مديريت سازمان يافته برق در ساختمان

شمار نشریه : 189

سيستم هوشمند دستگاهی است که می توان به وسیله آن همه دستگاههای الکتریکی از قبیل لامپها ، مهتابیها ، کلیدها و پریزها و . . . را که در یک مکان قرار دارند ، کنترل کرد. اين امر تاثير بسياري بر كاهش مصرف انرژي در ساختمان دارد به گونهاي كه مديريتي سازمان يافته در مصرف برق ايجاد مي شود. در اين مقاله به استفاده از اين سيستم در قسمت هاي مختلف ساختمان اشاره شده است.

کنترل وسایل روشنایی از هر کجای خانه: به طور مثال اگر در داخل اتاق خواب قرار دارید و فراموش کرده اید که لامپ های پارکینگ را خاموش کنید ، هیچ جای نگرانی نیست و لازم نیست که برای خاموش کردن لامپ ها به پارکینگ بروید . صفحه کلیدی که در داخل اتاق خواب شما نصب گردیده این امکان را به شما می دهد که با وارد کردن کد لامپ های پارکینگ به آنها دسترسی مستقیم پیدا کرده و آنها را خاموش کنید .

ارتباط با خط تلفن و سیستم گویا : با استفاده از این سیستم شما می توانید همه دستگاه های الکتریکی که به آسان تکنیک متصل هستند را با خط تلفن یا تلفن همراه ویا حتی از تلفن های همگانی خاموش یا روشن کنید .

نحوه استفاده از سیستم ارتباط با خط تلفن ( مودم ): فرض کنید که از محل کار خود به سمت خانه در حال حرکت هستید و مایلید وقتی وارد خانه می شوید بجای گرما یا سرما از هوای مطبوع بهره مند شوید ، تا خستگی راه از تن شما بیرون رود .

قبل از رسیدن به خانه شماره تلفن منزل خود را بگیرید و پس از ارتباط با سیستم کلمه عبور چهار رقمی را وارد کرده و سپس کد روشن شدن سیستم تهویه (سرمایشی یا گرمایشی) را وارد کنید . خواهید دید که پس از ورود به خانه با توجه به روشن شدن سیستم تهویه از هوای مطبوع بهرهمند خواهید بود. به همین شکل میتوانید دستگاههایی مانند (سماور برقی، تلویزیون، چراغها و . . . ) را کنترل کنید.

اگر از خانه خارج شدهاید و فراموش کردهاید که مثلاً تلویزیون یا برخی از لامپها را خاموش کنید دیگر مجبور نیستید که پس از طی مسافتی طولانی به خانه برگردید. با استفاده از اين دستگاه و تلفن همراه خود می توانید به روشی که در بالا توضیح داده شد، وسایل الکتریکی مورد نظر خود را خاموش کنید .

ارتباط با رایانه :با ارتباط اين دستگاه به رایانه شخصی ( PC ) شما میتوانید وسایل الکتریکی را این بار با رایانه کنترل کنید . به طور مثال اگر در حال استفاده از رایانه میباشید و احساس میکنید که نور محیط کارتان کم است، کافیست نرم افزار آسان تکنیک را باز کرده و روی گزینه مربوط به اتاق کار خود کلیک کنید. خواهید دید که چراغی در اتاق کار شما روشن خواهد شد .

مزایای دیگر اين دستگاه رامی توان استفاده از برنامه Remote Desktop و برخی تنظیمات ویندوز واتصال به شبکه های محلی ( LAN ) یا اینترنت دانست كه با این روش می توان به  آساني با اینترنت و یا شبکه های محلی ( WAN , LAN ) در ارتباط بود. یعنی می توان همه دستگا ه های الکتریکی را از این طریق کنترل کرد .

سیستم دزد گیر و اعلام حریق :اين دستگاه قادر است در مواردی خاص، نقش دزدگیر یا اعلام حریق را داشته باشد . فعال کردن این دو سیستم به دلخواه کاربر از روش های ارتباطی مختلف که قبلاً ذکر شده امکان پذیر است . در این سیستم پس از تشخیص ورود غیر مجاز و یا حادث شدن حریق در مکان مورد نظر ، پس از روشن شدن سیستم آژیر ، با تلفن همراه یا ثابتی که کاربر قبلاً وارد نموده به طور اتوماتیک تماس گرفته می شود ( سیستم تلفن کننده ) .

کنترل هوشمند سیستم های سرمایشی و گر مایشی (کولر ، فن کوئل ، هیتر ،....): با تنظیم دمای دلخواه بر روی این سیستم ، سیستم های سرمایشی و گر مایشی به طور خود کار فعال و غیر فعال خواهند شد تا در محل مورد نظر دمای یکنواخت و کنترل شده ای داشته باشید .