هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

توجه جدی دولت به مشکلات ساختمان

گروه گزارش: پس از انتشار بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیرتورمزا از رکود، همایش «تبین سیاست های دولت برای خروج از رکود» با حضور مسئولان بلندپایه دولت تدبیر و امید، از رئیس جمهور گرفته تا وزرا و معاونان مرتبط با مسائل اقتصادی در سالن اجلاس سران برگزار شد. از نکات قابل تامل در همایش مذکور، دعوت از کارشناسان و فعالان بخش خصوصی بود تا ضمن بیان دیدگاههای خود، به نقد و بررسی بسته مذکور پرداخته و دولت را برای تنظیم هرچه بهتر آن یاری نمایند. در همایش «تبین سیاست های دولت برای خروج از رکود» از بخش صنعت ساختمان و مسکن کشور مهندس جمشید برزگر، رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوهسازان مسکن و ساختمان ایران حضور داشت که در فرصتهای پیش آمده ضمن گفتگو و تبادل نظر با تنی چند از مسئولان دولتی، خواستار توجه جدی دولت به مشکلات فراروی صنعت مسکن و ساختمان کشور شد.

وزارت راه و شهرسازی راهکار بدهد

مهندس برزگر در یکی از این دیدارها با دکتر حسین عبده تبریزی، مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی به گفتگو پرداخت و لزوم اهتمام ویژه وزارت راه و شهرسازی به بدنه تولیدکنندگان و سازندگان مسکن در بخش خصوصی را یادآوری نمود. برزگر در این گفتگو از عبده تبریزی خواست که با جدی گرفتن معضل نقدینگی در انجام پروژه های مسکن، راهکارهای مناسب برای حل این مشکل از طریق وزارت راه و شهرسازی تعیین و پیشنهاد گردد. مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن تایید مسائل مطرح شده از طرف کانون سراسری انبوه سازان، بر لزوم هماهنگی و اعتماد به بخش خصوصی تاکید نمود و ابراز امیدواری کرد در اولین فرصت ممکن در جلسه ای که به همین منظور ترتیب داده خواهد شد به جمع بندی موارد مورد نظر پرداخته شود.

تعامل برای رفع نواقص بخش مسکنی بسته دولت

دکتر مسعود نیلی، مشاور رئیسجمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت نیز دیگر فرد حاضر در این همایش بود که مهندس برزگر در گفتگو با وی، ضمن ابراز گلایه پیرامون عدم توجه به دیدگاههای کانون سراسری انبوه سازان در تدوین بسته پیشنهادی، آمادگی این کانون را برای تعامل و همکاری در جهت تقویت و رفع نواقص بسته دولت بویژه در حوزه مسکن اعلام نمود. دکتر نیلی نیز با استقبال از رویکرد انبوه سازان برای حل مشکلات مسکن کشور بر لزوم ایجاد این تعامل تاکید نمود.

نهاد اصلی بخش خصوصی در حوزه مسکن

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در گفتگوی مفصلی با مهندس جمشید برزگر توجه به نظرات و دیدگاههای بخش خصوصی را بویژه در حل مشکل نقدینگی پروژه ها و تامین تسهیلات مورد نیاز متقاضیان مسکن مورد تاکید قرار داده و از کانون سراسری انبوه سازان به عنوان نهاد اصلی بخش خصوصی در این حوزه دعوت نمود تا راهکارهای خود را به دولت ارائه دهد. رئیس کانون سراسری انبوه سازان نیز از دکتر طیب نیا درخواست نمود که در جلسه ای حضوری به تشریح دیدگاههای انبوه سازان بپردازد.

استفاده از تجربیات انبوهسازان

رئیس کل بانک مرکزی و رئیس دفتر رئیس جمهور نیز از دیگر مسئولان مهم دولتی بودند که مورد رایزنی مهندس برزگر قرار گرفتند. در این دیدارهای جداگانه هم دکتر ولیا... سیف و هم دکتر نهاوندیان ضمن تاکید بر لزوم استفاده از تجربیات و نظرات بخش خصوصی بویژه کانون سراسری انبوه سازان در حوزه مسکن و ساختمان، بسته سیاستگذاری دولت را در مرحله پیشنهاد دانسته و خاطر نشان نمودند که با تجمیع دیدگاهها و نظرات کارشناسان، دولت آماده خواهد بود تا بسته تکمیلی و نهایی را ارائه نماید.