تکنولوژی نوین در صنعت رنگ

شمار نشریه : 189

یک محصول جدید در زمینه رنگ ساختمانی برای نمای خارجی ، بدنه و سقف داخلی ساختمان در سال 2014  اختراع گردیده که متشکل از سه لایه در مرحله اجراست ؛ لایه اول یک سمنت مخصوص پایه آب متشکل از مواد معدنی و سیمان و رزین میباشد،لایه دوم رنگی بر پایه آب شامل مواد معدنی و رزین و لایه سوم رنگ آکریلیک یا رنگروغنی یا رنگ مخصوص حلال تینر مقاوم در برابر آتش ، ترک ، تاول و رطوبت است . این رنگ با فرمولاسیون جدید تولیدشده که 50 درصد از نظر آسیب زیستمحیطی نسبت به رنگهای حلال تینر بازار کمتر است.بافت یا سمنت این محصول بهصورت عمودی دارای شیارهای ریز و یکپارچه میباشد که این خصیصه مقاومت رنگ را بالا برده و به خاطر سطح ناصاف خاصیت غبار گریزی دارد. اگر این پوشش بهصورت عمودی بر بدنه دیوار کار شود از شیشه صافی که بهصورت عمودی بوده 95 درصد کمتر غبار میگیرد و این پوشش در برابر رطوبت، ترک و تاول مقاوم میباشد .

این رنگ محصولی جدید و کاملاً ابتکاری است که از کاربردهای آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

الف - مناسبترین جایگزین رنگهای سنتی  کاغذدیواری سنگ کاشی پوششهای دیوار و ...

موارد استفاده:

1- بدنه دیوار نمای داخلی و خارجی ساختمانها خصوصاً مناطق مرطوب . به دلیل رزینهایی که در فرمول این پوشش بهکاررفته است پایداری بسیار زیاد در مقابل رطوبت و نم هوا دارد و دارای ضمانت پایداری حداقل دهساله در مقابل هر نوع برف و باران و بارانهای اسیدی بدون هیچگونه تغییر رنگ و تغییر در بافت و ظاهر پوشش را دارا میباشد.

2- استفاده در راهپلهها بهجای سنگ و سرامیک

3-استفاده در نمای خارجی جایگزین سنگ سیمان، کنیتکس ؛رنگ کامپوزیت؛ پیویسی؛ چوب و غیره با هزینه کمتر و زیبایی و مقاومت بالا

4- استفاده در منازل مسکونی؛ رستورانها؛ مکانهای تجاری؛ اداری؛ صنعتی؛ آزمایشگاهی؛ استودیوها ؛سالنهای همایش و غرفههای نمایشگاهی، جایگزین کاغذدیواری، پوششهای الیافی؛ رنگهای سنتی و صنعتی دیوارپوش های پیویسی و سنگ آنتیک و کاشی بدنه دیوار آشپزخانه

5- مناسبترین پوشش جایگزین سنگها و سرامیکهای فرسوده در دیوار , راهپلهها , آشپزخانهها و ادارات  و نماهای سیمانی فرسوده و کنیتکس و حتی سنگهای فرسوده در نما

6- مناسبترین پوشش برای سطح درهای چوبی فرسوده

همچنین به دلیل استفاده از مواد آلی و کانیهای معدنی و رزینهای پایه آب در تهیه فرمول این رنگ ، ضد حریق بوده و مقاومت بالا در مقابل خوردگی مواد اسیدی و قلیایی شیمیایی را دارا میباشد.                                           

 ب - توجیه اقتصادی

ج - سرعت در اجرا با حذف مراحلی مانند سفیدکاری و سیمان لیسه ای ,  سنگ نمای خارجی و داخلی راهپلهها ,  کاشی ,  بدنه دیوار آشپزخانه و بازسازی سطوح درهای فرسوده  و مدرنیته شدن کلیه سطوح مذکور

1- این محصول حدود نیم میلیمتر ضخامت دارد که این ضخامت میتواند بیشتر یا کمتر شود.لذا میتوان یک مرحله از نازککاری را حذف کرد چون این متریال موجها , ترکها و سطح ناصاف را بهتنهایی پوشش میدهد. با استفاده از این رنگ بعد از اجرای خاک و گچ و سیمان سیاه میتوان مقاومت لایه نهایی را بالاتر برد.

2- به دلیل مقاومت بالای این رنگ در برابر  خش , ترک ,  تاول , بارانهای اسیدی و شستشو ، سطوح را یکبار برای همیشه رنگآمیزی میکنیم و نیازی به تکرار این پوشش در سالهای متمادی نداریم و اگر تمایل داشتیم پس از چند سال سطوح را تغییر رنگ دهیم , بدون نیاز به متخصص میتوانیم خود ما آن سطح را به رنگ دلخواه تغییر رنگ دهیم .

3- این پوشش فوقالعاده با خواص مذکور و اجرای سریع و ساده آن  از نظر هزینه ارزانتر از رنگ ساختمان و متریال های مشابه میباشد

4- سهولت در اجرا سبب شده 30 تا 50 درصد صرفهجوئی در زمان اجرای این پوشش صورت گیرد.لذا هر تکنسین میتواند سرعت اجرای این پوشش را دو تا چند برابر سرعت اجرای (رنگ ساختمان , سنگ , کاغذدیواری , پوششهای پیویسی و غیره... ) افزایش دهد.

5- با اجرای تکنیکهای بدیع این محصول میتوانیم بافتهای بسیار زیبا که برگرفته از طبیعت مانند سنگ یا چوب روی سطح دیوار ایجاد نماییم که هم از زیبایی طبیعت بهره برده باشد و هم باعث بالا رفتن وزن در ساختمان نباشد و باعث ایمنی بیشتر ساختمان در مقابل زلزله و آتشسوزی میشود .

6- با این محصول میتوان سنگهای قدیمی بدنه دیوار راهپلهها ,  درهای فرسوده کمدها و غیره ,  کاشیهای فرسوده آشپزخانه را نیز به زیباترین حالت؛ مدرنیته و رنگآمیزی کرد.

 

*ارائه دهنده مقاله:شرکت کی آر کالر

                 آگهی شرکت صفحه 96