هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آب اساسي‌ترين مسئـــله است

گروه تاسيسات: در مراسمي با حضور اعضاي جامعه مهندسان مشاور مسائل مربوط بحران آب در مركز گفتگوها قرار گرفت. در اين مراسم مهندس چیتچیان وزیر نیرو، مهندس میدانی معاونت آب و آبفا وزارت نیرو، دکتر نورزاد معاونت وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه  زیربناهای حمل و نقل کشور، مدیران معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور، وزارت جهادکشاورزی، وزارت کشور و مدیران شورای هماهنگی تشکل ها و رؤسای محترم شرکتهای ساختمانی حضور داشتند.

تجارب خودمان را در اختيار دولت قرار ميدهيم

در ابتدای مراسم مهندس هرمزد رامینه رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به مدعوین گفت: امسال هم به روال سنتی که در رسته آب جامعه در چندین سال گذشته گذاشته شده دور هم جمع شدهایم تا دیداری تازه کنیم ولی امسال حال و هوای دیگری بر ما حاکم است.

وی در خصوص برگزاری همایش آمایش سرزمین و تدوین برنامه ششم توسعه کشور گفت: میدانیم که تدوین برنامه ششم توسعه کشور باید آغاز شود. در جهت تدوین این برنامه ،ماه گذشته همایش آمایش سرزمین را در سه روز در جامعه با حضور بزرگان و اندیشمندان با همکاری معاونت برنامهریزی و نظارت راهبردی رئیسجمهور، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامهریزی ریاست جمهور، دانشگاه شهید بهشتی، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و بنیاد آب ایرانیان برگزار کردیم که با استقبال خیلی خوبی همراه بود و در طول همایش نمایندگانی از 9 وزارتخانه، سازمانهای مختلف، دانشگاهها، نمایندگان مجلس و جمع کثیری از صنعت احداث حضور پیدا کردند.

وی با اشاره به بیانیه پایانی این همایش گفت: در پایان همایش بیانیهای صادر شد که اهداف و خواستههای همایش را در ارتباط با برنامههای توسعه کشور بیان میکند. به دنبال این همایش قرار است که جامعه در تهیه برنامه ششم توسعه حضوری فعال داشته باشد؛ این اولین باری خواهد بود که برای تدوین برنامه توسعه کشور بخش خصوصی هم مطرح می شود.

در همین راستا و در ارتباط با تدوین برنامه ششم و بحران آب نشستهایی را با موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامهریزی (ریاست جمهوري) در دست اقدام داریم و جلسه ای را هم در مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوري داشتهایم.

وی در مورد بحران آب و چالشهای پیش رو و با اشاره به كنفرانس مديريت منابع آب ايران در بهمن 92 گفت: ما بحران آب را بزرگترین و سختترین چالش برای کشور و نسلهای آینده میدانیم و برای اولین بار شاهد بودیم که کسی که مسؤل آب کشور است در جمع کارشناسان و در حضور خبرنگاران ابعاد فاجعه کمبود آب و سوء مدیریتی که بر این کالای حیاتی طی این سالها اعمال شده را با جزئیات تشریح کرد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رفع موانع در صنعت آب افزود: تردیدی نیست که باید کاری کرد و اگرنه با مسائل و مشکلات عدیده اقتصادی،کشاورزی، زیست محیطی، بهداشتی، امنیتی، مواجه خواهیم شد کما اینکه برخوردهای محلی در گوشه کنار کشور بر سر مسائل آب را در همین اواخر شاهد بودهایم. ما در جامعه با این تخصص کارشناسان به نام و شناخته شدهای را داریم و در این خصوص سمینارهای متعددی را در زمینه مسائل آب و محیط زیست برگزار کردهایم و در مورد بحران آب گزارش جامعی را جهت ارائه به رییس جمهور تهیه کردهایم و این آمادگی را داریم که در تمامی مسائل در ارتباط با بحران آب نزدیک ترین همکاری را با وزارت نیرو داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: ما آمادگی داریم خالصانه و مخلصانه امکانات و تجربیات خودمان را در اختیار دولت جناب آقای روحانی حاضریم قرار دهیم. فقط انتظار داریم که با ما رو راست و شفاف باشید و به این ملت شریف اعتماد کنید، به ما که در این صنعت عمرمان را گذاشته ایم و به جوانان غیرتمندی که به حرفه ما ملحق شده اند اعتماد کنید. مطمئن باشید که بهترین پاسخ را دریافت خواهید کرد.

مهندس رامینه در پایان ضمن اشاره به انتشار کتاب "نظام بهره وری از آب در منابع کشاورزی ایران"، به آخرین کتاب منتشر شده توسط انتشارات جامعه با عنوان "کشت و صنعت ها و کشاورزی ایران" به قلم مهندس حقوقی اشاره کرد و افزود: مهندس حقوقی مولف این دو کتاب یکی از برجسته ترین و تاثیر گذارترین افرادی است که سالیان سال در این حوزه فعال کرده است.

