دیدنی‌ترین قصرهای دنیا

شمار نشریه : 158


گروه معماری ودکوراسیون:قصرها زمانی نماد خودخواهی پادشاهانی بوده‌اند که در آنجا سکونت داشته‌اند. پادشاهانی که برای ساختن این قصرهای گران‌قیمت مالیات‌های سنگینی از رعایایشان گرفته و زندگی را بر آنها سخت و سخت‌تر کرده‌اند.در ادامه به سراغ مشهورترین قصرهای دنیا رفته‌ایم.

کاخ کرملین 

کاخ کرملین بزرگ در بین سال‌های 1837 تا 1849 در مسکو ساخته شد تا شاهزاده‌های حکومت تزار در آنجا اقامت داشته باشند. این کاخ باهدف نشان دادن بزرگی حکومت روسیه ساخته شد. قبل از آن نیز قصری به نام باربکیو در این مکان قرار داشت که در جنگ و بر اثر مرور زمان به طور کامل تخریب شد و در واقع کرملین بر ویرانه‌های آن ساخته‌شده و کلیسایی بزرگ و باشکوه نیز به آن اضافه شد.

 کاخ ورسای

ورسای در ابتدا محل کمین برای شکار بود که در سال 1624 توسط لویی چهاردهم ساخته شد. پس از او جانشین لویی هفدهم که این مکان را جایی مناسب برای زندگی دید آن را به قصر باشکوهی تبدیل کرد که امروزه یکی از بزرگ‌ترین قصرهای دنیا به حساب می‌آید. از سال 1682 به بعد این کاخ به محلی برای حکومت و کنترل فرانسه تبدیل شد به طوری که تا اکتبر 1789 پادشاهان فرانسه در آن اقامت داشتند، تا اینکه خانواده سلطنتی در طول انقلاب فرانسه به اجبار به پاریس فرستاده‌شده و این قصر را ترک کردند.

 قصر چاتیئودی چامبرد

این قصر که در فرانسه قرار دارد، پس از ورسای پرطرفدارترین کاخ دنیا به حساب می‌آید که هر سال میلیون‌ها بازدیدکننده برای دیدن آن می‌روند.این قصر که شاهکار دوران رنسانس است شامل 440 اتاق بوده و در سال 1519 به دستور شاه فرانسیس اول و در نزدیکی جنگل ساخته شد تا زمانی که به شکار می‌رود در آن اقامت کند. اتاق‌های کاخ بسیار بزرگ بودند و با وجود اینکه هر اتاق آن دو یا حتی سه شومینه داشت اما گرم کردن آن کار خیلی دشواری بود، همین موضوع باعث شد تا آنجا زیاد مورد استقبال پادشاه قرار نگیرد به طوری که خود پادشاه هم به طور کلی از زمانی که کاخ را ساخت کمتر از 40 روز در این قصر اقامت داشت.

قصر میسوره

منطقه میسوره در هندوستان به شهر کاخ‌ها شهرت دارد. این منطقه دارای تعداد زیادی قصر و مکان‌های تاریخی است که البته کاخ میسوره مشهورترین آنهاست.بنای اولیه قصر در جریان مراسم عروسی یکی از شاهزادگان آتش گرفت و به کلی تخریب شد. پس از آن در سال 1897 دستور بازسازی آن صادرشده و ساخت آن پس از سال‌ها بالأخره در سال 1912 به پایان رسید.

قصر شونبران

شونبران با 1441 اتاق، در عظمت و شکوه با قصر ورسای برابری می‌کند. این قصر یکی از بزرگ‌ترین قصرهای اتریش است که در وین قرار دارد.قصر شونبران بین سال‌های 1696 تا 1712 و به دستور امپراتور لئوپلد اول ساخته شد، اما بعدها به دستور ماریا ترزا از قصر سلطنتی به قصر تابستانی مبدل شد.پارک قصر که زیباترین بخش آن است شامل باغ خصوصی، قدیمی‌ترین باغ‌وحش دنیا، پلکان مارپیچ و خانه‌ای تابستانی به نام گلوریت است.

قصر پوتالا

قصر پوتالا در تپه‌ای در 130 متری دهکده لهاسا واقع شده است . درست 170 متر دورتر از ساختمان یادبود تبت.ساخت این قصر از سال 1645 و در زمان حکومت پنجمین دالایی لاما آغاز شده و در سال 1648 آخرین قسمت آن که قصر سفید نامیده می‌شود به پایان رسید.قصر پوتالا از همان ابتدا محل اقامت دالایی لاما بود تا اینکه چهاردهمین دالایی لاما بعد از هجوم چینی‌ها در سال 1959 به هندوستان رفت.

قصر شهر ممنوعه

این قصر در شهر ممنوعه پکن قرار دارد . مساحت این قصر 72 هکتار بوده و ساخت آن از سال 1406 تا 1420 طول کشیده است.قصر از قسمت‌های بسیار زیادی تشکیل شده است که هم اکنون 980 ساختمان آن به خوبی پابرجاست. 8707 اتاق دور تا دور این ساختمان‌ها ساخته‌شده‌اند. ارتفاع این اتاق‌ها خیلی زیاد است و دیوار برخی از آنها تا 10 متر ارتفاع دارد.فاصله بین دروازه «تیانانمن» تا دروازه «دیوین مایت» که دو دروازه اصلی این قصر هستند 960 متر است.24 امپراتور طی 5 قرن در این قصر زندگی کرده و بر چین حکومت کرده‌اند تا زمانی که آخرین امپراتوری چین یعنی پویی از کار خود کناره‌گیری کرد.