هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نامهربانی با یار مهربان!


آرزو افشار زاده: کتاب به راستی یار مهربان است؛ یار مهربانی که بدون ادعا و باسخاوت، هر آنچه در چنته دارد را به ما عرضه می کند تا دانش مان بیشتر شود. اما این روزها خبر گران شدن کاغذ و کتاب به گوش می‌خورد. به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب ، سراغ مجید رضا زرویی مدیر یکی از انتشاراتی‌های کشور که کتاب‌های دانشگاهی معماری و عمران منتشر می‌کند و تا به حال چندین بار کتاب سال دانشگاهی شده است، رفته‌ایم تا از چند و چون بازار کتاب مطلع شویم:

پیام ساختمان:بازار کتاب معماری و عمران در یک سال گذشته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بازار کتاب متناسب با دانشجویانی که هر سال وارد دانشگاه می‌شوند، دستخوش تغییرات است. تعداد دانشجویان مقاطع آموزشی نیز در هر سال متغیر است و بالطبع نوع کتاب‌هایی که در سطح‌های مختلف وجود دارد، تغییر می‌کند. از آنجا که رشته عمران و معماری در دانشگاه از استقبال خوبی برخوردار است، بالطبع کتاب‌هایی که در این حوزه منتشر می‌شود، تیراژ نسبتاً بالایی دارد. همچنین سطح تحصیلات دانشجویان تغییر پیدا کرده و دانشجویان بیشتر در دوره‌های فوق‌لیسانس و دکترا شرکت می‌کنند و در 2 سال گذشته استقبال خوبی از این نوع کتاب‌ها شد. تیراژ کتاب‌های فوق‌لیسانس و دکترا دستخوش تغییرات خوبی شده است. در مجموع؛ چاپ کتاب‌های جدید با موضوعات جدید که مربوط به رشد و شکوفایی صنعت ساختمان خواهد شد، دستخوش ناملایماتی شده و رشد فروش کتاب های تخصصی با کاهش مواجه شده است.

پیام ساختمان:دلایل این روند را چه می‌دانید؟

دلایل متعدد مانند نرخ ارز رقابتی، حذف یارانه‌ها در بخش کتاب، خیلی تاثیر گذاشته است. اگر حداقل اعطای یارانه‌ها ادامه پیدا می‌کرد، کسانی که راغب بودند در کار نشر کتاب‌های دانشگاهی بمانند، حضور خود را ادامه می‌دادند. با توجه به اینکه از طرف انجمن ناشران دانشگاهی به عنوان عضو کمیته چیدمان بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب‌های فنی انتخاب شدم، نیاز بود به یک سری آمار و اسناد رجوع کنیم و بر اساس سابقه حضور ناشران، متراژ غرفه به آنها تخصیص داده شود که پی بردیم فروش کتاب به شدت افت پیدا کرده است. خود ما اگر کاغذهایی را که روی آنها کتاب چاپ کردیم، سفید نگه می‌داشتیم، بدون پرداخت هزینه‌های تولید کتاب، چند برابر سود کرده بودیم. با این وضعیت انگیزه ناشران برای چاپ کتاب‌های جدید با موضوعات جدید بالطبع کمتر خواهد شد.

پیام ساختمان:فکر می‌کنید حمایت از ناشران کتاب‌های دانشگاهی چه تاثیری بر رشد و توسعه معماری و عمران کشور خواهد داشت؟

پیشرفت اقتصادی به طور قطع می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی بر سیاست ما داشته باشد و تا وقتی اقتصاد ما قوی نباشد، نمی‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. در نتیجه باید اقتصاد در همه حوزه‌ها تقویت شود. یکی از این حوزه‌ها که می‌تواند تقویت شود، داشتن دانش‌های قوی و پایه و علوم روز است که تبدیل به صنعت شود. تولید علم می‌تواند پایه صنعت را تقویت کند و رشد اقتصادی، کاهش تورم و بیکاری را به دنبال داشته و باعث تحول سیاسی شود. موضوع عمران به دلیل اینکه ارتباط زیادی با صنعت دارد و شاکله سازندگی مملکت است، از اهمیت بالایی برخودار است و مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشند. باید علوم روز را بیاوریم تا کمترین هزینه‌ها و بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم. این مسئله امکان‌پذیر نخواهد بود مگر اینکه علوم را به‌روز کنیم و برای به‌روز کردن علم باید به اشاعه فرهنگ فنی بها داد. برای این کار هم باید تیـمی تشکیل داد که یکی از اعضای ثابت این تیم که می‌تواند به رشد فرهنگ فنی کمک کند، ناشران هستند.

