هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   190   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نحوه نگهداری وسایل چوبی منزل

وسایل چوبی را باید از شر چهار حشره خرابكار و مزاحم نجات داد. میگویند این حشرات مخصوص چوب كه از خانواده سوسكها هستند، عمر یك ساله دارند، اما نوزاد آنها میتواند چندین سال لای چوب پنهان بماند و متأسفانه همان موجود خبیث تازه از تخم درآمده است كه چوب را از بین میبرد.

گردگیری كنید

حشره ماده كه از جاهای كثیف و آلوده خیلی خوشش میآید، معمولاً در درزها یا محل وصل شدن چوبها به همدیگر، تخم میگذارند- جایی كه همیشه پر ازگرد و خاك است.

در ضمن این حشرات چوبهایی را ترجیح میدهند كه بیشتر از پانزده سال از سنشان گذشته باشد. به خصوص چوبهایی كه با چسب حیوانی به همدیگر وصل شده باشند. پس قاب عكس، دراور، كمد و ... احتیاج به مراقبت بیشتری دارند.

تمیز كردن تزئینات عاج روی چوب

تزئینهای عاج روی چوب با مقدار خیلی كمی آب و یك شوینده ضعیف تمیز میشوند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، سر یك چوب كبریت كمی پنبه بپیچید و آن را در محلول آب و شوینده فرو ببرید و بعد با دقت و حوصله تمیز كاری عاج را شروع كنید. بعد هم با تكه پنبه كه در آب ساده فرو بردهاید، آن را پاك كنید. آخر كار با یك تكه كوچك پارچه كتانی عاج را خشك كنید. اگر عاج یا استخوان در اثر گذشت زمان زرد و تیره شده است، با مخلوطی از گچ و پراكسید هیدروژن ضعیف خمیری درست كنید و با یك برس كوچك یا كاردك خمیر را روی قسمتهای مورد نظر بمالید. بعد از پنج دقیقه آن را تمیز كنید. اگر آنطور كه باید و شاید تمیز و خوشرنگ نشد، پراكسیدهیدروژن كمی قویتر به كار ببرید و یك دفعه دیگر همین كار را تكراركنید و بعد با یك تكه پنبه مرطوب خمیر را روی عاج یا استخوان بردارید و آن را تمیز كنید.

چوبهای روكشدار

چوبهای روكشدار را هر چند وقت یك دفعه بررسی كنید تا اگر قسمتی از روكش از چوب جدا شده است با چسبهای تیوبی مناسب چسبانده شود و بیست و چهار ساعت یك جسم سنگین روی آن بگذارید تا روكش خوب به چوب بچسبد.

نحوه مراقبت از چوب

برای پیشگیری از صدمه دیدن چوب بهتر است درجه حرارت محیط را كمكم اضافه كنید تا ظرف یك هفته به تدریج به درجه مطلوب برسد.

مهمتر اینكه رطوبت محیط را زیاد كنید، به این شكل كه یك ظرف آب جوش روی رادیاتور یا بخاری بگذارید تا بخار آن در فضا پراكنده شود و هوا را مرطوب كند.

با یك رطوبتسنج میتوانید رطوبت محیط را اندازه بگیرید. اگر بین 50 تا 65 درصد باشد خیلی خوب است. اگر برای گرم كردن خانه از رادیاتورهای برقی یا بخاریهای گازی و یا بخاریهای نفتی استفاده میكنید، باید آنها را طوری قرار بدهید كه اثاثیه چوبی مستقیماً در معرض حرارت قرار نگیرند.  در ضمن وسایل چوبی را نباید نزدیك به در یا پنجرهای كه مرتب باز و بسته میشود قرار بدهید.

ترمیم وسایل چوبی

اگر به وسایل چوبی به موقع رسیدگی نكنید، بعد از مدتی شبیه به كندوی زنبور عسل میشوند. چوب گردو در برابر هجوم حشرات ضعیفتر است و خیلی زود از پا در میآید، پس احتیاج به قوای كمكی دارد تا سالم بماند. اگر غافلگیر شدید و یكدفعه دیدید كه دیگر كار از مراقبت و این جور حرفها گذشته است، هیچ خودتان را نبازید! اتفاقی است كه افتاده! راهش این است كه یك ماده ترمیم چوب بخرید و به كمك آن محل آسیبدیده را مرمت و بازسازی كنید. اما پیش از اینكه آستینها را بالا بزنید و دست به كار شوید، دستورالعمل همراه با ماده را با دقت بخوانید.