تیرچه

شمار نشریه : 190

گروه ساختوساز: روزگاري آجر بهعنوان يك تكنولوژي جديد بهحساب ميآمد و بیشتر ساختوسازها با استفاده از این محصول مدرن انجام میگرفت. رفتهرفته با شكلگيري شهرهاي بزرگ و سرازير شدن جمعيت روستاها به شهر، استفاده از آجر جوابگو نبود چراکه هم انرژي زيادي براي توليد آن صرف ميشد و هم سرعت اجراي قابل قبولي نداشت. در اين ميان يكي از تكنولوژيهايي كه در كشور ما مورد استقبال قرار گرفت، استفاده از تيرچهها در اجراي سقف بود. اين كار مساوي بود با صرفهجويي در زمان، انرژي و هزينه. بنابراين ديري نپاييد كه اين تيرچهها جاي خود را در كشور باز كرده و آجر را تا حدود زيادي از گردونه خارج كردند.در ادامه سلسله گزارشهاي پيام ساختمان  در خصوص كالاهاي ساختماني اين بار سراغ توليدكنندگان تيرچه رفتهايم و با آنها در مورد محصولشان گفتگو كردهايم تا مخاطبان ما راحتتر دست به انتخاب بزنند. لازم به ذكر است اظهارات مصاحبهشوندگان الزاماً منطبق بر نظرات نشريه نيست و ما صرفاً جهت اطلاعرسانی اين گزارش را به چاپ ميرسانيم و قضاوت را به خود مخاطبان واگذار ميكنيم.

انواع تیرچه

هادی محب احمدی، مدیرعامل شرکت تیرچه کسری با بیان اینکه ما تیرچه سفالی و فلزی تولید میکنیم، به پیام ساختمان گفت: تیرچه انواع مختلفی دارد؛تیرچه تمام بتنی، تیرچه سفالی و تیرچه کرومیت یا به عبارتی تمام فلزی. تیرچه سفالی که اسم دیگر آن فندولهای است از میلگرد، بتن و فندوله تشکیل شده که باید بر اساس استانداردها تعیین شود. ضمن اینکه باید جوشکاریهای آن با ولتاژ مناسب صورت بگیرد تا پس از بتن ریزی کنده نشود. همچنین در انتخاب نوع ماسه باید دقت شود و پس از ساخت به اندازه کافی برای افزایش مقاومت آبپاشی شود.

وی افزود: نوع دیگر تیرچه، تیرچه کرومیت نام دارد که هیچ سیمان و فندوله یا ماسهای در آن به کار نمیرود و تماماً فلزی است . این تیرچه بر اساس وزن به فروش میرود و تیرچه فندولهای یا بتنی متری به فروش میرسد. هر 8 کیلوگرم تیرچه کرومیت 1 متر میباشد. این تیرچه در اغلب موارد برای ساختمانهای تمام اسکلت فلزی به کار میرود. استفاده از این تیرچه معایب و محاسنی دارد. بهعنوانمثال یک سازنده برای اینکه بهسرعت کارش را پیش ببرد، از این تیرچه استفاده میکند اما واقعیت این است که این تیرچه باعث انتقال صدا از طبقات بالا به پایین میشود؛ بهگونهای که اگر کسی در طبقه بالایی راه برود، راه رفتن او ایجاد سروصدای زیادی میکند. تیرچه فندولهای چنین مشکلی ندارد. سرعت تیرچه کرومیت بالاتر از فندولهای است اما تیرچه کرومیت گرانتر است.

وی افزود: نوع دیگری از تیرچه تمام بتنی است. این تیرچه فندوله هم ندارد و میلگرد هم در آن بهکاررفته است. به خاطر اینکه ساخت این تیرچه نیازمند حوضچه آب است، هزینه بر بوده و از نظر قیمت با تیرچه فندوله ای برابری میکند. این تیرچه بر خلاف فندولهای در تهیه ملات آن باید از شن هم استفاده شود؛ بنابراین طرح اختلاط آن بسیار حائز اهمیت است.

استاندارد داریم

صادق زاده، مدیر شرکت تیرچه سهند به پیام ساختمان گفت: تیرچههای شرکت ما چند نوع است که برخی به وسیله دستگاه و برخی به صورت دستی ساخته می شود. ما پیشنهاد میکنیم تیرچههایی مورد استفاده قرار گیرد که با دستگاه تولید میشوند زیرا جوشی که توسط دستگاه انجام میشود، بسیار مرغوب تر از جوش هایی است که به صورت دستی انجام می شود. وقتی جوش نامرغوب صورت میگیرد، میلگرد را آب میکند و در نتیجه اگر از میلگرد 14 استفاده کنید پس از انجام جوشکاری غیر استاندارد می بینیم که قطر میلگرد به 12 میرسد.

