هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بررسی بازار موکت

گروه معماری و دکوراسیون: برخلاف آنچه تاکنون در تصور شما ممکن است بوده باشد،"موکت" بسیار تجملی است و اگر به درون کاخهای قدیمی قدم گذاشته باشید حتماً متوجه شدهاید که تمام کف ساختمان سراسر پوشیده از موکتهای بسیار زیبا و شکیل بوده است و حتی درگذشته روی پلههای ساختمان را هم با موکت میپوشاندند.

در ادامه سلسله مطالب "کالای برتر" در این شماره از نشریه، به بررسی بازار موکت پرداختهایم، با این توضیح که مطالب ارائهشده نظرات تولیدکنندگان، فروشندگان، واردکنندگان و مصرفکنندگان است؛ پیام ساختمان از نظرات دیگر تولیدکنندگان، منتقدان و کارشناسان استقبال میکند.

بورس موکت

موکتهای ایرانی بسیار باکیفیت و خوش نقش و نگاری در بازار وجود دارند اما علاوه بر این، از کشورهای اروپایی، ترکیه، چین و... انواع موکت وارد کشور میشود.

اگر به دنبال موکت مناسب هستید میتوانید آن را در خیابان سهرودی شمالی پیدا کنید که بورس انواع موکت است. در خیابان مولوی نیز انواع و اقسام موکت وجود دارند.

قیمت موکت

قیمت موکت داخلی از متری 5 هزار تومان تا 50 هزار تومان بسته به کیفیت آن تغییر میکند. موکتهای خارجی بلژیکی وآلمانی در بازار وجود دارند که متری 80 تا 150 هزار تومان هستند.

قیمت پایین دلیل رغبت به موکت

ثنایی کارشناس فروش کارخانه موکت همدان درباره موکتهای شرکت خود میگوید: موکتهای شرکت ما مقابل کارخانه خیلی ارزانتر هستند ولی به دست بنگاه یا نماینده فروش که میرسد، وی درصد سود خود را نیز اضافه کرده و میفروشد.

ثنایی درباره بازار موکت در ایران میگوید: به نظرم تولیدکنندگان ایرانی میتوانند نیاز بازار را پاسخ بگویند و نیازی به واردات موکت نداریم.

یکی از مغازهداران سهروردی درباره موکتهای مغازه خود میگوید: چون اکثر مصرفکنندگان موکتهای پالاز موکت را میپسندند ما هم برای فروش از این موکتها استفاده میکنیم.

ویژگی موکت خوب

غیر قابل اشتعال بودن یکی از ویژگیهای موکت خوب است که  گرانتر هم هست.

 محسنی تولید کننده موکت است، او میگوید: بافت موکت، عایق حرارت و صوت است. به همین دلیل در مکانهای پر سر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است. هم موکت و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطیفی که دارند، باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق میشوند. بهطور معمول اتاقهای کم اثاثیه را موکت میکنند تا مبلهتر به نظر برسد.

وی ادامه داد: موکتهای قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان، اما کمپشت و حتی زبر با امکان شست وشوی سریع و راحت محسوب میشوند؛ اما در مقابل موکتهای ضخیم و طرح دار طرفداران بیشتری در بازار دارند. این موکتها که رنگ بندی بالایی دارند بیشتر برای پوشاندن کف اتاقخوابها استفاده میشوند. قیمت آنها از متری 18 هزار تومان به بالاست که این مبلغ در طرحهای مختلف، ارزانتر یا گرانتر هم میشود.

بهروزی از مغازهداران سهروردی است، درباره کیفیت موکت خوب میگوید: قبل از خرید، پشت موکت را از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید. هر چه گرهها نزدیکتر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است.

برندهای لوکس

موکتهایی هستند که مخصصوص آدمهای پولدار هستند. برند سیزال بلژیک یکی از آن برندهاست که معمولاکسانی که ثروت زیادی دارند برای موکت کردن اتاق مطالعه یا اتاق خواب خود از آن استفاده می کنند. اونو" و"ریلی" هم هلندی هستند و جزو برندهای لوکس به شمار می آیند که قیمت گرانتری دارند.

چه نوع موکتی بخریم؟

اگر نمیخواهید زیاد هزینه کنید و میخواهید زود به زود آن را بشویید بهتر است از موکتهای کم پشت و با پرزهای کوتاه که غالبا هم زبر هستند، استفاده کنید؛ موکتهای قدیمی کبریتی از این نوع هستند، هم ارزانترند و هم شستوشوی آسانی دارند. بافتهای فشرده هم با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسب تر است. قطعاً موکتهای پرز بلند برای نشستن و قدم برداشتن راحتتر هستند و حس گرمای بیشتری به شما می دهند، حتی تا حدی از پادرد شما کاسته میشود، اما تمیز نگه داشتن این موکتها کار راحتی نیست. باید هر بار هنگام جارو کشیدن با دقت تمام آشغالهای ریزی که لا به لای پرزها پنهان می شود را تمیز کنید.

اگر فرزند کوچک دارید بهتر است از موکتهایی نرم با پرز کمتر بخرید چرا که هم غبار کمتری روی آن می نشیند و هم نیازی نیست نگران این باشید که کودکتان هنگام بازی از خرده ریزهای پنهانشده در پرزهای موکت در دهانش بگذارد و آسیب ببیند. درضمن رنگهای شاد و طرحهای شلوغ برای اتاق کودکان مناسب تر است چرا که لکه ها کمتر خودشان را نشان می دهند.

 نگهداری موکتها از نگهداری پارکت و سرامیک سخت تر است و بنابراین برای زدودن گرد و غباری که بر آن مینشیند نیاز به تمیز کردن مداوم با جاروبرقی و شستوشوی چند وقت یکبار دارد و بهتر است برای استحکام بیشتر موکتها را با چسب به کف بچسبانید.

نظر مصرفکنندگان

با اینکه موکت کالای تجملی است، اکثر مصرفکنندگان برای اتاقهایی که در آن رفتوآمد چندانی ندارند،موکت مصرف میکنند.

خانمی که کارمند است میگوید: من برای خانهام از موکت استفاده نمیکنم چون فضای خانه را کوچکتر میکند و نظافت خانه هم سختتر است.

خانم دیگری که برای خرید موکت به سهرودی آمده است، میگوید: من ازموکت ظریف مصور استفاده میکنم  چون خیلی نرم و راحت است و قیمت خوبی هم دارد. پالاز موکت هم با آنکه گران است، طرحهای خوب و جالبی دارد.