طراحی مدارس شناور

شمار نشریه : 158


  مرکز طراحی و شهرسازی NLÉ با سرپرستی کنله آدیمی، معمار نیجریه‌ای در حال ساخت یک مدرسه چند سطحی در لاگوس نیجریه است که بر روی پلت‌فرم‌های معلق قرار دارد.

هدف از اجرای این پروژه برخورد با کمبود زمین و مدیریت ضایعات عنوان شده است. این مدرسه که برای 100 دانش‌آموز و آموزگار طراحی شده، دارای قاعده‌ای به مساحت 10 مترمربع و ارتفاع 10 متر است. در این طرح از حدود 256 ظرف استوانه‌ای پلاستیکی برای شناور شدن ساختمان بر روی آب استفاده‌شده و چارچوب مدرسه با استفاده از چوب محلی ساخته شده است. همچنین پنل‌های خورشیدی برای تأمین الکتریسیته به همراه برداشت کننده آب باران جهت تجهیز سرویس‌های بهداشتی به عنوان راهکاری برای فقدان سیستم فاضلاب طراحی شده است.

تیم طراح، زمین بازی را بر روی قاعده بنا کرده و دو طبقه دیگر را در بخش فوقانی برای کلاس‌های درس اختصاص داده است. این طرح نمونه‌ اولیه برای ارتقای معماری و شهرسازی در شهرهای ساحلی آفریقایی و ساخت منازل شناور خواهد بود. پس از تکمیل آزمایشی مدرسه های شناور در سپتامبر 2012، شرکت طراح مدعی است که مراحل ساخت این ساختمان تقریباً کامل بوده و در سال تحصیلی آینده از آن بهره‌برداری می‌شود.