چرا نباید حمامتان آبی باشد

شمار نشریه : 189

گروه معماری و دکوراسیون:انتخاب کفپوش مناسب برای حمام به چند دلیل اهمیت دارد، زیرا این انتخاب علاوه بر آنکه سلیقه صاحبخانه را نشان میدهد، میتواند امنیت، بهداشت و سلامت را برای اعضای خانواده به همراه داشته باشد.اگر تصمیم دارید در روزهای تابستان تغییرات اساسی در حمام و سرویس بهداشتی خود ایجاد کنید، توصیههای ما را با دقت بخوانید تا بتوانید بهترین و مناسبترین کفپوش را برای حمام خانه خود پیدا کنید.

بهترین کفپوش کدام است؟

اگر میخواهید بهترین و مناسبترین کفپوش را در حمام خانهتان داشته باشید، پیشنهاد میکنیم سراغ انواع کفپوشهای سرامیکی بروید. انتخاب کفپوش سرامیکی ۲ حسن دارد: اول اینکه شستوشوی و رعایت بهداشت آنها در حمام بسیار آسان است، و از طرف دیگر این نوع کفپوشها طول عمر بیشتری را در محیط مرطوب و نمناک حمامدارند و میتوانند برای سالهای زیادی رنگ، ظاهر و ترکیب زیبایی حمامتان را حفظ و تضمین کنند، اما باید مراقب باشید که هنگام انتخاب سرامیک بهعنوان کفپوش حمام حتماً از سرامیکهای شیاردار استفاده کنید چون این نوع از سرامیکها امنیت بیشتری را در حمام برای شما ایجاد میکنند و شیارهای آنها مانع از سرخوردن شما در حمام میشود.( تجمع قارچ و میکروب چه؟)

وقتی باید لاتکس بخرید

اما اگر در حمامتان "وان" دارید، بهتر است بهجای سرامیک از کفپوشهای لاتکس استفاده کنید. این کفپوشها که دولایه هستند، بهترین انتخاب برای کفپوش اطراف وان محسوب میشوند و میزان آسیبدیدگی و احتمال بروز واقعه ناگوار را در حمام و در اطراف وان به حداقل میرسانند. این کفپوشهای دولایه معمولاً در لایه رویی خود بافتهای متنوعی دارند که میتوانند مانع از لیز خوردن افراد در حمام شوند.

احتمال ابتلا به بیماریهای مفصلی

 متخصصان رنگ درمانی، بر این باورند که استفاده از رنگهای سرد مانند رنگ آبی، بنفش و سبز برای حمام نمیتواند انتخاب چندان مناسبی باشد، زیرا بهمرورزمان میتواند احتمال ابتلا به بیماریهای مفصلی و استخوانی را در افراد بالا ببرد. این درمانگران بر این باورند ازآنجاکه محیط حمام همواره رطوبت دارد، بهتر است برای رنگآمیزی آن یا انتخاب کفپوش سراغ رنگهای روشن یا گرم مانند کرم، شیری، شکلاتی روشن یا نسکافهای برویم تا بهاینترتیب بتوانیم میزان سردی و رطوبت این فضا را که بیشک بر ساختار اسکلتی بدن تأثیر میگذارد، به حداقل برسانیم. انتخاب این رنگها علاوه بر خنثی کردن میزان سردی انرژی حمام، به بزرگتر  جلوه کردن فضای حمامتان نیز کمک میکند.

برای کفهای شیبدار

اگر کف حمام شما شیبدار است، بهترین سایز برای انتخاب سرامیک، کوچکترین سایز یا سایزهای متوسط است. انتخاب کاشیهایی که طول و عرض بزرگی دارند، در سطحهای شیبدار چندان مناسب نیست، زیرا موجب نمود سطح شیبدار کف حمام میشوند و زیبایی فضا را تحت تأثیر خود قرار میدهند. ضمن آنکه این کاشیها به دلیل سطح بزرگی که دارند، خیلی زود ممکن است آسیب ببینند یا بشکنند. درحالیکه انتخاب سرامیکهای کوچک درعینحال که کف حمام را زیباتر نشان میدهند، میزان استقامت بیشتری در کفهای شیبدار خواهند داشت.

برای آنکه فضا بزرگتر به نظر برسد

استفاده از رنگ کرم یا شیری در حمام و تمامی اجزای آن ازجمله وان، کاشیها، حولهها، پردهها و حتی رنگ دیوار سرویس بهداشتی، تأثیر زیادی در افزایش فضای دید و بزرگتر به نظر رسیدن آن دارد. علاوه بر این، استفاده از رنگ سفید یا رنگهای روشن و گرم در این محل، تأثیر زیادی در جلوه این مکان خواهد داشت، ضمن اینکه وجود این رنگ موجب میشود تا آلودگیها و کثیفیهایی که در این فضا وجود دارد، زودتر درزمینه سفیدرنگ آن خودنمایی کرده و افراد برای تمیز کردن آن اقدام کنند.