آب اساسيترين مسئله ما است

مهندس چیت چیان وزیر نیرو سخنران بعدی این نشست بود.

وزیر نیرو  در ابتدا ضمن تشکر از از جامعه مهندسان مشاور برای تشکیل این جلسه به دو نکته اشاره کرد و افزود: نکته اول اینکه حقیقتا موضوع آب یکی از محوریترین و اساسیترین مسائل حیات جامعه ما است که با آینده و امنیت کشور و تمام شئون اقتصادی و اجتماعی ما عجین شده که بسیار تاثیر گذار است لذا دولت تدبیر و امید موضوع آب را در کانون توجه خود قرار داده است. البته ممکن است همه در سخنرانی این حرفها را بزنند اما من شواهدی دارم که اثبات میکند که دولت یازدهم به موقع به آن عمل میکند که موجب خوشحالی همه شما خواهد شد.

وی از فعالتر شدن جلسات شورایعالی آب خبر داد و افزود: از وقتی که دولت مشغول بکار شده است 6 بار جلسات شورای عالی آب تشکیل شده است در حالی که در 16 سال اخیر فقط 7 بار این شورا تشکیل شده بود و این نشان دهنده این است که چقدر مدیران عالی دولت نسبت به این موضوع توجه و اهتمام دارند.

وی در خصوص نگاه ملی به موضوع آب و تشکیل اتاق فکر آب در وزارتخانه گفت: در وزارت نیرو تمام هم و غم و تلاش و کوشش ما مسئله آب و برق است. ما اعتقاد به این داریم که مسئله آب فقط یک مسئله درون سازمانی برای وزارت نیرو نیست و یک مسئله ملی است؛ لذا برای اولین بار ما اتاق فکر آب را در وزارت نیرو تشکیل دادهایم و در این اتاق فکر اساتیدی از دانشگاههای کشور، صاحبنظران، مدیران و مشاوران حضور دارند و در یک فضایی بسیار عالمانه ابعاد بسیار گسترده آب مورد بررسی قرار میگیرد که بطور کل خارج از مقیدات و محدودیت هایی که حاکم بر سازمان و موسسه دولتی است.

وی در ادامه افزود: حتی مطالبی بیان می شود که درست در نقطه مقابل سیاستهای وزارت نیرو ممکن است واقع شود اما ما صراحتاً از اعضاي اتاق نیرو خواستهایم که در این جلسات نه برای خوشآیند وزارت نیرو بلکه در پاسخ به آنچه که ما آن را احساس مسئولیت ملی قلمداد می کنیم، دیدگاهها و مطالبشان را بیان کنند و خوشبختانه در طول جلسات مستمری که داشتیم نتایج بسیار خوبی عاید شده و وزارت نیرو در سیاست گذاریها و برنامهریزیهای خود به کرات از آن استفاده کرده است.

وی در ادامه به بخش دوم سخنان خود اشاره کرد و افزود: در این مدت کوتاه ما دولت را قانع کردیم و در عالیترین سطح نظام با توجه به شرایط خاصی که در حوزه آب داریم که تا الان هم پذیرفته، تصمیمگیری و ابلاغ شده است، یکسری طرحهای مشخص برای اجرا در طول چهارسال و مجموعا با 10 میلیارد دلار اعتبار اختصاص داده شود که این اعتبار در بسته 8 میلیاردی، 1.5 میلیاردی و نیم میلیاردی تهیه شده است که در واقع اعتباراتی که برای این بخش در این 4 سال اختصاص داده شده،  اعتبارات بخش آب را 3 برابر افزایش داده است.

وي افزود: تصمیم بزرگ و سختی بود، شاید برای بخشهای دیگر هم کمی تعجب برانگیز بود ولی من که به عمق مسائل آب آشنا هستم عرض میکنم که این اعتبارات در مقایسه با نیازهایی که کشور دارد تکافو نمیکند اما حقیقت این است که ظرفیتهای کشور هم بیش از این اقتضا نمیکرد.

وی با ابراز خرسندی از اختصاص این حجم سرمایه افزود: بسیار خوشحالم و این کار یک بستر بسیار بزرگی است که برای فعالان بخش آب فراهم کرده و من از همه شما دعوت میکنم که در این مسئله کمک کنید ضمن اینکه این یک امتحان برای بخش آب کشور هم هست که آیا در این مدت محدود برای این طرح های تعریف شده واقعا پاسخ درستی خواهیم داشت یا خیر.

وی در ادامه با اشاره به تلاش برای اختصاص فاینانس 10 میلیارد دلاری در احداث شبکههای آبیاری زهکشی افزود: ما تلاش میکنیم تا بانک مرکزی را برای استفاده از فاینانس خارجی به میزان 10 میلیارد دلار متقاعد کنیم که این بطور خاص در احداث شبکههای آبیاری زهکشی پایاب سدهایی که تا کنون ساخته شده اختصاص داده و مورد استفاده قرار گیرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در صورت موفقیت در این راه، یک تحول بسیار مهم در حوزه آب داشته باشیم.