ساریت ؛ دوستدار محیط زیست

شمار نشریه : 190

یکی از مهمترین دستاوردهای ساختمانسازی که خیلی زود در این صنعت جا باز کرد، بامپوش های موجدار آزبست سیمانی بود. در سال 1900 میلادی یک مهندس اتریشی به نام   LUDWIG HATSCHEK     (1914-1856) اولین محصول تقویتشده سیمان و آزبست را با ماشینهای سیو سیلندر دار کاغذسازی تولید کرد که درنتیجه با این اختراع از صدسال قبل مصرف محصول ورق برای پشتبام رایج و گسترش وسیعی یافت و پسازآن محصولات لوله و ورق صاف نیز به بازار آمد.مزیت اصلی این محصولات تخلخل پایین، سبکی، اثر ناچیز آب و ضد آتش بودن آن بود.ولی وجود آزبست که در ایران پنبه کوهی نامیده میشود و از معادن طبیعی استخراج میگردد و خطرات زیستمحیطی و انسانی به دنبال داشت باعث گردید مصرف پنبه کوهی از حدود سال ۱۹۸۰ میلادی در کشورهای صنعتی جهان بهشدت کاهش پیدا کند.

  تولید محصولات آزبست سیمان در ایران به سال ۱۳۳۷ بازمیگردد که کارخانهای در تهران آغاز به کار کرد و مهمترین محصول آن ورقههای موجدار آزبست سیمان بود. این کارخانه که «ایرانیت» نام داشت از این نام برای محصول خود استفاده کرد و ورقههای آزبست موجدار ازآنپس در ایران، ایرانیت نام گرفت این نامگذاری تا آنجا پیش رفت که پسازآن تمامی اشکال ورقههای موجدار حتّی نوع پلاستیکی آن به همین نام شناخته میشوند. با توجه به سنخیت محصول با آبوهوای ایران و انطباق با معماری بومی اکثر مناطق شهری و روستایی ، مخصوصاً در شمال کشور ، استقبال عمومی از این محصول بالا گرفت و بیش از 10 کارخانه مشابه (ازجمله  ساریت در سال 1370 ) با تکنولوژیهای عمدتاً اروپایی جهت تولید و ارائه محصول تأسیس گردند .بر طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیطزیست در دوم مرداد ۱۳۷۹، مصرف پنبه کوهی در ایران از اول مرداد ۱۳۸۶ ممنوع شد و در تاریخ ۱ آذرماه ۱۳۹۰، سازمان حفاظت محیطزیست استفاده از هرگونه آزبست را بهطورکلی ممنوع اعلام کرد. همچنین بنابراین مصوبه از تاریخ اول شهریورماه سال ۱۳۹۱ واردات آزبست سفید هم ممنوع اعلام شد. این تصمیم طبق جلسه مورخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۰ شورای عالی محیطزیست اعلام عمومی گردید. این مصوبه منجر به تعطیلی و توقف تولید کلیه کارخانههای تولید " ایرانیت " گردید که تا این تاریخ برخی همچنان بدون فعالیت میباشند.

كارخانه ساريت اولين واحد تولیدکننده ورقهای سيماني بدون آزبست

رضا معمايي، مدیرعامل شركت ساريه شمال (كارخانه ساريت) در گفتگوی اختصاصي به معرفي شركت تحت مسئولیت خود پرداخت. وي اظهار كرد: شركت توليدي ساريه شمال تولیدکننده بامپوش هاي (پوشش سقف)الياف سيماني موجدار با نام تجاري ساريت میباشد .كارخانه ساريت در مازندران و در شهرستان نكا در سال 70 با ظرفيت اسمي 30هزار تن توليد انواع ورق هاي الياف سيماني موجدار در سال، در زميني به مساحت 10 هكتار در مجاورت كارخانه سيمان مازندران با بهره گيري از ماشینآلات و تكنولوژي شركت اتريشی MFL احداث گردید و با توجه به ارائه محصولات با کیفیت و استاندارد و مشتری مداری و استقبال عمومی  توانست در کوتاهمدت سهم قابلتوجهی از بازار را به دست آورده و بهعنوان یک نام برجسته در بین مصرفکنندگان شناخته گردد . در سال 74 خط توليد آردواز و تيزه راهاندازی و متعاقباً ورق صاف و تيزه نيمگرد نيز در سالهای 82 و 83 به جمع محصولات اين كارخانه اضافه گرديد.

مهندس معمايي افزود: به علت ممنوعيت استفاده از آزبست در سال 90 از سوي سازمان حفاظت محیطزیست و نهادهاي ذیربط ، خط تولید این کارخانه بهناچار متوقف شد اما با اهتمام سهامداران و مديريت اين شركت با رویکرد نوآوري و حفظ كيفيت برتر و ارتباط مستمر با متخصصين و مشاورين بینالمللی در اين صنعت ،موجب گرديد اين كارخانه با همكاري شركت اتريشی MFL با خرید دانش فنی و واردات و نصب ماشینآلات پیشرفته و بهروز شده به توليد محصولات بدون آزبست ،با آخرين تكنولوژي و فناوري روز اروپا روي آورده و در سال 1392مجدداً كارخانه را راهاندازی و بهعنوان اولين كارخانه توليد انواع ورقهای سيماني بدون آزبست استاندارد در ايران با ظرفيت 8400000مترمربع در سال به بهرهبرداری برساند.

