هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دکوراسیون ایده آل!


گروه معماری ودکوراسیون: بهترین پیشنهادها و ایده‌ها برای دکوراسیون، آنهایی است که با کمکشان بتوانید با صرف کمترین هزینه به زیباترین حالت ممکن در دکوراسیون خانه‌تان برسید. خانه شما باید محیطی باشد که شما دوستش دارید و از حضور در آن لذت می‌برید؛ برای داشتن چنین فضایی، حتی اجازه دارید قوانین و بایدها را نیز بشکنید و ضرورتی وجود ندارد که از آنها پیروی کنید. البته یادتان باشد رسیدن به یک دکوراسیون ایده‌آل و مطلوب اتفاقی نیست و قطعاً هر فردی برای رسیدن به دکوراسیون دلخواه خود در خانه باید برای شروع از یکسری توصیه‌های کارشناسانه کمک بگیرد و به آنها عمل کند. حال اگر از دکوراسیون خانه خود خسته شده‌اید و احساس می‌کنید کسل‌کننده و تکراری شده با ما همراه شوید.

کنترل نور

شیدها و پرده‌کرکره‌هایی که از مواد طبیعی مانند بامبو بافته می‌شوند احساسی گرم و آرام به فضا القاء می‌کنند. از سوی دیگر، این نوع شیدها وسیله خوبی برای حفظ حریم داخلی و هم‌چنین تنظیم و کنترل نور واردشده به داخل هستند. پیشنهاد ما این است که برای اتاق‌خوابتان از ترکیبی از این نوع شیدها و پرده‌های حریر و زیبا استفاده کنید. در این صورت می‌توانید هم از زیبایی و لطافت پرده حریر بهره برید و هم با کمک باز و بسته کردن شید، نور ورودی را کنترل کنید و اتاق را بر حسب نیازتان پر نور یا تاریک سازید.

بافت‌ها و الگوها را با هم پیوند دهید

هماهنگی و همسان بودن بیش از حد بافت‌ها و الگوها در دکوراسیون خانه می‌تواند کسل‌کننده باشد. بافت‌ها و الگوها را برای جذابیت بیشتر با هم ترکیب کنید. برای مثال پارچه مخمل را در کنار حریر و پارچه طرح دار را در کنار پارچه ساده قرار دهید تا بدین صورت احساس حاکم بر فضا متعادل شود و پارچه‌ها همدیگر را تعدیل کنند؛ به این ترتیب دکوراسیون جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

میز کنار تختی خود را زیبا سازید

می‌توانید با قرار دادن مجسمه‌ها، قاب عکس و آباژورهای زیبا روی میزهای کنار تختی خود، جلوه آن را زیبا سازید و در پی آن دکوراسیون اتاق خواب خود را متحول کنید. هم‌چنین می‌توانید با قرار دادن اشیاء و لوازم در داخل کشوهای آن، از شلوغی فضای اتاق جلوگیری کنید. دسته‌بندی کتاب‌ها و مجله‌های مورد علاقه روی میزهای کنار تختی از دیگر ایده‌های جالب است.

مقداری درخشش به دکوراسیون بیفزایید

وجود مقداری نور در اتاق می‌تواند از یکدست شدن دکوراسیون پیشگیری کند. هم‌چنین می‌توانید از یک آینه بزرگ به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون فضا استفاده کنید یا از برق یک گلدان کریستال یا قطعات دکوراتیو نقره روی پیش‌بخاری شومینه بهره ببرید. هر عنصر کوچک اما پرتلالو و درخشان را به دکوراسیون خانه خود وارد سازید، می‌تواند به نحو چشمگیری موثر واقع شود.

ایجاد یک مجموعه عکس

یک میز عکس را در نظر بگیرید و آن را به رومیزی شکیلی مزین کنید؛ سپس عکس‌هایی از خود و عزیزانتان را که برای شما دوست‌داشتنی و یادآور خاطرات شیرین است، انتخاب کنید و در قاب‌های زیبا روی میز بچینید. چنین مجموعه عکسی را می‌توانید نه تنها روی یک میز عکس، بلکه روی هر سطحی که در دکوراسیون وجود دارد و برای این کار مناسب است (مثلا پیش‌بخاری شومینه یا میز کنسول) قرار دهید.

تغییر جلوه میز پذیرایی

برای ایجاد تنوع می‌توانید شیشه شفاف روی میز پذیرایی خود را با شیشه آینه‌ای تعویض کنید؛ یا برای سطح میز از سنگ مرمری که دارای قطعات آینه‌ای است، بهره گیرید. این کار سبب می‌شود جلوه میز پذیرایی و هم‌چنین اتاق نشیمن خانه به مقدار زیادی متحول شود.

خالص‌سازی ترکیب رنگی دکوراسیون

یکی از ترکیب رنگی‌های آرامش‌بخش و زیبا که تقریبا همه سلیقه‌ها را راضی می‌کند، ترکیب رنگی خنثی شامل کرم، قهوه‌ای و شکلاتی به عنوان ترکیب رنگی اصلی است که همراه با یک رنگ برجسته و چشمگیر مانند قرمز گوجه‌ای، آکواریومی و زرد در مبلمان، پرده‌ها و دیوارها یا به عنوان چاشنی در لوازم جانبی مانند کوسن‌ها، گل‌ها و دیگر جزئیات، هارمونی زیبایی پدید می‌آورد. استفاده از یک رنگ واحد برای رنگ چاشنی، سبب افزایش انسجام در دکوراسیون می‌شود و در صورت تکراری شدن دکوراسیون می‌توانید تنها با عوض کردن این رنگ چاشنی با یک رنگ زنده دیگر، جلوه کلی فضا را تغییر دهید.

جایی برای وسایل شخصی خود در نظر بگیرید

فضای کوچکی را برای قرار دادن اشیاء و لوازم پر استفاده خود، مانند دسته کلید یا عینک آفتابی در نظر بگیرید تا آنها را همیشه آنجا قرار دهید و پس از استفاده، آنها را به جای اولشان برگردانید. این کار به دکوراسیون خانه و هم‌چنین زندگی شما نظمی خوشایند می‌دهد.

اضافه کردن یک آینه

وجود یک سطح صیقلی و منعکس‌کننده مانند آینه، سبب می‌شود یک فضای کوچک و بسته، بزرگ و دل باز به نظر برسد. توصیه می‌کنیم اگر تا به حال این کار را نکرده‌اید حتماً آینه را به دکوراسیون فضاهای مختلف خانه از جمله ورودی، اضافه کنید.

انتخاب یک کاناپه مناسب

به گفته اغلب کارشناسان و طراحان، کاناپه بزرگ‌تر همیشه بهتر نیست. یک کاناپه بزرگ می‌تواند نقشه و فضای یک اتاق را هدر بدهد. پیش از خرید کاناپه حتماً فضا را بسنجید و عاقلانه تصمیم بگیرید.

طبیعت بیرون را به داخل بیاورید

طبیعت را در مقیاس کوچک در دکوراسیون داخلی خانه خود بگنجانید. برای مثال، دسته‌گل‌های زیبا و سالم یا درختچه‌های زینتی را در دکوراسیون قرار دهید. این کار طراوت و شادابی را به فضای خانه می‌افزاید.