هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه ارزان در گرجستان

گروه بازار مسکن: گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. مردم بومی گرجستان، گرجی مسیحی ارتدوکس و پیرو کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. گرجیها به زبان گرجی سخن میگویند که زبان رسمی کشور گرجستان بوده و با الفبای گرجی نوشته میشود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان میباشد. پیشینه زندگی انسان در گرجستان به یکمیلیون و هشتصد هزار سال پیش میرسد که گروهی از انسانهای نخستین موسوم به انسان گرجی در آن میزیستهاند.

در دوره قاجاریه، طی عهدنامه گلستان، ایالتهای شرقی گرجستان (که تحت حکومت ایران بود) از ایران جداشده و در کنار ایالتهای غربی گرجستان (که تحت حکومت ایران نبود)، بهعنوان یک کشور کم رسمیت، تحتالحمایه روسیه شد. در سال ۱۸۰۱ میلادی، روسیه، گرجستان را بهعنوان یکی از فرمانداریهای خود اعلام نمود و رژیم تزاری در گرجستان برقرار شد.

گرجستان پس از انقلاب اکتبر روسیه در سال ۱۹۱۷ اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ شوروی در سال ۱۹۲۱ میلادی (۱۳۰۰ شمسی) به گرجستان حمله کرده و به مدت ۷۰ سال، گرجستان یکی از جمهوریهای شوروی بود تا اینکه در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۷۰ شمسی)، به استقلال رسمی رسید.

مسکن در گرجستان

 چندین شرکت ساختمانی در تفلیس آپارتمانهای نوساز را به متقاضیان عرضه میکنند و قیمتها نیز متفاوت است.قیمت واحدهای مسکونی در گرجستان بهطورمعمول بر پایه دلار آمریکا محاسبه میشود. در منطقه سابورتالو قیمت آپارتمانهای این شرکت متری ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار میباشد. در منطقه ارتاچالا قیمت هر مترمربع ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار، در اولاباری ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار و در واکه از ۱۵۰۰ تا 2500 دلار می باشد. همچنین قیمت هر متر مربع در دیدی دیقومی ۵۱۵ دلار و در سامگوری ۴۸۰ دلار است.

راههای خرید مسکن

احمدرضا کیانی ، فعال گردشگری در مورد راهکارهای تأمین  مسکن درگرجستان به پیام ساختمان گفت: بانکهای گرجستان برای خرید مسکن وام پرداخت میکنند.یعنی چنانچه در گرجستان شاغل باشید و حداقل درآمد ماهانه شما 1200 لاری (واحد پول گرجستان) باشد ممکن است تا ۱۰۰ درصد قیمت آپارتمان را بتوانید وام بگیرید. در غیر این صورت تا حداکثر ۸۰ درصد قیمت آپارتمان ممکن است به شما وام پرداخت شود. وی افزود: حداقل دوره بازپرداخت وام مسکن در گرجستان ۶ ماه و حداکثر ۱۰ سال میباشد. اگر نرخ بهره وام دریافتی به دلار باشد و مدت بازپرداخت ۵ سال یا کمتر، ۱۶ درصد محاسبه میشود و برای دورههای طولانیتر نرخ بهره از ۱۳ تا 2۵ درصد محاسبه میشود. اگر وام دریافتی از بانک به لاری باشد نرخ بهره حداقل ۱۶ درصد خواهد بود و تا ۱۹ درصد هم ممکن است برسد.

شهری دیدنی باقیمتهای متعادل

مریم تاجوندی ، فعال گردشگری در مورد قیمت مسکن در برخی از شهرهای گرجستان به خبرنگار ما گفت: شهر تفلیس قدیم شامل خیابانهای سنگفرش شده ، رستورانهای سنتی و مدرن ، کافیشاپها و مناطق تاریخی و دیدنی میباشد و یکی از بهترین مناطق  تفلیس منطقهای است که از میدان لیبرتی تا میدان اروپا را شامل میشود و قلعه تاریخی نارین قلعه ، حمام شاه عباسی، مسجد قدیمی و در این منطقه قرار دارد . وی افزود: قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تفلیس بسته به مکان و ویژگیهای آپارتمان از 400 تا 3000دلار یا به عبارتی از 1میلیون و 200هزار تومان تا 6 میلیون تومان متغیر است.

