هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   191   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آیا شهرهای جدید آباد می‌شوند؟

*غلامرضا خراسانی

نمایشگاه فرصت های سرمایهگذاری در شهرهای جدید کشور، از 19 تا 22 مرداد ماه سال جاری، همزمان با چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در محل دائمی نمایشگاه های بین الملی تهران برگزار شد.

نشست خبری، پیش از نمایشگاه

چهار روز پیش از آغاز به کار اولین نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در شهرهای جدید کشور، روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید نشستی خبری را با حضور مدیرعامل آن شرکت ترتیب داد. در آن نشست خبری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران از آمادگی برای پذیرش 60 هزار میلیارد تومان سرمایهگذاری در 50 هزار هکتار زمین از شهرهای جدید ایران خبر داد.

مهندس نریمان با بیان اینکه از سال گذشته مقدمات نمایشگاه بزرگ فرصتهای سرمایهگذاری در شهرهای جدید ایران آمادهشده است، گفت: در این نمایشگاه ظرفیتهای بالقوه شهرهای جدید ایران به سرمایهگذاران معرفی میشود و تلاش میکنیم امکانات و مدیریت بخش خصوصی را جذب کنیم.وی تأکید کرد: در ایجاد شهرهای جدید آمادگی داریم همه مجوزهای شهرهای جدید را به بخش خصوصی بدهیم تا شهرکهای مسکونی، آموزشی، پژوهشی، سلامت و علمی ایجاد شود.

نریمان خاطرنشان کرد: 5 تا 20 درصد تخفیف برای تشویق و ترغیب سرمایهگذاران در نظر گرفتهشده و میتوانیم با تصویب مجمع عمومی تخفیفهای بیشتر از 20 درصد برای سرمایهگذاران در نظر بگیریم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران با اشاره به اینکه برای ساخت مسکن زمین را با سرمایهگذاران تهاتر میکنیم، تأکید کرد: برنامهای در خصوص ساخت واحدهای مسکونی داریم که بر اساس آن ما زمین را تأمین میکنیم و سرمایهگذاران آن را میسازند و در پایان سهم هر دو طرف مشخص میشود و به شیوه تهاتر وارد معامله با سرمایهگذاران میشویم.

پیام نریمان

اما باز هم پیش از آغاز به کار نمایشگاه، پیام مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید منتشر شد. در بخشی از این پیام آمده است: تلاش شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید بر این است تا این شهرها مبشر زندگی بهتر و با کیفیت بالاتر باشند و توجه به محیطزیست، توسعه فناوریهای نوین در ساختوسازها، کاهش مصرف سوخت و انرژی و استفاده از انرژیهای طبیعی و پاک که میتواند نقش بیبدیلی در ایجاد شهرها با توسعه پایدار ایفا کند در اینگونه شهرها محقق شود. خوشبختانه در محدوده 17 شهر جدید کشور، بستر بکری برای فعالیتهای گسترده سرمایهگذاران در طرحها و پروژههای بزرگ و کوچک با موضوعات متنوع در سطوح محلهای، ناحیهای، شهری و فراشهری در گسترده بیش از 20 هزار هکتار مساحت وجود دارد. اگرچه مطمئناً این سطح بالای سرمایهگذاری در توان دولت نیست تا با صرف هزینه کلان در همه زمینهها، امکان دستیابی به اهداف برتر و کیفیت زندگی که مورد انتظار ماست فراهم نماید؛ ولی اگر چنین امری میسر هم باشد، در سیاستهای دولت مقرر نشده تا همه امور شهرهای جدید بهصورت انحصاری و امانی در اختیار دولت باشد. ازاینرو هم دولت تدبیر و امید و هم سیاستهای مقام عالی وزارت راه و شهرسازی بر این موضوع تأکید دارد که برای پاسخگویی به نیازهای شهری و ایجاد تجهیزات موردنیاز و اجرای طرحهای زیربنایی و روبنایی در این شهرها، حتماً از توان بخش خصوصی بهرهبرداری و از سرمایهگذاری آنها در ایجاد این شهرها با هویت برتر و کیفیت بالاتر زندگی استفاده بهینه شود.

افتتاحیه

ساعت 30/9 صبح روز 19 مرداد با حضور مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور و نیز دبیرکل اتاق تعاون مرکزی و هیئت همراه، نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری در شهرهای جدید، با قرائت سرود ملی و بلافاصله پس از آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح شد. در مراسم آغاز به کار نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در شهرهای جدید، محمد صادق مفتح، دبیرکل اتاق تعاون مرکزی طی سخنان کوتاهی حضور وزارت راه و شهرسازی در قالب شرکت عمران شهرهای جدید در نمایشگاه بین الملل صنعت ساختمان را خوب و ارزنده ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد این ارتباط در سالهای آتی گستردهتر شود. در بخش دیگری از مراسم افتتاح نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در شهرهای جدید، مهندس محسن نریمان، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور لوح یادبود نمایشگاه را امضا کرد. گفتنی است این لوح در طول ایام نمایشگاه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس بنیاد مسکن و رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز امضا شد.

آغاز به کار رسمی

پس از مراسم افتتاحیه مهندس نریمان و هیئت همراه از نمایشگاه فرصت های سرمایهگذاری در شهرهای جدید کشور بازدید کردند. در این بازدید مهندس نریمان در تمامی 18 غرفه موجود در نمایشگاه حضور یافت و با مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت های عمران شهرهای جدید در خصوص فرصت های موجود در هریک از شهرها به گفتگو پرداخت. پس از آن مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره 18 شهر جدید کشور در غرفه های خود مستقر شده و پاسخگویی و پذیرایی از متقاضیان سرمایه گذاری در شهرهای جدید را آغاز کردند.

