هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   190   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کدام نما بهتر است؟

گروه معماری و دکوراسیون :ایرانیان دارای سابقه طولانی و دیرینه در امر "نما" سازی برای ساختمانها هستند و در طول تاریخ از گچبری و آهك بری، برای نماسازی استفاده میکردهاند. نتیجه و حاصل كار هنرمندانه و در عین حال فنی و اصولی معماران و بناها و سازندگان ایرانی را میتوان در بناهای تاریخی مثل مساجد جامع بسیاری از شهرها، از جمله شیراز، تبریز، اصفهان و بسیاری از عمارت ها، بقعه ها و مقبرهها و     بناهای قدیم و تاریخی در جایجای كشور، به عینه مشاهده كرد. در حال حاضر نماهای متفاوتی برای ساختمان به کار می برند و مالکان بر حسب قیمت و هزینههایی که هر "نما" دارد به انتخاب نوع نمای خانه شان میپردازند .

در ادامه سلسله مطالب "کالای برتر" در این شماره از نشریه، به بررسی بازار نماهای بایرامیکس، کنیتکس، سنگ،گرانیت، مرمریت و سرامیک  پرداختهایم، با این توضیح که مطالب ارائهشده نظرات تولیدکنندگان، فروشندگان و واردکنندگان و مصرفکنندگان است؛ پیام ساختمان از نظرات دیگر تولیدکنندگان، منتقدان و کارشناسان استقبال میکند.

نمای بایرامیکس

بایرامیکس که امروزه به عنوان نمای تزئینی داخل و خارج ساختمان به کار میرود، برای اولین بار در سال 1993 میلادی توسط یک گروه در ترکیه تولید و به دنیا عرضه شد. محصول حاضر بهصورت ملات بوده و متشکل از مخلوط دانههای گرانیتی و مرمر آمیزه با تنوع رنگ فراوان و دانه بندیهای متعدد، رزینهای طبیعی و مصنوعی و سایر افزودنیها میباشد.

فلاح از شرکت "پوششگران" به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بایرامیکس بعد از اجرا و خشک شدن، نمای سنگ تزئینی به خود میگیرد. این نما روی سطوح چرب، غبارآلود، ناهموار، مرطوب و همچنین مواقعی که هوا توفانی و دارای گردوغبار باشد قابل اجرا نیست.

مزایای کاربرد بایرامیکس

به گفته فلاح، ضخامت ناچیز بایرامیکس یا مینرال بار وزنی ساختمان را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد .

او اضافه کرد: اجرای مینرال آسان و سریع است. دارای تنوع رنگ فراوان و دانهبندیهای گوناگون بوده و از اینرو به آرشیتکتها و مهندسین امکان اجرای طرحهای زیبا و متنوع میدهد. قابل شستشو بوده ومقاوم درمقابل بخارآب و یخبندان است. از مقاومت و استحکام زیادی برخوردار بوده و دارای ویژگی انعطافپذیری میباشد. با توجه به اینکه دارای پایه آبی هستند،اجازه تنفس به دیوار میدهند و در زمستان درنمای داخلی بخار نمی کنند.

یکی دیگر از قابلیتهای مینرال این است که به عنوان پرکننده درزها و ترکهای دیوار، عمل مینماید،به علت عدم وجود حلال های سمی و مضر ونیز فقدان مواد نفتی دوست محیطزیست می باشد.

همچنین به دلیل وزن سبک و عکس العمل ایده آل پوششهای مینرال درمقابل زلزله، مصالحی ایده آل برای برجها و ساختمانهای بلند مرتبه میباشد.

قیمت نمای بایرامیکس

با مقایسه قیمت سایر نماها، هزینه اجرای نمای مینرال کمتر است. به گفته فلاح، قیمت نمای بایرامیکس چینی متری 14 تا15 هزار تومان و محصول ایران با رزین آلمان متری 25 هزار تومان است.

کنیتکس

 اين محصول تركيبي از كربنات كلسيم ، پيگمنتهاي AntiUV ، رزين آكريليك ، تالك، روان كنندهها و افزودنيهاي ديگر است.

فلاح بیان کرد: اين محصول با وزن بسيار كم و خاصيت ضد آب ، قابليت انعطافپذیری زيادي داشته و با تنوع رنگ و سادگي خاص خود در بسياري از پروژههاي ساختماني مورد استفاده قرار گرفته است. يكي از علل عمده گرايش مصرفکنندگان در سالهای اخیر به اين محصول، قيمت پائين آن نسبت به ديگر محصولات مشابه بوده كه از روزهاي آغازين توليد و عرضه آن به بازار مصرف، بهطور چشمگيري مورد توجه عموم قرار گرفت تا زيبنده پروژههاي كوچك و بزرگ ساختماني باشد. رنگهای شاد ، زنده و ساده کنیتکس آن را از محصولات ديگر، متمايز ساخته است. قیمت این نما متری 12 هزار تومان است.

