هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاربرد روغن نباتی در خانه

گاهی میتوانید با خرید یک وسیله که همه این کارها را انجام میدهد، هم جای کمتری را در آشپزخانه اشغال کنید و هم پول کمتری بپردازید. همه مواد در این قانون قرار میگیرند. برای مثال شما میتوانید با مایع ظرفشویی روی کابینتها را هم تمیز کنید. بنابراین ما، یک ماده یا وسیله خاص را انتخاب میکنیم و تمام مواردی که میتوانید از آن استفاده کنید را به شما خواهیم گفت. در این مطلب به روغن مایع نباتی میپردازیم.

 شاید فکر کنید روغن نباتی یک ماده چرب است که تمیز کردن خودش کلی دردسر دارد اما روغنهای نباتی مثل روغنزیتون یا آفتابگردان میتوانند گردوخاک، خط و خش و بعضی لکهها را از بین ببرند، اجسام را براق کنند و بعد در معرض آفتاب خشک شوند. شما میتوانید از روغن نباتی برای تمیز کردن وسایل زیر استفاده کنید:

تابه و قابلمههای چدن

اگر لکهای روی ظروف چدنی شما هست که سوخته یا خشکشده و بهآسانی پاک نمیشود، میتوانید مقداری روغن نباتی را با نمک خوراکی دانهدرشت مخلوط کنید و با یک اسکاچ نرم روی لکه بمالید؛ لکه بهآسانی از بین خواهد رفت و بعد میتوانید ظرف را با آب گرم و کمی مایع ظرفشویی بهآسانی بشویید. با این روش مطمئن باشید به ظرف شما آسیبی نخواهد رسید.

رنگ روی دست

اگر بر اثر نقاشی یا رنگآمیزی دیوارها دست شما رنگی شده  است بهجای استفاده از بنزین، تینر و مواد شیمیایی مضر دیگر میتوانید از روغن نباتی استفاده کنید. روغن را روی پوست بمالید و بعد که رنگ برطرف شد دستهایتان را بهراحتی با صابون بشویید.

کفشهای چرمی

اگر کفشهای چرمی شما خاکی و کثیف شده برای تمیز کردن آن تنها لازم است گردوخاک را با یک دستمال مرطوب پاککنید و بعد یک قطره روغن نباتی روی یک دستمال نرم بریزید و با آن تمام سطح کفشتان را کاملاً مالش دهید. با این روش تمام خراشیدگیهای روی سطح چرم از بین خواهد رفت و کفش شما مثل روز اول درخشان و نو به نظر خواهد رسید.

مبلمان چوبی

مراقبت از چوب طبیعی کار آسانی نیست. برای اینکه جلوی خشک شدن یا ترک خوردن چوب را بگیرید میتوانید کمی روغن نباتی را با یک برس روی سطح چوب بمالید و بعد با یک دستمال نرم آن را روی چوب پخش کنید تا جذب شود. اگر روغن را از قبل کمی گرم کنید راحتتر روی چوب مینشیند، لایه نازکتری ایجاد میکند و بهتر جذب میشود.

استیل

برای درخشانتر کردن ظروف یا شیرآلات استیل میتوانید یکی، دو قطره روغنزیتون را روی یک پارچه نرم بریزید و با آن شیرآلات را پاک کنید. استیل درخشندگی خود را باز خواهد یافت بدون اینکه اثر چربی روی آن پدیدار شود.

لکههای روی چوب

اگر روی وسایل چوبی خانه شما لکهای افتاده که پاک نمیشود یا اگر چوبها خراشیدگی دارند، میتوانید یک فنجان روغنزیتون را با آب نصف لیموترش مخلوط کنید و آن را با یک دستمال روی چوب بمالید. بعد از چند بار کشیدن دستمال روی چوب، لکهها و خراشها محو خواهند شد. این ترکیب واکس خوبی هم برای پارکتهاست، به شرطی که بسیار کم از آن استفاده کنید.