هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انبوه‌سازان ورشکست شده‌اند

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان قم با اشاره به اینکه اجرای صندوق پس انداز، مسکن را از رکود خارج می کند، گفت: رکود مسکن انبوه سازان را ورشکست کرده است.

مجتبی بیگدلی در خصوص ایجاد صندوق پس انداز مسکن و ساختمان، اظهار داشت: در زمانی که اقتصاد کشور با رکود مواجه شده است و نیاز انباشته سالی یک و نیم میلیون واحد مسکونی به علاوه 500 واحد بافت فرسوده و حوادث طبیعی در کشور وجود دارد، بنابراین مسکن را نمی شود نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه الان حدود 4 سال است که صنعت ساختمان در کشور تعطیل شده است، افزود: بانکها تسهیلاتی برای این بخش نمی دهند و یک ریال بودجه برای رونق این صنعت در نظرگرفته نشده است.

مهندس بیگدلی تصریح کرد: رکود مسکن انبوه سازان را ورشکست کرده است و سرمایه گذاران رغبتی برای حضور در این بخش ندارند، بنابراین برای تامین نیاز کشور و ایجاد اشتغال باید به سمت ایجاد صندوقهای پس انداز برویم.

بیگدلی با تاکید بر اینکه امیدواریم این اقدامات انجام شود و فقط شعاری نباشد، گفت: در یکسال و نیم گذشته صحبتهای زیادی در مورد وام مسکن، مسکن امید، صندوق پس انداز مسکن مطرح شده اما تاکنون به اجرا نرسیده است.

وی با بیان اینکه اجرای این سیاستها تورمی را در بخش مسکن به دنبال ندارد، اظهار داشت: بازار ثبات دارد و تورم هم رو به کاهش است، بنابراین اجرای این سیاست ها جامعه را از رکود خارج می کند اما افزایش قیمتی به دنبال ندارد.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان قم با اشاره به اینکه بهترین مشوق در اقتصاد اجرای این سیاستها است، گفت: اقتصاد فعلی در باتلاق فرو رفته و باید برای ایجاد جهش در اقتصاد، اشتغالزایی و کارآفرینی، برنامه هایی برای خروج از رکود به اجرا برسد.

بیگدلی با تاکید بر اینکه 4 سال است که بازار مسکن در رکود عمیق و بی سابقه ای است، اظهار داشت: نیاز به 1.5 میلیون واحد مسکونی انباشته شده و برنامه ای هم برای تامین این نیاز به اجرا نرسیده است، بنابراین باید دولت هرچه سریعتر برای بخش مسکن راهکاری را اجرایی کند.