وی افزود: ما تیرچه صنعتی را به این دلیل پیشنهاد می کنیم که جوشهای مقاومتی آن در سریعترین زمان و با بالاترین مقاومت صورت میگیرد. قطعا هر اندازه قیمتها بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است. به هر حال برخی از دستگاهها تا 400 میلیون تومان قیمت دارد و قطعا با جوش دستی که قیمت هر دستگاه آن 10 میلیون تومان است، قابل مقایسه نیست.

صادق زاده در مورد کیفیت محصولات شرکت متبوعش گفت: معدود شرکتهایی در زمینه تولید تیرچه در ایران نشان استاندارد دارندو محصولات ما نیز دارای نشان استاندارد هستند و خریدار میتواند در صورت بیکیفیت بودن محصولات شکایت ما را به اداره استاندارد ببرد؛ علاوه بر این تمام محصولات ما کنترل کیفی میشوند.ضمن اینکه عضو انجمن تیرچهسازان هستیم .

ارزان بودن

سعيد جودي، نماينده فروش شركت تيرچه صنعتي اتحاد در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: شركت ما از سال 1364 با هدف ساخت تيرچه تأسیس شد. در ابتدا بهصورت سنتي كار تیرچه سازی را انجام ميداديم اما رفتهرفته به سمت توليد صنعتي پيش رفتيم.وي افزود: با توجه به اينكه در فناوري ساخت تيرچههاي صنعتي از جوش نقطهاي استفاده ميشود و از طرفي چون تيرچههاي ما بتني است و نيازي به استفاده از فندوله نيست، ميتواند در كاهش هزينهها مؤثر باشد .بهطوریکه ميتوان گفت قیمت تيرچههاي صنعتي ما به نسبت تيرچههاي سنتي تا 40 درصد ارزانتر است. موضوع ديگر اين است كه تيرچههاي صنعتي برخلاف تيرچههاي سنتي که در كارخانه ساخته ميشوند ، از مقاومت بیشتری هم برخوردارند.

جودی خاطرنشان كرد: شركت ما داراي نشان استاندارد از مركز ملي استاندارد است و از نظر كيفي خودمان را ملزم به رعايت بالاترين استانداردها ميدانيم. وی گفت: ما در بيشتر شهرستانها نمايندگي داريم و آماده پذيرش نمايندگيهاي جديد هستيم.

سعید جودی در پايان به ساير مزاياي تيرچههاي صنعتي شركت متبوعش اشاره كرد و گفت: در دسترس بودن هر نوع میلگرد با هر سایز،  مقرونبهصرفه بودن به دلیل عدم وجود پرت، یکسره (یک تکه) بودن کلیه میلگردهای فوقانی و تحتانی، سهولت و سرعت نصب، سبکسازی سقف از ديگر مزایای محصولات ما به شمار ميرود.

مزایا و معایب تیرچه

علی سعادتی، پیمانکار نیز به خبرنگار پیام ساختمان به مزایا و معایب استفاده از تیرچه اشاره کرد و گفت: ازجمله مزایای تیرچه این است که باعث سبکی سقف میشود چرا که تیرچه بهطورمعمول از فولاد سبکتر است. علاوه بر این به دلیل وجود بتن در تیرچهها و همچنین سفال مقاومت بالاتری نسبت به  تیرهای فولادی دارد. مورد مهم دیگر این است که سقف تیرچه و بلوک عملکرد نسبتاً خوبی در رابطه با عبور صدا دارد.ضمن اینکه وزن تیرچهها کم است بهطوریکه توسط کارگران قابلنصب است و در طبقات کم نیاز به جرثقیل نیست.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگری که لازم است بدان اشاره کنم این است که به دلیل صاف و هموار بودن سطح زیر و روی سقف، ملات گچوخاک و همچنین فولاد کمتری مصرف میشود و برای پیمانکاران و سازندگان بهصرفهتر است.

سعادتی در ادامه به معایب سقفهای تیرچهای پرداخت و گفت: به دلیل اینکه تیرچه باید توسط تولیدکنندگان در محل کارگاه عملآوری شود، نیازمند زمان است؛ علاوه بر این برخلاف سقفهای سنتی اجرای سقف تیرچهبلوک نیاز به نیروی ماهر و متخصص دارد که متأسفانه به این موضوع اهمیت چندانی داده نمیشود.ضمن اینکه ممکن است به دلیل ناهمگونی مواد تشکیلدهنده آن مقاومتی کمتر از فولاد داشته باشد. همچنین عیب عمده دیگر این است که در دهانههای بزرگ نمیتوان از تیرچه استفاده کرد.

این پیمانکار در مورد تفاوت کیفی تیرچههای سفالی و بتنی هم گفت:در تیرچه دارای فندوله ، هنگام نازککاری گچ به سفال بهخوبی میچسبد و طبله نمی کند اما در تیرچههای بتنی برای گچ کاری مستقیم بر روی بتن باید سطح صیقلی شود تا گچ طبله نکند، در بقیه امور این دو تفاوت چندانی باهم ندارند.