صنعت نشر، یک خوراک فکری است و همانگونه که روغن و برنج و ... جزو کالاهای اساسی به حساب می‌آید ، اهمیت این موضوع نیزاگر بیشتر نباشد، کمتر از آن نیست. اگر به تاریخ بسیاری از کشورهایی که در علم پیشرفت کرده‌اند ، نگاه کنیم ، می‌بینیم که علیرغم مشکلات اقتصادی و معیشتی علم را پایه‌گذاری کرده‌ و به پیشرفت‌های زیادی دست پیداکرده‌اند. بنده هم تولیدکننده هستم و هم فروشگاه دارم و با بررسی‌هایی که انجام دادم متوجه شدم که فروش کتاب کاهش پیدا کرده است. توصیه‌ام این است که مسئولان فکری دراین‌باره کنند، چون محصول اولیه کتاب ( کاغذ ) وارداتی است، بنابراین نیازمند نگاه ویژه است.

سال‌ها پیش قرار بود ؛یارانه‌ای که وزارت ارشاد به ناشران می‌داد، حذف شود و در عوض کتاب بخرند ولی یارانه حذف شد و قرار بر این شد که از ناشران کتاب خریداری شود اما کم‌کم این برنامه هم تغییر پیدا کرد و دیگر کتابی از ناشران خریداری نشد. ما که در کار نشر کتاب هستیم، اگر عاشق این کار نباشیم، نمی‌توانیم ادامه بدهیم.وظیفه مسئولان هم حمایت از ناشران است زیرا اگر به نشر توجه نشود، آینده بسیار بدی خواهیم داشت و بر عکس اگر سطح علوم پایه ما تقویت شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. هنگامی که دانشجو 10 روز مانده به امتحان، به خرید کتاب می‌پردازد، بیانگر این است که یا دانشجو به کتاب بهایی نمی‌دهد یا پول ندارد که بخرد. در هر دو صورت با مشکل مواجه هستیم زیرا این دانشجویان قرار است در آینده وارد صنعت ساختمان‌سازی شوند. دانشجو اگر پایه علمی قوی داشته باشد، می‌تواند صنعت قوی به وجود بیاورد.

پیام ساختمان:برگزاری نمایشگاه کتاب چه اثری بر اشاعه فرهنگ کتاب‌خوانی خواهد داشت؟

نمایشگاه فرصت مناسب برای افرادی است که دنبال کتاب هستند و می‌توانند به تمام کتاب‌های حوزه تخصصی شان دسترسی پیدا کنند. وضعیت آشفته معماری ما، مقاوم‌سازی سازه‌ها و.. باید از ابتدای دوران دانشجویی به دانشجویان گوشزد شود تا آنها به وسیله علم روز که در همین کتاب‌ها یافت می‌شود، راه‌حلی برای آن بیابند.

چرا ما نباید کتابخانه‌های تخصصی در داخل شهر داشته باشیم؟چرا فقط باید کتابخانه‌های عمومی در شهر باشد؟ هر منطقه باید کتابخانه تخصصی داشته باشد که دانشجویان بتوانند از آنها استفاده کنند.

پیام ساختمان:با توجه به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، خواسته شما به عنوان ناشر از رئیس‌جمهور آینده چیست؟

در حوزه فنی، ما NGO بدون گرایش هستیم و انتظارمان این است که با تدابیردولت‌، حمایت‌هایی شامل حال ناشران شود که با تغییر قیمت ناگهانی روبه رو نشوند.در جایی می‌خواندم اگر کسی مسئولیتی دارد برای ماندنش کاری انجام ندهد، بلکه کار ماندگاری انجام دهد که در ذهن‌ها بماند. همه روسا آمده‌اند و رفته‌اند. رئیس‌جمهور باید کاری کند که ماندگار باشد و هیچ کاری ماندگارتر از اثر فرهنگی نیست که بر روح و روان مردم تأثیر می‌گذارد و دعای همیشگی به دنبال خواهد داشت. اگر این کار را انجام دهد و تسهیلاتی برای حمایت از ناشران در نظر بگیرد، می‌تواند مثمر ثمر باشد.