همایش فرصتهای سرمایهگذاری

در دومين روز نمايشگاه، همایش فرصتهای سرمایهگذاری در شهرهای جدید، با حضور مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد، مديران عامل و اعضاي هيئت مديره شهرهای جدید، ائمه جمعه و تعدادي از سرمایهگذاران و انبوهسازان برگزار شد. سخنران اول همايش حبيب الله طاهرخاني، عضو هیئت مدیره و معاون شهرسازی و توسعه مسکن شرکت عمران شهرهای جدید بود كه در سخناني كوتاه به فرصتهاي بالقوه سرمايهگذاري در شهرهاي جديد اشاره كرد. سخنران بعدي همايش نیز محسن نريمان، مديرعامل شركت عمران شهرهاي جديد بود که در بخشی از سخنانش با اشاره به نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری، گفت: مسكن تنها جايي براي سكونت نيست، بلكه فرد در خانهاش زندگي ميكند و وقتی بيرون ميآيد فضاي سبز و مسجد ميخواهد، ورزشگاه و مركز بهداشتي ميخواهد، حمل و نقل سريع و حمل و نقل محلهاي ميخواهد و امنيت ميخواهد. اي كاش آن رويكرد كه دولتهاي پيشين داشتند در مورد شهرهاي جديد تدريجي بود و اين مشكلات به تدريج شكل ميگرفت و راهحلهایی برايش به تدریج انديشه ميشد.

بازدیدها

در طی چهار روز برگزاری نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری، مقامات و شخصیت های متعددی از مدیران و فعالان صنعت ساختمان با حضور در سالن خلیج فارس، از این نمایشگاه بازدید کردند از جمله این افراد می توان از مهندس محمدرضا نعمتزاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون عمران مجلس، دکتر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نام برد.

حضور سرمایه گذاران قدر

نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری شاهد حضور سرمایه گذران مختلف داخلی و خارجی بود. از جمله این سرمایه گذاران که بعضا پروژه های بسیار بزرگی را تقبل می کردند می توان از کانون سراسری انبوه سازان نام برد که به شکلی کلی و گسترده وارد سرمایه گذاری و ساخت و ساز در شهرهای جدید کشور شدند. بر اساس تفاهمنامه منعقده بین جمشید برزگر و محسن نریمان، انبوه سازان در همه شهرهای جدید خدمات روبنایی نظیر مجموعه های آموزشی، فرهنگی، رفاهی، تفریحی، مسکونی و ... خواهند ساخت و در مقابل از شهرهای جدید با تهاتر، زمین با کاربری مسکونی و تجاری خواهند گرفت. همچنین شرکت کوزو پارس نیز از این پس علاوه بر فعالیت در زمینه ساخت و سازهای مسکونی در شهرهای جدید، در این شهرها سرمایهگذاری هم می کند. مدیرعامل شرکت کوزو پارس در نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری شهرهای جدید، با مدیران عامل چند شهر جدید تفاهم نامه سرمایه گذاری امضا کرد که بر اساس آنها، این شرکت در زمینه ساخت مجتمعهای تجاری، ورزشی و فرهنگی، واحدهای مسکونی و نیز متروی تهران پردیس سرمایه گذاری می کند.

انتشار ویژه نامه توسط پیام ساختمان

در هر روز از نمایشگاه چهار روزه فرصت های سرمایهگذاری در شهرهای جدید، پیام ساختمان یک شماره ویژهنامه منتشر کرد که در آنها، طی چهار روز، 18 شهر جدید موجود و 8 شهر جدید در حال تاسیس معرفی و فرصتهای سرمایه گذاری در آنها تشریح شد. پیام های مدیران عامل شهرهای جدید، گزارش وقایع و وحوادث روزانه نمایشگاه، گفتگو با اعضای هیئت مدیره شرکت های عمران شهرهای جدید و متقاضیان سرمایه گذاری در این شهرها، گزارش تصویری روزانه از نمایشگاه و ... از دیگر محتویات این ویژه نامه های روزانه بود. گفتنی است پیام ساختمان علاوه بر ویژه نامه های روزانه نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در شهرهای جدید، در طی چهار روز نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان نیز، به روال سال های گذشته، ناشر ویژه نامه های روزانه و چند زبانه آن نمایشگاه نیز بود.

دستیابی به افق سرمایهگذاری

در اولین روز از فعالیت نمایشگاه فرصت های سرمایهگذاری در شهرهای جدید، بین سرمایه گذاران و مدیران عامل سه شهر جدید پرند، پردیس و ایوانکی، تعدادی تفاهم نامه مشارکت در ساخت منعقد شد که ارزش ریالی این تفاهم نامه ها مجموعا به رقم 1332 میلیارد تومان می رسید. در دومین روز تعداد 177 تفاهم نامه سرمایه گذاری در شهرهای جدید به امضای طرفین رسید که ارزش اسمی اولیه آنها بالغ بر 28 هزار میلیارد تومان بود و در روز سوم نمایشگاه بیش از 20 هزار میلیارد تومان تفاهم نامه منعقد شد. به این ترتیب طی سه روز فعالیت نمایشگاه، جمعا حدود 50 هزار میلیارد تومان تفاهم نامه سرمایه گذاری در 18 شهر جدید کشور منعقد شد. این مبلغ در انتهای روز چهارم نمایشگاه، با رسیدن به 60 هزار میلیارد تومان، به افق از پیش تعیین شده توسط شرکت عمران شهرهای جدید رسید. حال سوال این است که آیا حرکت شهرهای جدید به سمت آبادی و آبادانی و تبدیل شدن به محلی واقعی برای زندگی سرعت خواهد گرفت؟