هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راهنمای خرید میز کامپیوتر

گروه معماری و دکوراسیون : برای استفاده از رایانه، نیازمند استفاده از میز و صندلی مخصوص آن هم هستیم. هرچند شاید بتوان رایانه را روی هر میزی قرار داد و از آن استفاده کرد ولی مسلماً استفاده از میز و صندلیهای مخصوصی که متناسب با این کار طراحی و ساختهشدهاند، کار را برای کاربر خیلی سادهتر و ایمنتر خواهد کرد و از بروز مشکلات جسمی و عوارض و دردهایی که ممکن است در آینده با هیچ هزینهای التیام پیدا نکنند، پیشگیری میکند.

بیشتر میزهای رایانه در کشورمان از جنس لترون یا ام دی اف تولید میشوند. هرچند نوع شیشهای این میزها هم در بازار وجود دارد که وارداتی هستند و بیشتر از چین وارد ایران شدهاند. نوسان قیمت ارز طی یک سال اخیر موجب افزایش تقریباً سه برابری در قیمت این میزهای وارداتی شده درحالیکه میزهای داخلی معمولاً افزایش قیمتی بیش از دو برابر نداشتهاند؛ بنابراین به گفته فعالان بازار در ماههای اخیر رفتهرفته تولیدات داخلی، جای کالاهای وارداتی چینی را گرفتهاند.

ارتفاع میز کامپیوتر معمولاً ۷۵ سانتیمتر و طول آن بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر یا بیشتر متغیر است. در بهکارگیری صندلی استفاده از کامپیوتر هم باید دقت زیادی اعمال شود و بهمنظور پیشگیری از عارضهها و ضایعات بدنی غیرقابلجبران از استفاده از صندلیهای ثابت و معمول ارائهشده در بازار اجتناب کرد. در حقیقت رعایت اصول ایمنی و ارگونومی در آنها کاملاً ضروری است.

میز کار رایانه

میز کار رایانه از اهمیت خاصی برخوردار است. چیدمان راحت و حرفهای قطعات فیزیکی کامپیوتر اولین رهاورد بهرهگیری از یک میز کار اختصاصی است؛ البته علاوه بر چیدمان راحت و بدون دردسر، یک میز مناسب، از مشکلات ناشی از حرکت ناگهانی قطعات و حتی خرابی احتمال کامپیوتر جلوگیری میکند بهطور مثال اگر یک میز کار کامپیوتر، کامل ثابت و محکم نباشد ممکن است در هنگام روشن بودن کامپیوتر و تکان ناگهانی به وسایل داخلی مانند هارددیسک - که دارای صفحه مغناطیسی دوار با سرعت دوران بالاست- به آن آسیب جدی برساند و بخشی از اطلاعات شما نابود شود.

مشخصات اصلی میز رایانه

۱ ـ ارتفاع سطح میز کار باید قابل تنظیم باشد

۲ ـ فضای در نظر گرفتهشده برای پاها در زیر میز باید مناسب باشد

۳ ـ سطح میز کار باید بهاندازهای بزرگ باشد که جای کافی برای تمام اشیا و وسایل موجود باشد.

وسایلی که در هنگام کار بیشترین موارد استفاده را دارند، باید در نزدیکی اپراتور و در دسترس وی قرار داشته باشد و دیگر وسایل نیز باید به صورتی منظم در جای خود قرار گیرند.

اگر امکان استفاده از یک میز بزرگ وجود نداشته یا فضای روی میز کوچک باشد، میتوان با استفاده از پایه متحرک مانیتور، ضمن تنظیم فواصل و ارتفاع مانیتور در بهترین حالات از فضای موجود نیز بیشترین استفاده را به عمل آورد که این وسیله با امکان چرخش ۳۶۰ درجه به دور محور خود حرکت وضعی و انتقالی، قابلیت تنظیم محیط کار را تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد و در اثر افزایش قابلیت تنظیم فواصل و ارتفاعات موردنیاز از خستگی ستون مهرهها و دیگر اندامها جلوگیری میشود.

۴ ـ سطح میزکار نباید سفید یا خیلی تیره باشد، چون به نامساعدشدن شرایط روشنایی کمک میکند.

مشخصات اصلی صندلی رایانه

۱ ـ دارای پشتی باشد، به صورتی که گودی کمر را در بر گیرد و (پشتی) از نظر افقی و عمودی تراز باشد ۲ ـ چرخان باشد۳ ـ از هر نظر (زوایا و فواصل) قابل تنظیم باشد ۴ـ دارای پایهای محکم باشد ۵ ـ روکش آن از جنسی باشد که هوا را از خود عبور داده و سبب تعریق نشود و لغزنده نباشد۶ ـ لایه داخلی آن دو تا سه سانتیمتر ضخامت داشته باشد۷ ـ دستکم عرض آن ۴۰ سانتیمتر باشد۸ ـ چرخ آن قابلیت حرکت روی هر نوع کفپوش اتاق را داشته باشد. ۹ ـ ارتفاع آن با ارتفاع میز متناسب باشد. ۱۰ ـ ارتفاع نشیمنگاه صندلی باید ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر پایینتر از سطح میز کار در نظر گرفته شود.