هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هر خانه‌ای می‌تواند یک قصر رویایی باشد

اغلب مردم تصور اشتباهی از هوشمندسازی منازل دارند. سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر (PLC)، کنترل دوربینهای مدار بسته (CCTV) و ... هر یک تنها جزئی ازیک سیستم هوشمند است. هوشمندسازی ساختمان به معنای کنترل خودکار قسمتهای مختلف ساختمان است و از طرفی کاربر در صورت نیاز میتواند تغییرات دلخواه خود را در هر زمان و مکانی به سیستم اعمال كند. هوشمندی زمانی معنی میگیرد که کمترین هزینه و انرژی صرف شود و بیشترین بازدهی به دست آید، آن هم توسط نیروی غیر انسانی و نتیجه حاصل از آن امنیت، آسایش، زیبایی، صرفهجویی در انرژی و سرمایه خواهد بود. هدف از ارائه این مقاله آشنایی بیشتر با مدیریت هوشمند و شناخت بیشتر از محاسن و معایب این امر می باشد.

چرا مدیریت هوشمند ؟

مدیریت هوشمند برای هر نوع ساختمانی با کاربریهای متفاوت (مسکونی، تجاری، اداری و ...) امکان پذیر است اما در بناهای قدیمیساز بهتر است از سیستم بدون سیم (wireless) استفاده شود، این کار توسط پردازندههایی انجام ميپذيرد که قابلیت پردازش RF را دارند. در مدیریت هوشمند هر وسیله برقی را میتوان به صورت از راه دور یا با استفاده از نرم افزارهای کنترل هوشمند، کنترل کرد. کنترل سیستمهای روشنایی، تاسیسات (دما)، پردهها، آسانسورها، صوتی و تصویری، سیستم های امنیتی و... در کنار یکدیگر تصویری از یک زندگی رویایی را رقم میزند. این باور که درساختمان شما خطرات ناشی از برق گرفتگی، گاز گرفتگی، آتشسوزی و سرقت به حداقل برسد و از طرفی امکانات زندگی افزایش پیدا کند دیگر دور از دسترس نيست. با حذف کلیدهای برق یا استفاده از صفحههای لمسی مدرن زیبایی بیشتر و کنترل از راه دور وسایل آسایش بیشتر و مهمتر از همه با مدیریت انرژی صرفه جویی بیشتر حاصل میگردد. در همین راستا نرم افزارهای ساخته شده توسط شرکتهای معتبر قادر خواهند بود میزان صرفهجویی انرژی روزانه را به صورت نمودار آماری یا جداول درصدی به کاربر اعلام نمایند. یعنی مشخص میگردد برق مصرفی هر یک از کانالها چند وات بوده و درصد صرفهجویی نسبت به روزهای گذشته به چه میزان است. با جستجو در مرورگر اینترنتی وآشنایی با 10 شرکت برتر جهان در رابطه با هوشمندسازی میتوان به این مهم دست یافت که میزان صرفه جویی برق از 20 تا 80 درصد امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است یادآوری کنم که این صرفه جویی فقط مختص به برق نبوده و در منابع دیگر مانند آب و سوخت و... نیز تاثیر گذار خواهد بود.

معایب و راهکارها

از دید افراد زیادی هوشمندسازی بنا کاری تجملی بوده و هزینه  آن مقرون به صرفه نيست، اما از آنجایی که استفاده از این سیستم موجب صرفهجویی در انرژی های مصرفی میشود میتوان نتیجه گرفت که  نه تنها در طولانی مدت کاملآ اقتصادی بوده بلکه گامی مثبت در جهت حفظ محیط زیست نیز است. بعضی از افراد اعتقاد دارند که استفاده از این سیستم برای افراد مسن، افراد بیسواد، معلولین و .... امکان پذیر نیست، اگر هم باشد با دشواری های زیادی همراه است که این نیز راه حل خود را دارد. در جواب باید گفت  تعداد کمی از شركتها قادر خواهند بود با استفاده از سنسورهای صوتی یا سنسورهای حرکتی نیاز کاربر را با توجه به توانایی ایشان برطرف کنند، مثلآ اگر فرد کاربر مسن بوده و قدرت جابجایی جهت کنترل وسایل را ندارد می تواند نیازهایش را فقط بیان کند. حال اگر فردی توان صحبت کردن را ندارد با اشارات قرار دادی دستورات خود را اعمال می کند. بعضی از افراد معتقد هستند که زندگی در بنا های هوشمند تداعی کننده زندگی ماشینی است. این افراد اعتقاد دارند که استفاده از ابزار و وسایل هوشمند موجب تنبلی شده و تحرک انسانها را کاهش میدهد، اما این تعریف ناشی از برداشت اشتباه افراد است. هدف از مدیریت هوشمند ایجاد محیطی امن و به دور از هرگونه حاشیه و دغدغه است و کنترل وسایل از راه دور برای بالا بردن سطح امنیتی وایجاد آرامش خیال در محیط زیبای خانه یا محل کار شماست.

معیار های انتخاب صحیح کدامند؟

با توجه به مباحثی که عنوان شد میتوان نتیجه گرفت بهینهترین شرایط در مدیریت هوشمند زمانی حاصل میشود که ما بتوانیم از تمامی امکانات موجود بهره بگیریم تا صرفهجویی انرژی امکانپذیر گردد. مثلآ وقتی سنسور دما هوای گرم 40 درجه را نمایش میدهد و یا سیستم با اتصال به اینترنت دمای هوای روزانه را 40 درجه پیش بینی میکند پردازشگر به پردهها دستور بسته شدن را میدهد تا از ورود گرما جلوگیری کند  و همزمان به چراغها فرمان میدهد که در صورت کم شدن نور داخلی با استفاده از سیستم دیمر به میزان مورد نیاز نور احتیاجی را تأمین کنند و در نهایت پردازشگر به سیستم سرمایشی موجود در خانه فرمان میدهد تا انرژی کمتری مصرف کند. حال شما تصور کنید که در نبود هر یک از این کنترل کنندهها امکان مدیریت انرژی کمتر می شود.

انتخاب شركت

سوالی که برای خریداران همیشه مطرح است اينكه در بین شرکت های موجود در بازارکدام شرکت بهتر است؟ برای پیدا کردن جواب کافیست اين اطلاعات را در رابطه با شرکت مورد نظر جویا شویم. آیا ایشان اجناس و خدمات خود را گارنتی می کنند؟ مدت گارانتی ایشان چند وقت می باشد؟ آیا ابزاهای مورد استفاده ایشان توسط یک شرکت مشخص تامین میشود یا از اجناس چند شرکت به صورت همرمان استفاده میشود؟ (خاطر نشان ميشويم استفاده از ابزار چند برند متفاوت به صورت همزمان موجب استهلاک بیشتر وسایل و بازدهی کمتر می شود) کیفیت اجناس تولیدی شرکت مذکور در چه سطحی می باشد؟ تنوع محصولات تولیدی در چه سطحی است؟

شاید وقت آن رسیده است که با نگاهی نو به سازه های امروزی خود تعریفی برای مدیریت هوشمند بنا در نظر بگیریم.