این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: تفلیس یکی از ارزانترین شهرهای قفقاز محسوب میشود و قیمتها در این شهر همواره متعادل است .بهعنوانمثال قیمت مسکن در کرتسانیسی و ارتاچالا از 1میلیون و 500هزارتا 2میلیون و 700هزار تومان است .

آپارتمانهای زیبا با حداکثر امکانات

نادره گل مرادی ، فعال حوزه گردشگری در مورد قیمت مسکن در گرجستان به پیام ساختمان گفت: قیمت هر مترمربع مسکن در کشور گرجستان از 300دلار تا 3000دلار است.البته دراینبین ممکن است پیشنهادهای ارزان یا گرانتر نیز ارائه شود که این موارد شامل آپارتمانهای بسیار زیبا با حداکثر امکانات است .

وی افزود: منطقه نادزالادوی ازلحاظ وسعت یکی از بزرگترین مناطق تفلیس است که از شمال به موخیانی ، تمقا و دیقومی محدود ، از غرب به دیدوبه، از جنوب به چوگورتی و ایسانی و از شرق به لیلو محدود می شود. رنج قیمت مسکن در این منطقه از 400تا 1200دلار است یعنی هر مترمربع 1 میلیون و 200 هزارتا 4میلیون تومان.

گلمرادی ادامه داد: گلدانی یکی دیگر از مناطق حاشیه شمالی تفلیس محسوب میشود  که رنج قیمت در این منطقه نیز از 500تا 850دلار متغیر است یعنی یک واحد 60متری دوخوابه در بهترین منطقه گلدانی 150 میلیون تومان قیمت دارد. این فعال حوزه گردشگری تصریح کرد: البته در گرجستان بیشتر خانهها مبله هستند و هال و اتاق پذیرایی نیز اتاق محسوب میشود، مثلاً اگر یک خانه یک اتاق و یک هال داشته باشد آن را دو اتاق حساب میکنند.

گلمرادی در مورد قیمت مسکن در ایسانی گفت:ایسانی منطقهای متوسط و معمولی به حساب میآید و بهواسطه نزدیک بودن ایستگاههای مترو ( ایسانی و آولاباری ) جای بدی برای زندگی نیست .هر مترمربع مسکن در ایسانی از 2میلیون تا 3میلیون تومان معامله میشود.این منطقه به مراکز توریستی مثل کلیسای سامبا و متخی نیز دسترسی خوبی دارد. همچنین منطقه سامگوری نیز به ایستگاه مترو دسترسی دارد و تقریباً هم قیمت با ایسانی است .

وی ادامه داد: دیدوبه یکی از مناطق مرکزی شهر تفلیس محسوب می شود که به مترو و ایستگاههای اتوبوس درونشهری و برونشهری ، خیابان مرجانیشویلی و میدان واگزال نیز دسترسی خوبی دارد.در کل منطقه شیکی محسوب نمیشود اما دسترسی خوبی به سایر مناطق تفلیس دارد. قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دیقومی و دیدوبه از 2میلیون تا 2میلیون و 200 هزارتومان است.همچنین منطقه چاگورتی نیز در مرکز شهر واقعشده اما دسترسی آن به مترو و اتوبوس مانند دیدوبه نیست و  قیمت مسکن آن همانند دیدوبه است .

نادره گل مرادی  با اشاره به اینکه منطقه واگه و سابورتالو در غرب تفلیس یکی از محلات جدید سازو متوسط به بالای این شهر است که نسبت به سایر مناطق از امکانات بسیار خوبی برخوردار است،گفت: این منطقه یکی از مناطق بسیار خوب تفلیس برای زندگی محسوب میشود که سفارت جمهوری اسلامی ایران و یک مجموعه ورزشی بزرگ نیز در این منطقه قرار دارد.از مهمترین خیابانهای این منطقه چاچاوادزه میباشد که تعداد زیادی از دانشگاههای تفلیس در این خیابان واقعشده است.وی در مورد رنج قیمت در این منطقه گفت: هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه تا 9 میلیون تومان  هم خریدوفروش می شود..

آپارتمانهای اجارهای در گرجستان

در جدول زير مشخصات و قیمت آپارتمانهای اجارهای برای یک شب ،به تفکیک آمده است. توجه داشته باشيد كه قيمت آپارتمان ها بر اساس تعداد نفرات و در زمانهای خاص میتواند تغيير كند.