شرکت ساتراپ بتن دراینباره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: حدود شش سال است که در زمینه تولید بتن فعالیت میکنیم. بلوکهای ما عایق سرما و گرماست و با توجه به ابعاد بزرگتری که دارند، از سرعت اجرای بالایی برخوردار است. از دیگر امتیازات محصول ما میتوانم به سطح صاف بلوک و وزن کم آن اشارهکنم که باعث کاهش بار مرده ساختمان میشود.وی در پاسخ به این سؤال که هر مترمربع بلوک بتنی شما چند کیلو وزن دارد، گفت: این موضوع بستگی به ضخامت دیوار دارد و در تیغههای 10 سانتیمتری وزن هر متر آن به حدود 52 کیلوگرم میرسد، حال آنکه در تیغههای 15 سانتیمتر وزن آن به حدود 64 کیلوگرم میرسد اما به طور کلی میتوانم بگویم از نظر وزن قابلتوجه با آجر سنتی نیست.وی ادامه داد: از نظر قیمت میتوان گفت؛ نسبت به تمام مصالحی که مورد استفاده قرار میگردد، به صرفهتر است.

بلوکی با سایز و رنگ متنوع

مسعود خاکی عرضه کننده انواع بلوک  درمورد برند هارد بتن گفت: این شرکت تولید کننده انواع بلوک های سیمانی سبک و فوق سبک بتنی، پوکه تبریز در سایز هاو ر نگ های مختلف نخودی ، عدسی ، مخلوط و پودری ، ماسه ای و...می باشد از مشحصات این بتن می توان به دارای استاندارد آزمایشگاهی و ایزو، وزن کم،عایق حرارت؛عایق صوت،بازدارنده نفوذ رطوبت،مقاومت در برابر یخ زدگى،تراکم ناپذیرى تحت فشار ثابت و دائمى،فسادناپذیرى،مقاوت در برابر آتش و PH نزدیک به نرمال دارد.

دستگاههای تماماتوماتیک

سید رضا مدرسی، مدیرعامل شرکت مجتمع تولیدی مدرس هم دراینباره به خبرنگار ما گفت: بلوک سبک یکی از محصولات شرکت ماست. تنها کارگاهی هستیم که در کرمان از دستگاههای تماماتوماتیک استفاده میکند و ظرفیت تولید ما در هر شیفت 8 هزار قطعه بلوک است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مقاومت فشاری بتنهای ما در حدود 5/18 تا 19 است و درصدد هستیم که نشان سازمان ملی استاندارد را دریافت کنیم. ما از آب تصفیهشده برای ساخت و عملآوری بلوک استفاده میکنیم.

وی با بیان اینکه تکنولوژی مورد استفاده ما متعلق به کشور ترکیه است، گفت: بلوکهای تولیدی ما در سایزها و قیمتهای مختلفی عرضه میشود. بلوک 20×50×15 با وزن 9/8 کیلوگرم تولید میشود. بلوک 20×50×10 که وزن آن 7 کیلوگرم است و بلوک 20×50×20، که 12 کیلوگرم وزن دارد وی اضافه کرد: محصولات ما  با استاندارد و کیفیت بالاتولید می شود  به عنوان مثال ما جهت آب مصرفی در ساخت و عمل آوری بتن از دستگاه تصفیه آب استفاده می کنیم تا تمامی املاح مضر آن گرفته شود ویا با در اختیار داشتن خط تولید اتوماتیک جهت بلوک،جدول وسنگفرش های بتنی مصالحی با کیفیت تر تولید و در اختیار مصرف کننده ها بگذاریم.

بلوکهایی با 10 کیلوگرم بالای حد  استاندارد

علیرضا عابدی، مدیر کارخانه هبلکس بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: بلوکهای سبک هبلکس در دو نوع A.A.C و N.A.C.C که به معنای بتنهای سبک هوادار اتوکلاوی و غیر اتوکلاوی است تولید میشود که ماهیت هر دو یکی است اما بتنهای N.A.C.C فقط فرآیند خشک شدنش زمانبر است و حدود 48 ساعت طول میکشد. آن چیزی که شرکت ما تولید میکند AAC است که اختلاطی است از آهک، سیمان و سیلیس که مقداری پودر آلومینیوم با آن ترکیب میشود و به دلیل خارج شدن گاز هیدروژن، ایجاد تخلخل میکند؛ همانند آن چیزی که در پخت کیکها انجام میشود، حدود 60 درصد قالب را پر میکنیم و در فرایند تولید و باد کردن 40 درصد بقیه آن پر میشود. وی ادامه داد: شرکت ما تمهیداتی اندیشیده است که مقاومت را بالا میبرد ضمن اینکه وزن بلوک افزایش پیدا نکند. الآن مقاومت بلوکهای ما 45 کیلوگرم در سانتیمتر مربع است و تقریباً میتوان گفت مقاومت بلوکهای ما 10 کیلوگرم بالای استاندارد است. به دلیل اینکه ما یک اتحادیه داریم و به طور کلی 6 تولیدکننده بتن هبلکس هستیم که قیمتهای ما یکسان است.