نمای سنگی

منصوری، واردکننده سنگ است؛ وی درباره نماهای سنگی اظهار داشت: برای نماهای سنگی از انواع سنگهای پلاک بارنگهای گوناگون و اندازههای متفاوت استفاده می نمایند مانند سنگ تراورتن باغ ابریشم مرمر و یا انواع سنگهای قیچی که دارای سطح ناصافی بوده ودر محل هائی که از لحاظ معماری احتیاج به قدری خشونت در سطح نما میباشد مورد استفاده قرار میگیرد .

وی اضافه کرد: بعضی از سنگها مانند سنگهای باغ ابریشم ، مرمر، مرمریت ویا انواع سنگهای چینی دارای سطحی صیقلی بوده و با توجه به اینکه سنگ خاصیت مکش چندانی ندارد، بهخوبی بهنما نمیچسبد و بعد از مدتی از نما جداشده و سقوط می کند. برای جلوگیری از این کار باید از پشت، آنها را به وسیله میله های مخصوصی که به آن اصطلاحاً اسکوب می گویند یه دیوار محکم نمود.

منصوری درباره قیمت این نوع نماها گفت: اگر قیمت نصب آن را 60 تا 70 هزار تومان در نظر بگیریم قیمت تمام شده آن متری 110 هزار تومان میشود.

نمای گرانیتی

این نوع نما، تركيبي است از چیپسهای سراميكي، پودرگرانيت، رزينهاي آكريليك ساختماني ، پيگمنتهاي AntiUV ، روان كنندهها و همچنين ساير آرايندهها و مواد افزودني ديگر.

صحرامنش، تولیدکننده سنگ گرانیتی به خبرنگار ما میگوید: اين محصول از ابتداي عرضه، به بازار مصرف توجه دستاندرکاران صنعت ساختمان را به خود جلب کرد. از علل عمده توجه متخصصين و عموم دست اندركاران صنعت ساختمان به اين محصول، ميتوان شباهت بسيار زيادي كه به سنگهای گرانيتي دارد را برشمرد. اين محصول علاوه بر دارا بودن طيف رنگي گسترده، قيمت بسيار مناسبتری نسبت به سنگهای ساختماني دارد. همچنين اين محصول داراي پولکهای سراميكي بوده كه باعث انعكاس نور و زيبائي خيره كنندهاي میشود. كم بودن وزن اين محصول در برابر سنگهای گرانيتي، از ویژگیهای عمده آن به شمار ميرود. تقريبا ميتوان وزن هر متر مربع اين محصول را در برابر سنگ هاي گرانيتي، یکپنجم برآورد نمود. حلال رزين هاي آكريليك در اين محصول آب بوده و بههیچعنوان از نفت يا تينر در آن استفاده نميشود. به همين دليل فاقد حساسيت بهداشتي و بو است.

نمای مرمریت

سنگهای مرمريت بيشتر در فضاي داخلي ساختمانهای مسكوني استفاده میشود. يكنواختي در سنگهای مرمريت از اهميت بالائي برخوردار است و هرچقدر سنگ ساده تر باشد، قيمت آن بالاتر است. مرمريتي كه براي فضاي داخلي منزل مورد استفاده قرار میگیرد، با سنگ هائي كه براي نماي خارجي استفاده میشود متفاوت است.

شهبازی که تولیدکننده نمای مرمریتی است گفت: سنگهای تراورتن به دليل حفره هائي كه در آنها مشاهده میشود، انجام پذیر است يك نوع سنگ كم مقاومت به نظر برسند؛ در حالی که اینطور نيست و سنگ تراورتن يكي از بادوامترین سنگ ها براي نماي داخلي و خارجي ساختمانها محسوب ميشود.

حداقل عمر سنگهای آهكي مانند مرمريت و تراورتن، 30 سال است و علاوه براين، با صيقل دادن این نوع سنگها، امكان تغيير و تميز شدن نماي آن پس از چند سال كاركرد فراهم ميشود، در حالي كه انجام اين كار براي سنگهاي مصنوعي مانند كاشي و سراميك امكان پذير نيست.

نمای سرامیک

از جمله معایب نماهای سرامیکی عایق نبودن آن به سرما و گرما و صدا میباشد همچنین نماهای سرامیکی به دلیل بازتاب شدید نور در مکانهای شلوغ به کار نمیروند. بنابراین نماهای سرامیکی توسط اکثریت فعالان بازار ساختمان توصیه نمیشود.