وي در رابطه با افتخارات کسبشده و اخذ گواهینامههای مختلف گفت: اين شركت طي دوران فعاليت خود توانسته با بهرهگیری از ماشینآلات با تكنولوژي روز،استفاده از مواد اوليه با كيفيت بسيار بالا از معتبرترین شرکتهای اروپايي و ژاپني ،نيروي انساني  ماهر و بخش كنترل كيفيت توانمند ضمن اخذ گواهينامه استاندارد ملی 12276 همواره محصولاتي با كيفيت بالا به مشتريان خود عرضه نمايد و به دريافت ليسانس تكنولوژي توليد محصولات غير آزبستي در چارچوب استاندارد اروپایی از طرف شركت اتريشي MFL  نايل آيد. همچنين افتخاراتي شامل؛ برنده شدن در هجدهمین جايزه طلايي ساختماني موسسه اسپانيايي EDITORIAL در سال 2006 ميلادي و برنده  بيستمين جايزه طلايي ساختماني موسسه اسپانیایی در سال 2008ميلادي را در کارنامه خود دارد. این شرکت موفق به اخذ گواهينامه در مديريت كيفيت ، گواهينامه و لوح تقدير واحدنمونه كيفي اداره كل استاندارد مازندران در مهرماه  1385 گرديد و نيز بهعنوان واحد کنترل كيفيت نمونه  استاندارد مازندران در سال 1386معرفي شد. در سال جاري هم در هفته صنعت و معدن بعنوان توليد کننده نمونه استان اين شرکت موفق گرديد از طرف استاندار محترم مازندران لوح تقدير دريافت نمايد.

مزایای ورقهای موجدار الیاف سیمانی ساریت

مقاومت در مقابل حریق:

در سراسر جهان سقفهای چوبی، بتنی و سفالی و پوششهای قیر خصوصاً برای ساختمانهای جدید معمول هستند. مالکان خانهها اغلب خطرات احتمالی که همراه با این مواد است. خصوصاً خطرات مربوط به حریق را متوجه نمیباشند. "آزمایش  آتشسوزی" بر پوشش بام الیاف سیمانی ، بخشی از رویه آزمایش انجامشده مطابق با استاندارد ملی 12276تحت عنوان  "آزمون عملکرد در برابر آتش" میباشد .

عملکرد در رعدوبرق:

 تجربه نشان میدهند که سقفهای فلزی در برابر اصابت رعدوبرق بهاندازه پوششهای سقف غیرفلزی آسیبپذیرتر می باشند. در حقیقت، احتمال اصابت رعدوبرق تنها با ارتفاع و محل ساختمان تعیین میشود. ورقهای موجدار الیاف سیمانی ساریت مقاومت بالائی در مقابل آتشسوزی داشته و عایق های صوتی و حرارتی  مناسبی هستند. این ورقها در مقایسه با کلیه محصولات مشابه ، مقاومت بیشتری دربرابرجذب و عبور رطوبت از خود نشان میدهند .اگرچه در حالت غوطهوری ، آب زیادی به خود جذب میکنند و مقاومت خمشی آنها کاهش پیدا میکند ، اما بعد از خشک شدن بدون تغییر در ابعاد ، مقاومت خمشی اولیه را به  دست میآورند. استفاده از این محصول میتواند نقش قابلتوجهی در کاهش مصرف انرژی و آلودگی صوتی در ساختمانها داشته باشد

سایر محصولات ارائهشده توسط این شرکت شامل انواع تیزه یا کلاهک ، لبه دندانهدار ، انواع ورقهای صاف فایبر سمنتی در ابعاد متنوع جهت اجرای نما و پوششهای سقف و دیوار کاذب و همچنین آردواز 30 در 60 سانتی متر میباشد  همچنین تولید نمونههای رنگی با زیباترین و باکیفیتترین رنگها نیز به سفارش انجام میگیرد.

اجرا و نصب

زیرسازی جهت نصب ورقهای موجدار در مقایسه با اکثریت بامپوش ها با توجه به میزان مقاومت خمشی در فواصل بیشتر امکانپذیر بوده و در نتیجه هزینه کمتری دارد و بالطبع قیمت تمامشده کار را کاهش خواهد داد

فروش و قیمت

فروش این شرکت از طریق عاملین فروش انجام میگیرد که اسامی آنها در سایت این شرکت درج گردیده است و مبلغ نقدی پایه هر مترمربع ورق موجدار تحویل درب کارخانه ساریت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده فعلاً" حدود 13 هزار تومان میباشد. همچنین این شرکت در شهرستانهایی که فاقد نمایندگی است عاملیت فروش فعال هم  میپذیرد.