هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انتخاب لوسترمناسب دکوراسیون

لوستر جزو وسایلی است که علاوه بر زیباسازی و نورپردازی، دکوراسیون خانه شما را هم چشمنوازتر خواهد کرد. اولین چیزی که برای انتخاب لوستر باید به آن توجه کنید، فضای مورد نظر شماست. اینکه وسعت فضای اتاق کم است یا زیاد، سقف آن اتاق بلند است یا کوتاه، آیا اتاق نشیمن شما سقف کاذب و چراغ هالوژن هم دارد یا نه، جزو نکات بسیار مهمی است که برای انتخاب لوستر، حتماً باید به آنها توجه کنید.

اگر فضای اتاق نشیمن شما کوچک است، بهتر است از لوسترهایی با شاخهها و چراغهای کمتر استفاده کنید زیرا اگر لوستری با چراغهای زیاد انتخاب کنید در صورت اضافه بودن مجبور هستید برخی لامپها را باز کنید که نمای نازیبایی به لوستر شما میدهد.

_ درصورتیکه سقف خانهتان چندان بلند نیست، بهتر است لوستر بلند و آویز انتخاب نکنید چرا که سقف خانه را کوتاهتر نشان میدهد. پس بهتر است مدلهای سقفی را انتخاب کنید و در کنار آن یک چراغ دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با طراحی لوسترتان انتخاب کنید. البته اگر تصمیم گرفتید بالای میز ناهارخوریتان لوستر نصب کنید، حتی در صورت کوتاه بودن سقف میتوانید از مدلهای آویز و بلند استفاده کنید تا نور تمام میز را روشن کند.

چیدمان و دکوراسیون خانه در انتخاب نوع لوستر بسیار مهم است مثلا اگر دکوراسیون شما سلطنتی یا سنتی است، بهتر است لوسترهای کریستالی با طرحهای کلاسیک انتخاب کنید یا اگر مبلمان استیل دارید لوستری انتخاب کنید که شاخههای آن در جهات مختلف طوری تنظیم شود که تمام قطعات مبلمان شما را به یکمیزان روشن نشان بدهد. بهطورکلی تعیین محل مناسب برای نصب لوستر بسیار مهم است و انتخاب محل نامناسب، میتواند کل دکوراسیون شما را تحت تأثیر قرار دهد.

همانقدر که لوستر برای اتاق نشیمن جذاب است برای اتاقخواب، نور لوسترها چندان دوستداشتنی نیست و قطعاً شما ترجیح میدهید بهجای آن، یک دیوارکوب کم نور یا یک آباژور داشته باشید.

رنگ لوسترها باید مطابق رنگ چیدمان دیگر لوازم منزل باشد اما ازآنجاکه شما لوستر را مانند پرده یا مبلمان زودبهزود تعویض نخواهید کرد، سعی کنید رنگی انتخاب کنید که همیشه شیک و جدید به نظر برسد و با چند نوع دکوراسیون همخوانی داشته باشد.

علاوه بر رنگ خود لوستر رنگ چراغها و نحوه نورپردازی هم اهمیت فراوانی دارد و بهتر است از چراغهای آفتابی و مهتابی بارنگهای متفاوت استفاده کنید تا نور یکرنگ لوستر چشمتان را اذیت نکند و رنگ دکوراسیون منزل تان را هم تحت تأثیر قرار ندهد.

اگر لوستری انتخاب میکنید که حباب دارد، حواستان باشد از مدلهایی انتخاب کنید که حبابهای استاندارد و معمولتری دارد تا در صورت شکستن یکی، بتوانید حباب آن را دوباره جایگزین کنید. دقت کنید که بدنه لوستری که انتخاب میکنید پیچیدگیهای چندانی نداشته باشد تا از شر دردسر تمیز کردن انحناهای پر پیچوخم آن در امان باشید.